Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HAI DEEAIOANA! HAI KARY77NA!HAI DIDINELA! FELICITARI STEFIANA!FELICITARI SILVIAT! FELICITARI AIDAIOANA & OANACS!(Mamici de martie 2014)- Cap.71


603 raspunsuri la acest subiect

#11
BujorAlb

BujorAlb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.964 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:16

Voi ati mai auzit sa nu scada deloc bebe in greutate la nastere? Filip s-a nascut cu 2.400, a iesit din spital cu 2.515, si acum la 2 sapt are 2.930. Eu ma bucur, da o fi normal asa?

#12
BujorAlb

BujorAlb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.964 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:20

Eu l-am spalat doar cu apa la baita, si cand schimb scutecul tot doar cu apa il spal, fara servetele umede (si crema apoi am pus rar, daca mi se pwrea ca vad vreo iritatie) ca mi-e mila de pielea lui noua si perfecta sa pun chimicale.

#13
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:21

Maddutz noi am folosit gama sanosan din prima zi si am fost f multumiti.Acum am cumparat un gel de dus de la Bioderma ca sa folosesc si eu si au si gramaj mare 1l.Ulei tot Sanosan folosesc.

Eu aveam pb de piele,imperfectiuni si de cand am schimbat gelul de dus se observa o imbunatatire vizibila.Niciodata nu m-am gandit ca ar fi de le gelul de dus.Foloseam din comert.


Editat de monic@, 17 martie 2014 - 12:29 .


#14
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:28

Bujor o fi saczut nesemnificativ.Singura chestie e ca tb eliminat meconiul pe care probabil l-a eliminat.



#15
Kary77na

Kary77na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.304 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:29

Maddutz, noua la cursuri ne-au zis in prima luna sa ii scutim de masaje, ca sunt mici si stresati si nu au chef de asa ceva. Din a doua luna eu o sa il dau cu ulei de masline, mie una mi-a facut tare bine, si in plus e si natural. Si daca o sa miroasa a salata, abia e mai apetisant cand o sa il iau la rontait!

#16
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:43

si eu tot cu gel de dus de la bioderma o voi spala. la ulei ma gandeam tot la ulei de masline, amestecat cu un pic de apa fiarta (gen emulsie). nici eu nu vreau uleiuri "cosmetice". are pielea foarte uscata si se descuameaza si necesita un pic e hidratare...dupa parerea mea. de asta eram curioasa voi cum ati procedat si care e rezultatul [flo2]



#17
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:47

eu am un ingeras de fetita. nu plange mai deloc. daca sunt promta cu hranitul/schimbatul si recuperat suzeta (cand o pierde) nici nu simt ca am copil in casa. la masa papa fie cam 50-55 ml si atunci mai papa dupa 3 ore, fie peste 80 ml si atunci mai papa cam la 5-6 ore [il] [il] [il]  ma intreb cat o tine luxul asta [pk]



#18
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:47

Deeaioana, treba sta asa. Sectia de nou nascuti e in renovare asa ca musai bebe tre sa stea cu mami. De obicei, dupa ce nasti stai 2 ore in sale de travaliu, dupa care te duce in salon. Asta daca n-ai probleme si daca sunt locuri. Dupa nastere, bebe e dus direct in salon, e verificat de dr neonatolog ( care amandoua sunt minunate), e sters (depinde de asistenta care il stge cat de bine o face, Aris a fost facut luna si bec) si e bagat in incubator la caldurica. Atunci cand te aduce pe tine il scoate si pe bebe din incubator si il pune in patut langa tine.

#19
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:50

Descuamarea este normala dupa nastere, eu i-am zis doctorei ca nu vreau uleiuri din comert, ca-s mult prea  parfumate si mi-a recomandat ulei de masline extravirgin, fiert si racit (!?!) si tinut in sticlute mici.

Inca nu i-am dat cu nimic, orice ulei mi se pare prea ......... uleios [batcap] , doar la fundulet creme (foarte repede se irita [smulgpar] ), insa constat ca numai crema de galbenele are efect, in sensul ca-i calmeaza rapid iritatia.



#20
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:50

Maddutz, esti o fericita. Mie mi-e frica sa nu-i explodeze mancaului burtica. Tot timpul e cu gura dupa haleala. In rest, la fel si la noi, cu promptitudinea. E un cumintel. Si deja zambeste si isi tine suzeta cu manuta. Mor dupa el.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -