Sari la conținut

Sari la conținut


Cum ne ingrijim parul cu produse naturale (Henna)?

ingrijire par produse naturale pentru par ingrijire naturala a parului vopsea cu henna ingrijire par cu henna henna

17 raspunsuri la acest subiect

#11
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 15:45

Corina, cred ca am postat amandoua in acelasi timp...he he.



#12
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 15:47

Eu o sa ma fac saten nuca, in cele din urma. Dar inca adun informatii si banuti, ca vreau sa comand mai multe de pe site-ul sideris, sa nu dau banii aiurea pe transport.

 Pupici



#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 16:10

uite-asa ceva ti-ar trebui, sa nu mai faci mizerie cu vopseaua :-)))

manta-de-protectie-pentru-tuns-107931_no

n-ai o prietena, sa vina sa te ajute ? sau sa mergi tu la ea si sa va ajutati reciproc la vopsit ?



#14
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 11:27

Pupici, Corina! Mersic de ideea cu protectia anti-pete de vopsea. Parca am vazut ceva asemanator intr-un catalog de la BonPrix.

Intr-un final, o sa intreb o prietena daca ma poate ajuta, insa trebuie sa-mi iau inima in dinti, ca nu prea sunt genul sa cer ajutor la chestii d-astea.

Revin sa va povestesc despre rezultate.



#15
allyrotondo

allyrotondo
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 noiembrie 2014 - 09:09

Buna fetelor, Eu folosesc de ceva timp Vopseste-ma Organic de la Organic Henna Romania (http://organichenna....organic-aramiu/) . Am ales aramiu pentru ca este foarte aproape de culoarea naturala a parului meu dar ii da si o tenta placuta, roscata, mai ales acum toamna. Vopseaua este deosebita in sensul ca este singura din Romania care este certificat organica(http://organichenna.ro/certificate/)

, nu doar cu se spune ' naturala' , ca oricine poate spune ca e naturala dar nu o poate demonstra; tocmai pe asta m-am bazat si eu cand am ales-o pentru ca are 4 certificate internationale si este super buna, lasa parul moale si matasos. Eu am avut acum cativa ani o problema grava de sanatate si nu mai pot folosi vopsele pe baza de chimicale, dar in acelasi timp am fire albe( de la 27 de ani) si trebuie sa ma vopsesc pentru ca altfel nu arat bine. Va dati seama ca firele albe arata ca suvite pe par in contrast cu restul parului si e super, ma face sa ma simt norocoasa ca le am ca sa iasa o tenta interesanta la par ;)

 

 

Fisiere atasate



#16
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 04 noiembrie 2014 - 10:25

In plafar costa in jur de 10 lei. Nu este atat de greu sa o aplici trebuie sa ghicesti consistenta (cata apa pui) apoi eu stau aplecata in cada si o intind ca pe o masca de par, prind parul si apoi pun punga pe cap. Se pune si ulei de masline ca apoi sa nu fie parul uscat.

#17
Delalex

Delalex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 18:14

Si eu ma vopsesc cu henna de aproape 6 ani! O amestec cu suc de lamaie sau vin rosu si apoi o las 24 h acoperita etans (o prepar intr-o caserola de inghetata) Inainte cu vreo 3-4 ore de vopsire pun in ea  cam 30 pic de ulei de teatree iar inainte de aplicare mai adaug un galbenus si niste ulei de care am( cocos/jojoba/masline/avocado) O las cam 7 ore pe par, ma vopsesc seara si dorm cu ea in par. Apoi o indepartez fff.bine cu apa calduta si aplic balsam ca sa descurc parul dar fara sampon. cu sampon abia dupa 48h. Eu am aplicat-o prima data pe parul natural, aveam par lung si nu ma vopsisem de vreo 6 luni, m-am tuns scurt si am eliminat vopseaua.Acum nu m-as mai vopsi cu altceva decat henna, am  o culoare super.



#18
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 00:01

Si eu am devenit o fana a vopsitului cu Henna cand am trecut printr-o cadere severa a parului.

 

Eu ma vopsesc castaniu sau aramiu in functie de dispozitie.

 

Imi pregatesc si aplic henna singura,pentru ca la salon imi ia o vesnicie.

 

Pentru nuanta castaniu - deschis adaug la henna 2 tablete de vitamina B ,iar in locul apei folosesc ceai de musetel, zeama de la o lamiae si un morcov  + 4-5 linguri de ulei da argan sau macadamia.

 

Pentru nuanta aramie folosesc ceai de hibiscus,zeama de la o sfecla rosie + la fel ulei .




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -