Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre barbatii care isi parasesc familia: motive si situatii

divort cuplu despartire lasitate

130 raspunsuri la acest subiect

#61
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:42

Cu copiii, voi ziceti ca tatii si-au dorit copiii, s-au bucurat de venirea lor si pe urma pur si simplu nu le-a mai pasat? Doamne, pare de necrezut....

 

Am impresia ca unii barbati, daca fac cunostita cu altcineva si incep o relatie cu acea persoana, atunci isi paresesc nevestele, la pachet si cu copiii :((

Mai ales ca de obicei, noile partenere descurajeaza legaturile intre tata si copil, iar barbatii cedeaza, de multe ori, de dragul noii partenere...

Trist, stiu...



#62
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:48

Rapunsul meu a fost la postarea Marianei, si am vrut sa evidentiez ca si tatal poate deveni constient ca va avea un copil si se poate responsabiliza. Nu vorbesc de bonding cu copilul si nici de iubire, ci de responsabilitate. Evident ca nu trebuie facute toate din enumerarea mea, sau numai alea. Sunt doar cateva din cele mai comune exemple de situatii in care partenerul si viitorul tata se poate implica in sarcina femeii. E vorba de a oferi ajutor si suport. Ce fel de ajutor si suport- depinde de fiecare femneie de ce are nevoie.  

 

Ca al meu nu ma tinea de frunte cand vomitam, e adevarat. Dar imi ducea galeata ca pe mine numai ideea a ce era in ea ma facea sa vomit din nou. Nu a fost nevoie sa intre el in bucatarie sa gateasca, pentru ca nu am avut probleme cu mirosul de mancare, dar inca din timpul sarcinii cu gaza, numai el a spalat vasele, si cand mirosul scutecelor gazei imi golea stomacul, si-a rearanjat el orarul la servici sa lucreze cat mai mult de acasa sa preia el sarcina asta (si sa schimbe fata cand regurgita). Si cand nu s-a mai putut, a angajat baby sitter pana a intrat el in concediu. Si asa mai departe.

 

E vorba de a intelege si a-ti asuma responsabilitatea impreuna cu partenera pentru un copil pe care amandoi l-ati conceput si l-ati adus pe lume. Nu numai ea. 

 

Si de posibilitatile oferite sau create, Alexia. Cati tati, din totalul angajatilor din Romania, isi permit sa jongleze cu programul astfel incat sa poata schimba scutece? Cati isi permit sa se impuna in fatza angajatorului si sa-i spuna "de maine lucrez X ore de acasa, pentru ca sotia mea nu se descurca cu sarcina/copilul"? 

 

Al meu o singura data a indraznit sa ceara invoire o zi de la serviciu pentru a ma inlocui cu treburile casnice/copil. Nici macar nu eram gravida sau lauza, doar praf cu organismul.



#63
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:51

As vrea eu sa fie asa.

 

Sotul meu a anuntat la servici (o institutie in care lucreaza sute de barbati) ca in iunie nasc si ca vrea sa intre el in concediu de crestere copil. De-atunci este ridiculizat ca a ajuns sub fusta nevestii. E foarte urat ce se intampla si totusi se intampla.

 

Se intampla, si nu in catune de munte.



#64
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:52

Cand am sugerat eu asa ceva - tatal in CIC - a sarit imediat soacra-mea, ce, vrei sa se deprofesionalizeze, sa isi piarda serviciul???



#65
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:01

citind unele postari am impresia ca unele persoane privesc barbatii (altii decat ai lor) ca pe niste anexe incompetente, conduse de sex si care isi parasesc familiile cand nu mai au parte de sexul si atentia nevestii dat fiindca femeia aia s-a dedicat exclusiv copilului.

 

serios. 

 

nu, nu is asa dobitocii barbatii. chiar daca se formeaza legatura aia mirifica din timpul sarcinii, chiar daca nu, ca fac baie copilului cara galeata sau schimba scutece sau nu fac nimic din toate astea, cheia rezistentei relatiei e intre sot si sotie.

 

oricat se da vina pe nasterea aceea, nu, e doar o scuza, familia se rupe pentru ca cei doi adulti nu mai au nimic in comum, ba mai sunt si ca magnetii de acelasi pol. si asta nu se intampla peste noapte, odata cu nasterea, a fost dintotdeauna acolo sau a evoluat progresiv de-a lungul relatiei, doar ca unul dintre cei doi nu s-a prins la timp si i s-a parut ca traieste o viata roz, in timp ce celalalt era de mult in alte sfere.

 

vad in jurul meu familii si familii. nu o sa comentez despre femei, ca vad ca nu sunt ele tinta subiectului. dar despre barbatii pe care eu ii consider in categoria mitocani, pot sa afirm cu mana pe inima ca exact asa au fost si inainte de copii. edit: in unele cazuri, dintre cele pe care le cunosc eu

 

doar ca pe vremea aceea mitocania lor parea atragatoare, un machism care mangaia orgoliul doamnelor. cand s-a intors impotriva lor fiindca dl paun nu mai era centrul atentiei, au inceput sa vada materialul. doar ca nu au facut legatura intre "before" si "after" si li se pare ca nasterea copilului le-a schimbat printul in broscoi.


Editat de Aqai, 17 martie 2014 - 16:05 .


#66
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:30

Dar nici nu poti sa spui ca nu exista barbati deranjati de modificarile aparute dupa sarcina si nastere.

 

Dimpotriva, mie mi s-ar parea dubios sa fie OK cu ele, adica sa nu-i deranjeze deloc daca mama cu copilul dorm impreuna, in acelasi pat, sau chiar in alta camera, daca sexul lipseste cu lunile...



#67
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:36

Dar nici nu poti sa spui ca nu exista barbati deranjati de modificarile aparute dupa sarcina si nastere.

 

Dimpotriva, mie mi s-ar parea dubios sa fie OK cu ele, adica sa nu-i deranjeze deloc daca mama cu copilul dorm impreuna, in acelasi pat, sau chiar in alta camera, daca sexul lipseste cu lunile...

Selene, imagineaza-ti ca exista in lumea asta si barbati care NU sunt deranjati de toate astea.

 

Edit: exista si barbati ptr. care centrul universului casniciei NU e sexul.


Editat de Victoria_mami, 17 martie 2014 - 16:37 .


#68
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:36

Dar nici nu poti sa spui ca nu exista barbati deranjati de modificarile aparute dupa sarcina si nastere.

 

Dimpotriva, mie mi s-ar parea dubios sa fie OK cu ele, adica sa nu-i deranjeze deloc daca mama cu copilul dorm impreuna, in acelasi pat, sau chiar in alta camera, daca sexul lipseste cu lunile...

Orice relatie de cuplu presupune armonizare. Daca sotia ia anumite decizii care afecteaza relatia de cuplu desigur isi asuma riscurile aferente (cauza/efect),  dar daca asa doreste cine poate sa o opreasca? 



#69
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:49

Nadia, recunosc ca imi este greu sa imi imaginez ca exista cupluri pentru care sexul sa nu joace un rol important in consolidarea si viata lunga a relatiei. Nu centrul, ci un rol important. 



#70
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 17:05

Dar nici nu poti sa spui ca nu exista barbati deranjati de modificarile aparute dupa sarcina si nastere.

 

Dimpotriva, mie mi s-ar parea dubios sa fie OK cu ele, adica sa nu-i deranjeze deloc daca mama cu copilul dorm impreuna, in acelasi pat, sau chiar in alta camera, daca sexul lipseste cu lunile..

 

in povestea mea se doarme la gramada in pat, acelasi. sau separat, in diverse combinatii variante si permutari. si sexul nu scrie nicaeri ca-i musai in patul conjugal dupa stingerea luminii.





Etichetat si cu divort, cuplu, despartire, lasitate

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -