Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre barbatii care isi parasesc familia: motive si situatii

divort cuplu despartire lasitate

130 raspunsuri la acest subiect

#121
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 14:40

Dar tu ce situatii ai intilnit? Daca tot ai resuscitat discutia...

[flo2]  :)) m-am distrat. Are dreptate Leti, dna mediator, nu te supăra, tipic @avocățesc și limitat. Nu poti pune punctul pe i dar putina barfa asa, ar merge :)

 

Ok, hai sa nu fiu SI mai rea.

Dar nu intamplator raspund aici.

 

Sunt cazuri... ne-am întâlnit, nu am stiut mai nimic unul despre altul. Si eu si el iesiti din relații, eu încă nevindecata. S-a intamplat ce se întâmpla între doi parteneri înca tineri frumosi si liberi.

 

Iresponsabila ar zice unii. Ba nu. Am planificat tot ce-a tinut de mine si ce avea sa vina dupa ce m-au orbit cele doua linii roșii. Dar pe el nu l-am putut accepta in viata mea. N-am putut accepta un grad de golanie de supercialitate, un limbaj vulgar in general, o pregătire minimală care nu ne aducea nici un subiect comun. Nu am cuvinte in a spune cat e de dureros sa faci asta. Sa lasi un copil - eu n-am mai ramas insarcinata si nu stiam ca pot ramane. Nici medicii nu stiau. Ma rog, poveste veche neinteresanta

 

In acest caz eu nu l-am considerat pe el responsabil in nici un fel. Si nici nu doresc nicio implicare din partea lui.

Sunt oameni care pur si simplu n-au ce cauta unul langa altul, n-au nimic in comun. Da, imi este greu dar m-a ferit Dzeu să fie Disperarea cea care ma impinge într-o relatie.

 

În sfarsit. Nasc curand si singura @vină îmi apartine. El stie dar m-a mintit de cateva ori cu lucruri copilaresti, banale, desi la varsta lui si la o anumita experienta de viata te astepti la altceva. Ii place sa golaneasca =ca sa ma exprin totusi elegant, cat de elegant pot.

Imi asum vina de a considera si eu ca nu are ce sa ofere copilului meu. Si ca uneori, oricat de dureros ar fi, unul dintre parinti e responsabil pentru decizii pe termen lung.

Am pus stabilitatea emotionala pe primul plan ca sa fiu pregătită și liberă la minte să-mi cresc copilasul.

Nu telefoane stropite cu alcool la miez de noapte, nu insinuări, nu relatie bazata pe sex si sa nu ai tu ce vorbi cu Omu din casa mai mult de buna dimineata.

 

Nah, io am zis, voi, ce experiente mai aveti?



#122
corinaaap

corinaaap
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 11:52

Eu, din fericire, nu am patit acest lucru. Am un sot care ma iubeste si ma respecta. Si daca se va gandi vreodata sa ma insele, sa fie sanatos. Drum bun si cale batuta



#123
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 12:56

Am revenit... suntem bine, mari... Nu e usor. Dar nici imposibil și nici nu mi-aș schimba situația acum. 

Ma gandeam zilele trecute ca sunt din păcate -și destule femei care isi abandoneaza copiii. Și nu toate sunt de condiție precară. În sensul că sunt analfabete de pe la sate, au probleme cu alcoolul, etc.

Cum poti să lasi un suflet după ce l-ai născut și simți că... în sfarsit iubesti si esti iubita necondiționat?

În sfarsit, ma bucur că vă este bine si ca nu au mai apărut povesti triste aici



#124
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 15:36

Bravo!! Multa sănătate sa aveți și felicitări pentru putere!



#125
Elena37

Elena37

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 09:30

Multumesc. Incurajarile, oricand si de oriunde, conteaza atat de mult :)

 

La serviciu cam taci ca asa e mai bine, acasa chiar si cu bunica-mama e greu uneori pentru ca doi oameni sunt oricum diferiti. Familie sau sot-sotie. Dar parca atunci cand cineva te ajuta sa-ti cresti copilasul (si o face foarte bine) nu-ti mai vine sa comentezi, sa incarci negativ, mai ales ca i-am schimbat si orașul de baștină. Asa ca e greu mai mult pt ca nu ai cu cine vb si nici nu iti vine sa vorbesti. 

Cel putin la mine, asa e. 

Adica despre greutati. Ca de vorbit, mai schimbi o vorba pe unde apuci. 



#126
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 10:30

Pai aici poți "descarca", întreba și afla multe, nu ezita sa povestești daca te frământă ceva! :)



#127
AnnaSi

AnnaSi
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 februarie 2020 - 23:34

Fiecare situație este unică, dacă relațiile s-au terminat, ambii parteneri sunt întotdeauna de vină. Dacă o persoană a decis să plece, atunci cel mai bun lucru este să-l lăsați.

 

 

 



#128
CandiceCardenas

CandiceCardenas
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 august 2020 - 14:22

Relații interumane sunt din ce în ce mai greu de le întreținut. Relațiile romantice sunt aproape imposibil de legat și menținut. Dacă ai ajuns în stadiul în care nu știi ce greșești în relațiile cu bărbații din viața ta și dece relațiile nu durează mai mult decât câteva luni, poate ar trebui să faci o introspecție...



#129
Yoghi

Yoghi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 august 2020 - 14:57

"Despre bărbaţii care-şi părăsesc familia"

Situaţii? Nu există două la fel. Şi sufletele sunt la fel ca amprentele: unice. Iar  interacţiunea dintre două persoane este imposibil de comparat cu alte cazuri. 

Ba mai mult decât atât, există relaţii care se schimbă radical în timp. De la o căsnicie fericită de zeci de ani se ajunge la neînţelegere perpetuă în doar 2-3 ani.

Părăsitul familiei înseamnă ruptură totală, fugit în lume. Asta e urât pentru cei care lasă copii în urmă. Ferească Dumnezeu pe oricine ca la bătrâneţe să vină nota de plată din partea copiilor, şi asta să coste scump la nivel emoţional.

Se vorbeşte mult despre abuzul fizic la care sunt supuse unele femei. Pe bună dreptate, e ceva ce nu poate fi tolerat. Dar se uită prea uşor că abuzul îmbracă multe forme, iar abuzul verbal este o tehnică la care multe doamne sunt experte. Iar unii bărbaţi nu sunt dispuşi să suporte la infinit acuzaţii nefondate, reproşuri şi alte mizerii.

Nu văd nimic reprobabil în decizia unui bărbat de a părăsi domiciliul conjugal şi a locui singur, suportând în continuare cheltuielile şi implicându-se în creşterea copiilor. 



#130
Morala

Morala
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 iunie 2022 - 21:48

Dariucha,ma bucur ca mesajele mele tzi-au fost de folos! Nu te ia nimeni peste picior,replicile au venit la mesajul care l-ai scris.Si fara suparare,intre ce ai scris ieri si mesajele care le-ai scris astazi ...e mare diferentza! Nu cred ca pentru cineva care scrie la subiectul asta,casnicia inseamna restrictzie la libertate,nimeni nu traieste prin institutzia casatoriei ca intr-o inchisooare. Insa e drept ca libertatzile(ca cele mentzionate de tine in mesaj)sun tin general absente...le potzi avea,nu e nuicio problema,insa asta nu mai are nimic de-a face cu casatoria. Nu cred ca vreun participant la subiect,indiferent de sex,vede in casatorie limitarea libertazii de a incerca.de a testa cu altzi parteneri...sorry,dar nu cred.Sigur ca exista printre noi,insa sa afirmi cu dezinvoltura ca ai libertatea chiar de a teste cu tertze persoane...e peste limita morala a multora dintre noi. Pentru ca da eu-dar si altii care te-au citi asta au inteles. Dana




Etichetat si cu divort, cuplu, despartire, lasitate

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -