Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 25

gravidute ciresele mai sarcina

295 raspunsuri la acest subiect

#21
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 09:12

Felicitari Lilush pentru baietel!

 

Mie doar cu biscuiti mi se mai ameliorau arsurile. Eu incerc sa le previn prin faptul ca ma oblig sa nu stau intinsa vreo 2 ore dupa ce mananc.


Editat de Adriana1302, 18 martie 2014 - 09:19 .


#22
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 09:59

Neata!

Am scris si ieri un mesaj, dar l - am pierdut si nu am mai scris.

 

Eu am intrebat ginecoloaga de dormit pe spate si a spus sa nu mai stau asa. Dar tot ma trezesc mult pe spate. Culmea e ca in ultimul timp pot si sa respir, nu ma mai sufoc. Poate avea dreptate tanti ca imi e coborata burta  [:-)))]

 

Pe mine ma ajuta la arsuri laptele recsi rennie, dar nic arsuri nu mai am.

 

De duminica ma doare iar burta, asa ca a ciclu dar foarte slab in intensitate. E permanenta durerea, nu vine in valuri, nu ma lasa la stat in pat. Nu e destul de tare incat sa ma faca sa ma duc la doctor, e mai mult o jena. Joi am oricum programare. Ce bine e sa te simti cat de cat la adapost cu cele 32 de sapt de sarcina.



#23
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:02

Adriana, ai spus de presiune jos. Eu nu cred ca simt presiune, dar clar imi e ca trebuie sa merg mult mai des la baie. Imi e si frica sa ies din casa sa plimb catelul.

 

De cand ma doare burta tot citesc de dureri si aparent de acum corpul incepe sa se pregateasca de nastere. Mi se pare tare devreme, dar tu ai si o sapt mai mult ca mine. Contractiile de coborare cel putin apar cu 4-6 sapt inainte de nastere. Daca bebeloii se decid sa vina la 38 de sapt, se cam pregatesc de pe acum. Dar intreaba mai bine si medicul.



#24
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:06

Barbatul e acasa, ieri i- a fost rau , a avut tensiunea prea mare si azi e la medic. Fii- sa il responsabilizeaza deja vad, eu ma rog de ceva ani sa vada ce e cu tensiunea lui dar refuza sistematic, acum a zis singur ca merge ca ii e frica ca lasa copilul singur, hihih. Imi pare rau ca ii e rau, tare ma bucur ca s- a speriat si face ceva in sfarsit.

 

Si mergem la veterinar azi, aparent domnisoara Lola cred ca se decide sa fie iar gravida imaginar, are tatucile umflate si cam albe. Asa ca mergem sa ii luam niste hormoni de fericire, iar o sa fie bine dispusa vreo doua luni.



#25
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:07

Mishutza si eu am avut ieri dureri slabute ca la menstruatie si nu au trecut la stat in pat dar au trecut cu no spa. Nu cred ca e ceva contractie pur si simplu simt pe bebe cand se joaca seara ca topaie in col cu capul.



#26
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:09

Sper sa fie bine sotul tau! Nu e mai usor sa o sterilizati pe Lola?



#27
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:12

La noi tati a reusit sa termine in weekend comodele pt infasat si lucrurile copilului. E.e sunt comode normale dar erau prea inguste pentru pus chestia de infasat, asa ca le- a prelungit pe toate. Asa am fost de fericita si am avut iar motiv sa ma joc cu toate chestiile mici si dragute, sa le intind pe acolo.

 

Ieri am mai aflat de compresele pentru sani, pt alaptat, de la MultiMum. Aparent fac minuni, spune prietena mea. Ranile de pe sfarcuri i se calmau, treceau  in cateva ore. Mi- am dat comanda si eu aseara.

 

Irva, e tare frumoasa comoda dulapior de infasat. Si practica. Se teansforma apoi in dulapior, nu?

 

Eu am mai pus o tura de bagaj de spital la punct. Camasile de nascut, slapi, am facut liste pt tati. Acum ma simt mai safe [alcool]



#28
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:19

Adriana, ar fi mai usor, dar nu suntem convinsi ca e metoda cea mai buna. Nici de necastrare nu suntem convinsi. Preferam cred sa asteptam inca, ne ingrozeste ideea de a- i taia burtica. Oricum chiar si daca ne decidem, veterinarul nostru nu le castreaza pana nu au 3 ani, daca nu au probleme mari. Ea tocmai a trecut de a treia tura de calduri si doctoruta crede ca e influentata de hormonii mei de sarcina, de cand sunt eu gravida are si ea nebuneli.De aia oricum trebuie sa asteptam, doctorita asta ne da multe chestii homeopata si din plante deci nu ii stresamcorpul asa de tare. Dar castrarea ar fi o solutie pt linistea ei, si pe mine ma enerveaza cumva ca stau cu grija ei, sufera, ii e rau, plange ca vrea bebelusi, i se infecteaza uterul. Si ma simt si vinovata cand o vad ca sufera, ca daca nu iau decizia buna si ea sufera din cauza asta [batcap]  Trebuie sa recunoastem ca animalutele astea sunt bune pregatri pt bebe.



#29
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:19

cu arsurile m-am chinuit 3 luni dintre care 2 super nasoale,am luat unele si altele,am baut lapte,am evitat unele mancaruri,pana am primit sfat de la farmacie sa-mi iau antiaciditate de la Abocca,sunt din plante,12 in flacon si tare mi-au alinat durerile,inca de la prima pastiluta,nici nu era nevoie decat de 1 pe seara,dupa aceea s-a reglat aciditatea asa incat n-am mai avut arsuri,oricum la mine a functionat cel mai bine.



#30
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:21

Mishutza si eu am avut ieri dureri slabute ca la menstruatie si nu au trecut la stat in pat dar au trecut cu no spa. Nu cred ca e ceva contractie pur si simplu simt pe bebe cand se joaca seara ca topaie in col cu capul.

A mea cred ca joaca fotbal cu vezica mea. Cred ca imi cumpar pampers in curand, si nu glumesc. Saracul catelul asta nu mai intelege nimic din plimbari de 10 minute, venit acasa, iesit iar. Noroc ca prietenii nostrii stau la casa   La 2 min de noi, am cheie si merg la ei la baie, nu mai trebuie sa urc scarile.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -