Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 25

gravidute ciresele mai sarcina

295 raspunsuri la acest subiect

#31
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:27

Mish, da, ramane dulapior dupa! Se scoate prelungirea din fata si ramane foarte frumoasa. Mie mi s-a parut cea mai frumoasa varianta pentru masuta de infasat.



#32
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:30

Catelusa de la mama a fost sterilizata cred ca pe la 7 luni. Acum are 2 ani jumatate si nu are nici o problema si e foarte fericita. 

Si la mine e problema de baie cand merg undeva. Si daca merg la mall merg cu vezica goala, vizitez magazinul tinta si apoi acasa. Mi se pare foarte mare distanta pana la baie sau ma bucur de vreun magazin situat pe langa baie.

Seara cand se joaca mai dur atunci simt ca scap vreo cativa stropi si nu mai ajung la baie.



#33
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:30

Fetelor, eu aseara la cursul lamaze m-am cam speriat de nastere naturala! Mi se pare ca sunt mult prea multe riscuri pentru copil! Eu as fi vrut sa nasc cu epidurala dar se pare ca nu e ok! Nici nu stiu ce sa fac!



#34
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:30

Irva, e tare faina. De fapt toata seria aia, nu stiu cum o cheama, e tare faina.



#35
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:33

Da Irva si eu daca nasc natural cred ca sar peste oxitocina, epidurala etc. M-as simti egoista sa-l tin pe bebe cu epidurala si eu sa stau sa nu simt nimic. Problema e cum stai super zen sa nu simti contractiile foarte tare.



#36
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:34

Adriana, asa e . Cunosc catele de 17 ani inca in calduri, ieri am intalnit- o. Abia se taraiei dar are ciclu. Cateaua vecinei noastre a murit la 16 ani de cancer uterin, dar totusi 16. Cateaua de jos a trebuit castrata la 8 ani ca ii era inflamat uterul. Prietena Lolei a fost castrata la 6 luni ca nu mai reuseau sa ii opreasca lactatia falsa( aceeasi doctorita ) din pacate ea are probleme cu oasele, tocmai a fost operata ca avea nush ce depuneri pe coloana. Dar toate exemplele astea nu ma fac sa nu imi fie frica, hihih.

 

Pe mine ma enerveaza ca am impresia ca fac pe mine, ajung la baie si fac 10 ml. Si in 5 minute iar fac pe mine. Incerc inainte sa ies sa nu beau apa, dar nu ajuta prea tare.



#37
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:38

Irva, asa mi se pare si mie, dar cred ca natura stie mai bine. Si gandeste- te ca oricand e ceva problema se poate face imediat cezariana, esti intr- un spital. Pe undeva tot va iesi bebe, chit ca ne panicam noi, deci mai bine sa stii ce te asteapta si sa poti gesiona cat mai bine situatia.

 

Adriana, asa mi- as dori si eu, sa fie nasterea naturala, o sa accept avupunctura, ceaiurile si homeopatele moaselor, ca sunt la putere. Plus masaje si presopunctura. Dar cred ca o sa imi las optiunea deschisa de a avea epidurala in caz ca nu mai pot. Doar ca ea aduce si multe riscuri.



#38
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:42

Eu nu ma abtin de la apa si car sticla cu mine. Dar ultimele dati era sa fac pe mine. Probabil o sa aleg mai bine locatiile.

 

In multe cazuri cu epidurala nu mai face bebe ce trebuie, nu se intoarce cum trebuie, e lenes si trebuie ajutat, se prelungeste travaliul si nu  bine pentru bebe. La prietena mea s-a suit medicul cu coatele si asa au scos-o afara..pentru aia a mai trebuit si epiziotomie.

Eu stiu ca acum e usor de vorbit dar macar sa facem epidurala cat mai tarziu, la lamaze recomanda in cazul in care chiar nu mai putem(ex. nu am dormit noaptea si suntem surmenate) sa nu cerem mai repede de 5 cm. Prietena mea a tot urlat dupa epidurala de la inceputul travaliului asa ca pe la 4 cm i-au facut, s-a prelungit travaliul asa ca a mai trebuit o doza si restul ce a urmat ca bebe nu mai vroia sa iasa sau nu mai avea putere de ce adormit era.



#39
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:46

Buna fetelor, zi frumoasa tuturor!

 

Lilush, bine ai venit, felicitari ptr baietel! Ati ales nume?

 

Fetelor, eu stiu ca nu sunt bune durerile ca la menstra, si mai ales daca nu trec cu no spa. Contractiile Braxton nu sunt dureroase...

 

Irva, daca stii ce sa faci la nasterea naturala, daca ai fost la cursuri si faci exercitii de pregatire, sunt sigura ca te vei descurca. Iar bebe stiu ca e monitorizat in permanenta. Eu te sustin, desi am ales cezariana...



#40
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:50

Bine ai venit Lilush ! La mine nu mai  merge cu nimic nici cu Maalox nici cu lapte..mai pacalesc arsurile cu biscuiti..

 

Intru si eu in categoria dureri de incheieturi si trezit pe spate..din ce stiu eu nu e bine sa dormi pe spate pentru ca nu ajunge destul oxigen la bebe. Cat despre carcei..ma trezesc uneori in toiul noptii cu carcei la ambele gambe :((





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -