Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HAI SILVIAT! HAI STEFIANA! FELICITARI AIDAIOANA! FELICITARI OANACS! FELICITARI ANAMARIA1229! FELICITARI EMAAIMEE (Mamici de martie 2014)- Cap.70


698 raspunsuri la acest subiect

#31
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:11

Rudele mele oricum vin, nu știu cata treaba vor face, cu bb oricum eu stau. Soțul isi ia liber doar câteva zile. Apoi cred ca ar fi destul de greupt el cu somnul sau ajutorul, având în vedere ca are nevoie de o minte clara în programare. Iar lucrul la PC te trage la somn dacă ești obosit.

Singura teama e ca poate ma va enerva aglomerația din casa? Vom vedea. Eram curioasa cum e la voi. La mine sunt sigura ca ma voi enerva, ca asta mi-e stilul, dar după ce vor pleca, voi dori ajutor, mâncare calda, cineva sa facă curat, sa spele rufe :))

#32
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:12

Gina eu nu mai beau cafea de frica sa nu-l agit mai mult decat e deja
in schimb am baut pana acum 1 m3 de ceai neindulcit
apropo voi beti ceaiul cu zahar,miere?parca nu mi se mai duce pe gat asa neindulcit

#33
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:12

Ma cam streseaza buricul pt ca nu stiu cum ar trebui sa arate in mod normal ca sa am cu ce sa cimpar. O dau cu betadiba si baneocin pudra. Nu miroase urat (buricelul) dupa cum arata, mai are de stat, nu cade in2 zile :-((

De ce o dai cu betadina SI baneocin? Spirt e suficient. Mie doctora din spital mi-a zis ca betadina s efoloseste doar daca este deja o problema acolo, in mod normal se sterge cu spirt de jur imprejur si se tamponeaza usor buricutul cu o compresa inmuiata in spirt.

I-ai facut baita?



#34
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:20

 La mine sunt sigura ca ma voi enerva, ca asta mi-e stilul, dar după ce vor pleca, voi dori ajutor, mâncare calda, cineva sa facă curat, sa spele rufe :))

Da, pe sot nu te poti baza prea mult, in cazul tau, ca are jobul foarte solicitant.

Traiasca toate sculele care ne fac viata mai usoara, chiar ii spuneam sotului ca nu as fi avut curaj sa cresc doi copii daca trebuia sa spal rufe la mana sau sa fac multe alte chestii singura.

Daca nasti natural (Doamne ajuta, sa fie pe gandul tau!), te recuperezi mai rapid, insa oricum este primul bebe, totul o sa fie coplesitor, nu o sa mai ai resurse si pentru gatit samd, cel putin in primele saptamani.

Eu as zice sa te bucuri totusi de prezenta mamei, mie imi pare rau ca a mea e bolnava si nu poate veni, cred ca m-ar amuza toate sfaturile ei "babesti" :)))



#35
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:22

Uite,  ma tot gandesc la Deea, nu a mai intrat deloc dupa nastere.

Sper ca este acasa, cu fetita, doar ca este obosita si coplesita de tot ce s-a intamplat in ultima vreme, de rolul de mama, pe care trebuie sa-l invete pas cu pas (si pentru care tot nepregatita esti, oricat de mult ai citi inainte de nastere). Sper ca asta e singurul motiv pentru care nu a mai intrat pe forum.



#36
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:25

un link util despre alaptare, stiu ca-l mai daduse cineva da nu strica inca o data :) are trimiteri spre tot felul de alte articole

 

http://alapteaza.wor...dr-jack-newman/



#37
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:26

Asa o sa fac, o sa încerc sa profit :)
Dpdv al sfaturilor băbești, nu prea are maica-mea, ca are un copil de 8 ani, deci născut în timpurile moderne :))
Mi-e cam mila de frate-meu, când venea la noi avea atenția mea continua, ne jucam, îl distram. Acum i-am explicat ca eu o sa fiu mereu cu bb și nu ma mai pot juca, a înțeles, i-a explicat și maica mea, dar tot l-am simțit asa ciudat în voce. Într-un fel, pt el în primii lui 4 ani de viata, cât am locuit nonstop cu ei, am fost un fel de mami 2, mami mai amuzanta, care îl distrează și nu îl ceartă. A suferit mult când m-am mutat la 500km.și acum când pleacă de la nou, pleacă cu barba tremurând, plângând și încercând sa se tina "barbat". Mi se rupe sufletul de el :)

#38
andika

andika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.647 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:36

gina, de foame trebuie sa planga, ca dupa 30 ml. de lp doarme dus 3 ore.

 

meey noi ne trezim de 2ori noaptea (la 12 si la 3). eu noaptea nu il schimb, nu ii vorbesc, nu aprind lumina, nu il stimulez cu nimic. dar doarme cu noi, si de la apropierea si caldura noastra, adoarme relativ repede.

 

juli si coco, la noi faza e ca nu scoate tot dintr-un san, cel putin 30 ml imi ies la muls, dupa ce nu mai vrea el sa suga. ma termina...



#39
andika

andika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.647 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:37

Gina eu nu mai beau cafea de frica sa nu-l agit mai mult decat e deja
in schimb am baut pana acum 1 m3 de ceai neindulcit
apropo voi beti ceaiul cu zahar,miere?parca nu mi se mai duce pe gat asa neindulcit

eu fara. te obisnuiesti:)



#40
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:54

Neata fete! Andika, nu ma face sa rad ca-i vai de curu meu :))). No, parca incep sa ma simt om. Imi ia 5 minute sa ma cobor din pat dar am reusit sa ma duc pana jos dupa lapte. Pt mine. Eu deocamdata n-am lapte. Mi-a dar reteta pt galacto-ceva. Am facut prima galagie. Mi l-au tinut nemancat de la 6 dimineata ca cica sunt in criza de lapte praf. M-am oferit sa fac donatie o cutie. Azi noapte am fost destul de zgomotosi. E un mancau. O sa-mi pape urechile. Sper sa-mi vina laptele ca daca nu, ma baga in faliment. Azi a zambit. Ma rog, e grimasa dar tot m-am topit.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -