Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 108

fiv medlife albu

301 raspunsuri la acest subiect

#51
Ani88

Ani88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 09:54

Neata! Qiao l-am intrebat de dimensiune si mi-a raspuns ca este buna pentu perioada in care sunt, vineri voi termina cu toate injectiile si voi afla si ora punctiei de luni. O zi buna sa aveti.



#52
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 10:02

Mary prin masina aveam o punga :))) dar cred ca o sa imi pun una si in geanta :)

Mi-am adus aminte. Eram in avion intr-un drum scurt de doar o ora, si pe langa grupul nostru a mai fost si un grup de portughezi. Unuia ii era mereu rau in avion. Si toti au inceput sa rada de el si sa isi dea punga sa aiba pt eveniment :) . S-a luat cu ras si gluma si a scapat? Dar avea cred vreo 10-15 pungi linistit in fata :)))

#53
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 10:03

Ani la ultima monitorizare o sa primesti si o foaie cu dimensiunile foliculilor :) deci esti cam gata, inca un pic si te vedem cu bebel la purtator :
Doamne ajuta !

#54
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 10:14

Doamne ajuta ! Ani!!!!!!! [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]  [barza1]



#55
Ani88

Ani88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 16:47

[ruga]  [flo2] Multumesc mult pentru incurajari si sa dea Domnul sa ne indeplinim cu toate visul de a fi mamici  [bib],  cu siguranta rugaciunile noastre vor fi ascultate [baietel]



#56
Melek29

Melek29

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 19:48

Buna seara tuturor!  Urmatoarea monitorizare o am vineri Nic, scuze ca nu am avut timp sa raspund mai devreme. Asta seara incep si eu menopurul si gonalul. Sper sa fie ok.

 

Totusi , ca de obicei, eu am o problema. Nu mai pot lua acid folic, imi face rau, imi provoaca colici biliare. :(( Aveti idee in ce alimente il gasesc?



#57
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 19:48

Qiao, ce sa zic, parerile sunt impartite....si eu am mai mult par decat ar trebui. Mama a luat progesteron la inceputul sarcinii, nu cum se da acum toata sarcina, iar mie, in urma tonelor de progesteron din primele 18 saptamani, mi-a creascut mai mult puf pe fata decat de obicei si mai inchis la culoare...am remarcat amandoi, oricum eu am o predispozitie...nu stiu ce sa zic, probabil ca depinde si de alti factori....



#58
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 19:51

Cum se urmaresc d-dimeri si care sunt valorile optime? Daca stie cineva, sunt in ceata cu valorile mele [flo2]


Editat de Seven7, 12 martie 2014 - 20:23 .


#59
Melek29

Melek29

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 19:58

Qiao multumesc pentru casuta si pentru urarile de bine. [flo2]  [flo2]

 

 

Ani, tie ti s-a schimbat cumva schema de trataemtn dupa a doua monitorizare?



#60
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 20:17

Melek cred ca legumele cu frunze verzi, dar nu sunt sigura. B-uri la modul general gasesti si in oua si banane. Daca nu mai poti lua strict pastila de acid folic, incearca din vitaminele prenatale. Cel mai bine la monitorizare il intrebi pe dr si vezi ce te sfatuieste. Eventual sa iti spuna de acum ce vitamine vei lua dupa ET si sa iei de acum, poate intr-o formula combinata o sa fie ok.

Seven chiar asa se si numeteste analiza de sange DDIMERI dar eu prima data am facut impreuna cu fibrinogenul si APTT parca, apoi singuri. Peste o luna trebuie sa le refac pe toate 3 inca odata. Am vazut ca valorile de referinta sunt intre 0-232 atunci cand nu e sarcina si pot creste f mult in sarcina. Rezultatele le coreleaza medicul cu ecografia, si in fct de evolutia sarcinii si probabil si trecut medical, ti se da sa faci anticoagulant sau nu. Acum parerile medicilor sunt impartite. Dr la care am fost sambata seara la perfuzie, zicea ca nu ar conta prea mult acei ddimeri si parerea ei era sa merg pe clexane. Dr meu ginecolog mi-a zis dupa ce a vazut morfologia ca nu ar fi nevoie de anticoagulant, dar ca facem pe partea de hematologie exact cum zice dr hematolog. Asa ca eu m/am decis sa imi ascult dr meu ginecolog si dr hematolog la care merg. La eco voi merge cam la 3 sapt distanta, i/am spus deja dr meu ca eu nu astept o luna ca nu cred ca pot si a zis ca facem cum vreau eu :)
Asa ca nu stiu ce as putea sa iti spun mai mult despre anticoagulant si mutatii. Se pare ca desi le am, la celelalte sarcini au influentat devreme, iar acum, multumesc lui Dumnezeu, merge bine. Urmarim pe parcurs indeaproape si vedem ce si cum :)

Doamne ajuta sa fie bine :)



Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -