Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 108

fiv medlife albu

301 raspunsuri la acest subiect

#21
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 00:18

Crystyne, pupici speciali  de la noi , pentru o fata speciala!! [pup]

NicNic, te rugam sa nu ne mai dai emotii si sa stai linistita, daca nu, bataitza!!!! [:D]

Seven...miercuri intru in sapt 30 si tot ma lupt cu utrogestanul....si nu m-a anuntat nimeni ca tb sa-l opresc..asa ca mai avem de tras.

  Eu urmaresc analizele de coagulare la Fundeni la dr Uscatescu. Ea coreleaza eco cu rezultatul analizelor ei si asa jongleaza cu concentratia de Clexane. Vreau sa spun ca nu credeam in eficienta vizitelor mele la Fundeni, dar dupa ce am descoperit IR-urile  f mari, tratamentul lor a fost foarte eficient. Acum ca mi s-au sudat placentele, dr Uscatescu mi-a marit Clexanul de la 0.4 la 0.6...desi dr ginecolog a zis sa raman pe 0,4. Eu merg pe mana lui Uscatescu...imi inspira incredere, sincer.



#22
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 07:08

Neatza gagici :)

Seven si eu am 3 mutatii, 2 homozigote : pai si un mthfr si v34 heterozigot. Urmaresc ddimerii lunat, si inca 2 analize, si corelate cu ecografia facem ce facem. Cum ddimerii sunt doar 124 crescuti de la 122 cu doar 2 unitati intr-o sapta si ecografic bebe e in grafic, a zis ca o luna sa mergem pe aspirina. Ginecologul mi-a zis ca e ok sa mergem pe mana hematologului pt ca ca si el a fost de parere sa scoatem clexane. Acum vedem la ecografie cand oi merge cum este bebe. Daca apare cea mai mica problema ce ar tine de clexane, schimbam imediat.

Monik si mie mi-au gasit IR-urile marite la norfologia de trim 1. Mi-au explicat ca le vom urmari indeaproape incepand cu sapt 24, ca pana atunci nu ar pune probleme. Si eu trebuia sa scot dufastonul si utrigestanul usor a i sa raman in sapt 16 doar cu un utrogestan, dar pt ca n-am fost cuminte de 8 martie, recomandarea a fost sa iau o perioada macar un dufaston la 6 ore iar si apoi sa il mai reduc in cateva zile. Vad cand o sa ajung si la dr iar. Vreau sa trag de mine sa merg la macar 3 sapt daca nu rezist sa merg la o luna, acum om vedea :)

Pupici si zi frumoasa :)

#23
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:00

Neata fetelor.....

Crystyne ai sa ne spui ceva.....??????. [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] ...de ce trebuie sa te feresti de frig???!!!!! [fal]

Loly abia astept vestile bune....

Qiao multumim  din suflet pentru casuta noua......

si voua celorlalte va urez toate cele bune si va trimit un mare buchet de flori [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Doamne ajuta!!!!!

va pupacesc de nu va vedeti pe toate fara exceptie......



#24
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:13

Mary iti trimit um milion de pupici fata minunata!

#25
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:20

si eu tie Loly ....multi multi pupici.......



#26
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:53

Crystyne scuze ......acum am aflat motivul....pupici multi.......si multe multe flori



#27
cor1978

cor1978

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:54

NicNic la mine d-dimeri sunt 354, iar referinta este pana la 233, si hematologul Carmen Shaguna a zis la 6 saptamani sa-i repet si eu mereu si sa merg la ea. Si ma injectez in continuare.


Editat de cor1978, 11 martie 2014 - 11:15 .


#28
cor1978

cor1978

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 11:14

Si ma cam jeneaza o masea de minte, mi s-a umflat putin maxilarul, am crezut ca ma ia o raceala, dar nu e raceala. 

 

 Despre vitamine mie mi s-a spus ca femibion trim 2, femosan trim 3


Editat de cor1978, 11 martie 2014 - 11:41 .


#29
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 11:53

Nic, iti multumesc!

 

Mi-ai dat saptamana trecut un link, www.farm.ro, am reusit sa gasesc Clexane de 4000 ui, la o farmacie din Constanta.

 

Se poate lua si cu reteta de la medic de familie, compensat 50%?

 

Multumesc!



#30
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 13:18

Salutare gagici !!!

Daisy cu placere :)

Daca esti insarcinata, iei scrisoare de la medicul ginecolog si pe baza ei medicul de familie iti prescrie reteta compensata 100% in limita plafonului de 340 lei per luna. Daca medicamentele care sunt pe reteta sunt mai multe de trei si depasesc plafonul, vei plati din ele. Mie dr mea mi-a pus clexane separat pe reteta. Pe reteta se bifeaza doar gravida nu si altceva. Daca nu esti insarcinata, cred ca iti trebuie recomadare de la hematolog si pe baza ei primesti compensat 50% . Depinde f mult de medicul de familie.
Sanatate multa si Doamne ajuta ! Site-ul sa il deschizi la max 2 zile pt ca acest clexane acum vine acum dispare :(

Cor eu pt ca ii am inca in limite, merg pe aspirina. Daca depasesc limita sau la eco se vede ca bebe are vreo problema sau apare ceva suspect, refac analizele si reiau clexane probabil. Altfel verific la o luna :)
Vedem :)

Sanatate multa si Doamne ajuta !



Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -