Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (6)


201 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 14:18

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Septembrie 2014? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna septembrie din 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

dovlecei%20septembrie%202014.jpg

 

 

[artif] Suntem un grupulet de 15   [gravired] ce-si asteapta comorile   [barza1]

 

 

[gravi] Arwen_76        - UM 25 nov 2013 | DPN 01 sept 2014   [batetoba] cu  [baietel] 

 

[gravi] CarmenStoica UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] Lolaria             UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] alina_mv         - UM 29 nov 2013 | DPN 05 sept 2014 cu   [bbfata] Eva Maria

 

[gravi] oana92            - UM xx dec 2013 | DPN 08 sept 2014   [batetoba]

 

[gravi] NicNic             - UM 03 dec 2013 | DPN 09 sept 2014 cu   [bbbaiat] 

 

[gravi] Tuka81            - UM 03 dec 2013 | DPN 09 sept 2014[batetoba]

 

[gravi] Ela11              - UM 05 dec 2013 | DPN 12 sept 2014   [batetoba]

 

[gravi] daena             - UM 03 dec 2013 | DPN 15 sept 2014  [batetoba]

 

[gravi] Adriana288    - UM 11 dec 2013 | DPN 17 sept 2014   [batetoba]

 

[gravi] Cupcake        - UM 12 dec 2013 | DPN 17 sept 2014   [batetoba]

 

[gravi] LittleLulu        - UM 15 dec 2013 | DPN 21 sept 2014 cu   [bbbaiat]

 

[gravi] pishkot           - UM 19 dec 2013 | DPN 23 sept 2014  [batetoba]

 

[gravi] diana_dia       - UM 18 dec 2013 | DPN 24 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] crisa17            - UM 20 dec 2013 | DPN 26 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] Livia529          - UM 01 ian 2014 | DPN 08 oct 2014    [batetoba]

 

==================================================

 

Ne rugam pentru burticile care au fost alaturi de noi: Mary05Mary80,LoryCelena. Doamne ajuta sa va vedem curand la o noua odisee!   [ruga]

 

 

[flo]  [flo2]  [flo]

 

 

Odiseea noastra:

Cap. 1Cap. 2Cap. 3Cap. 4, Cap. 5

 

[flo]  [flo2]  [flo]

 

Linkuri rapide: 

 

 Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie |Albume

 

[flo]  [flo2]  [flo]

 

 

[ruga]

 

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti
pamantul" binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale.Doamne fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.
Amin.

 

[ruga]

 

 

 

Zodiac corespunzator: 

 

Fecioara 23 August-22 Septembrie sau Balanta 23 Septembrie - 22 Octombrie

fecioara1.jpgbalanta1.jpg

 

Va asteptam cu drag!


Editat de Kytana, 17 martie 2014 - 20:45 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 14:21

Ma rog din tot sufletul sa fie o casuta cu burtici si dovlecei sanatosi, care stau cuminti la mami in burtica [ruga]



#3
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 15:25

Kytana, multumim de casuta ! [flo2]

 

Eu m-am trezit la 6 astazi, s-a trezit si sotul sa imi tina companie. Din pacate vremea e urata, bate un vant foarte puternic si acum a inceput sa ploua, asa ca nu iesim. Poate diseara sa cumparam o pizza. 

Intre timp am mai prins cate un somnic de o ora, cel putin ne-am odihnit.

 

Voi cum petreceti weekend-ul?



#4
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 20:30

Ati cumparat pizza Daena? Mie imi place cel mai mult quatro formaggi. Ma intrebai de Luca. Cred ca simte. El nu e mare pupacios si nici nu ii place sa fie luat in brate. De 2 zile tot vine si se pune pe mine, ma mangaie, pune capul pe pieptul meu. 

 

La noi weekend-ul e cam la fel ca restul saptamnii. Dl Pinguin se duce la facultate sa invete (aici e deschisa biblioteca non-stop), eu cu Luca ne foim prim casa sa treaca timpul. Am trecut mai devreme pe langa locul unde i-am zis dlui Pinguin ca vom mai avea un copilas. Inutil sa va zic cum m-a rupt pe interior. 

 

Inca nu am niciun simptom de ... eliminare. Din contra, au revenit greturile si ametelile. De vreo 10 minute ma doare un pic spatele intr-o parte si in fata ovarul, ca la inceput de menstra. Hai ca nu vreau sa va intristez si pe voi. 

 

Ieri a venit mama-soacra sa ma vada, sa vada cum sunt. Nu ma asteptam. Ce-i drept si ea a suferit 2 pierderi de sarcina si stie cum ma simt. Ma gandeam sa ma duc luni la spital sa ii intreb daca imi pot oferi o noua eco, sa fim linistiti si un test de HCG sa vad daca a scazut si cat este. 

 

Asta despre mine. Voi ce faceti?Pe unde umblati in weekend? Ati inceput sa cautati hainute sau inca va incap cele normale?

 

Sa fiti bine!


Editat de Kytana, 15 martie 2014 - 20:32 .


#5
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 21:36

Eu inca in pat, dragutele mele, am luat si un paracetamol ca nu mai pot de durere de cap. Am zacut toata ziua, acum spre seara am spalat niste vase si am servit cina in bucatarie cu harnicul sotior care nu mai stie ce sa faca sa-mi treaca odata. Maine dimineata pleaca o saptamana in Austria, se intoarce abia vineri, mai sta o saptamana si apoi pleaca iar pana pe 7 mai. In ultimii 4 ani am fost nedespartiti. Am lucrat impreuna si am locuit impreuna, ca doi siamezi. Mi-e groaza, sper sa treaca repede!

Kytana, esti in gandurile mele mereu. Te pup si-ti sunt alaturi.

Noapte buna, dragutelor! :-*

#6
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 22:27

Multumim de casuta Kytana  [flo2]  si sa fie numai cu vesti bune. Si preferata mea e tot Quatro Formaggi [flo2]  am si un restaurant preferat unde mi se pare cea mai buna din Bucuresti.

Al meu sotior e la distractie cu firma la munte, asa ca sunt numai eu cu pisicutza mea. Dar azi am avut o zi excelenta, aproape ca ma pot lauda ca e una din putinele zile fara greata sau altele. Asa ca am profitat si am fost la tara la bunicul unde am stat prin gradina, am papat un gratar buuun si acum am ajuns acasa. Din nou sper ca asta sa fie inceputul sfarsitului greturilor. Sper sa ma simt si maine bine ca e ziua unei matusi dragi si m-as duce in vizita.

Va doresc week-end placut  [flo2]



#7
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:11

Kytana multumim pentru casuta noua,te pup si te imbratisez :)
Fetelor astazi se pare ca a fost ziua cu pizza si cu soti plecati de acasa :))) ...am profitat si eu de vremea frumoasa de afara si mi-am umflat gleznele prin parc cu sora mea dupa care ne-am rasfatat la o pizza bine meritata si o limonada proaspata,nu vreti sa stiti ce somn am tras dp toate astea.
Acum,din cauza faptului ca sunt singura acasa si am si dormit la pranz nu ma mai ia somnul si pe deasupra ma sacaie si o durere de cap din cauza vantului de azi.
Noapte buna dragelor!

#8
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:18

App de gratar Arwen...asa balesc la niste mititei pe gratar de numa numa,abia astept weekendul viitor sa mergem la socri si sa-mi satisfac poftele,mititeii facuti acasa pe aragaz nu ma pacalesc din pacate :(
O pizza quatro formagi as manca si eu dar...incerc sa ma abtin si asa ieri am scapat putin la salamul de sibiu pe care il visam de ceva vreme insa m-am abtinut,oricum prea curand nu mai mananc.
Fetelor am inceput s-o simt pe bebelina de 2 zile,ieri am primit 2 semne usoare si scurte si acum seara la fel si sunt f incantata,ma asteptam k loviturile sa semene cu gazele dar nu este asa,pur si simplu stii cand e bebe,se simte altfel <3

#9
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 08:28

Neatza gagici :)

Kytana multumim mult de casuta noua si speram sa fie numai vesti bune de acum incolo :)

Kytana pt linistea ta sufleteasca este bine sa mergi si la un dr sa te vada. Imi pare rau, nu spun prea multe, de cate ori aud de cineva care pateste asa ma trec fiorii :( . Se pare ca foarte dintre noi am trecut prin aceste experiente ce lasa rani adanci in sufletul nostru. Dumnezeu si familia ne ajuta sa trecem peste aceste momente, sa avem incredere.

Gagici eu poftesc la mici si la salam sasesc. Cateodata la puiul de la kfc si chiar la un sandwich cu pui de la MacDonalds. Recunosc ca odata mi/am luat mici de la noi din piata pt cei facuti acasa nu satisfaceau nici o pofta. Eu zic ca e important sa nu exageram. Cred ca odata de doua ori putem macar sa gustam sa ne satisfacem din pofte. Dar fiecare face cum doreste. Cand am avut pofta de bere, ori am baut din cea fara alcool ori pur si simplu am pus limba pe marginea paharului doar sa simt acel gust. La fel si la vin. Nu am luat gura de vin, ci pur si simplu mi/am pus pic de tot in pahar si apoi am atins cu varful limbii . Si acum rar mai poftesc la ceva ce nu ar trebuie sa beau sau sa mananc. Micii i/am luat proaspeti si bine facuti cand i-am luat, stiam ca in acel loc sunt buni pt ca de acolo mai luam si inainte. Noi cum stam la bloc, mai rar cu ajunsul la un gratar pana nu se face foarte cald afara, si oricum nu stim pe nimeni care sa pregateasca carnea de mici. Iar cand iti intra in cap un anume gust, cam greu sa il satisfaci din incercari.

Vineri seara am fost la Lord of the dance, a fost foarte frumos iar aseara dupa o plimbare prin parc am fost la film. Am vazut 300 cel nou, cam cu multe sange, dar nu m-am uitat la imaginile care m-ar fi putut afecta cat de cat. Nu m-asteptam sa fie chiar asa, dar efectele speciale au fost pe masura. Ce m-a frapat, a fost ca langa noi era o famile cu un copil ce avea cel mult 12-13 ani iar filmul avea interzis sub 15. In afara de faptul ca este f violent, mai are si ceva despre sex si maltratare. Nu inteleg de ce parintii isi aduc copilul la asa film si nu inteleg de ce cei de acolo l-au lasat sa intre la acel film. Mie mi se pare o greseala pt ca hai, nu la un film, dar daca vezi mai multe filme de acest gen, exista posibilitatea sa te afecteze emotional. Pe mine, care am o varsta, ma afecteaza filmele violente si de multe ori am cosmaruri peste noapte, si de aceea incerc sa le evit cat de mult pot. Dar na, fiecare face ce vrea.
Hai ca v-am impuiat capul .

Eu azi o sa merg la targul de turism sa ne plimbam pe acolo si poate gasim ceva de 1 mai prin Delta. Va pup pe toate si va doresc o zi minunata, si nu va mai enumar ca sa nu ratez pe cineva :)

Zi minunata sa aveti dragele mele !!!

#10
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 10:32

Buna dimineata!

Kytana, n-am mai cumparat pizza, m-am multumit cu niste branza si paine si o salata de castraveti. Ce dulce e Luca! Sunt sigura ca simte ca esti mai trista si incearca sa te consoleze. Ce mai, un barbatel in miniatura [il] .

Haine inca nu mi-am cautat, imi vin cele normale.

 

Littlelulu, iti tinem noi companie pana vine sotul!

 

Alina, si eu poftesc la mititei!!! Ultima data cand am fost in tara ne-am intors de la vama sa cumparam mititei, ca numai asta vedeam inaintea ochilor. Aici nu sunt buni, adica amestecul de carne are ceva condimente ce nu imi plac. Asa ca astept pana mergem in tara sa imi fac plinul.  [:p]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -