Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor

profesori scoala cod etic dezbatere

130 raspunsuri la acest subiect

#41
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 11:41

Nu exista nu au banci. Banci s-au facut acum 2 ani cand s-a mutat clasa 0 la scoala. In 2 ani nu s-au stricat. Cel mult mai reparati ceva. Asta daca e o scoala mica si amarata, dar nu mi se pare ca ar fi cazul. Bancile pentru clasa 0 sunt diferite de cele pt clasele urmatoare si clasele au alte dotari (inclusiv jucarii). Cel mult poate sa va ceara sa luati ceva jocuri (s-au mai pierdut/stricat) si mi se pare ok, carticele de colorat sau caiete de lucru... dar in nici un caz nu cotizati pentru banci, tabla sau proiector. Va oferiti sa o ajutati cu scosul la imprimanta a fiselor, cu panouri de afisaj pt lucrari (stii ce bine merg placile de polistiren? si sunt ieftine).


Editat de anya, 11 martie 2014 - 11:42 .


#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 11:51

Am asa o banuiala ca tot ce spui nu se bazeaza pe nimic care sa corespunda realitatii. Mergi pe "asa am auzit" sau " asa a zis tanti Aglaia". OK

O sa inceapa anul scolar si o sa vezi ca esti foarte departe de realitate.



#43
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:20

Si mie mi se pare absurda treaba asta cu bancile, cum zicea Anya, s-au facut acum 2 ani, cand s-a mutat cls 0 la scoala. Pai ce-au patit in astia 2 ani??? Au venit barbarii si au jefuit scoala??

 

Si noi am mai completat stocul de jucarii, ne-a rugat dna sa mai cumparam ce/cat putem, si sa aducem sa se mai joace copiii. Am mai dat bani pe caietele speciale in care lucreaza (ca si la gradi) si pe diverse consumabile (asa hulitul fond al clasei, am dat niste bani, 35 sau 40 lei/ an, si ii gestioneaza casierul, care mai cumpara diverse consumabile sau neconsumabile pt clasa: magneti, hartie A4, carioci, servetele, sapun lichid etc)

 

Si eu am oroare de sume/spagi/cadouri date inv. sau profilor mai tarziu. Si nu ma refer aici la un buchet de flori, un martisor, astea mi se pare de bun simt sa cumperi. Deci nu voi cotiza gras nici acum nici mai tarziu. 

Ba chiar ma bate gandul, daca Doamne fereste mi se mai impune vreo suma babana de catre cineva, pt stiu eu ce, sa reclam si sa se organizeze un flagrant.... bani marcati, DNA.... mascati.... ca in filme [:-)))]

Sunt total anti spaga in orice domeniu...



#44
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:23

Cu sistemul de notare:

- in clasa 0 nu se dau note, ci doar eventual buline, fete zambitoare atunci cand raspund bine, insa nu se face caz de asta

- cls  1-4 - calificative, care nu conteaza la nimic in rest

- cls 5-8 note, cu pndere 25% (era 50% - mi se parea si mie cam mare ponderea), pt admiterea in liceu.

 

Insa:

Daca parintele cotizeaza, si sa zicem profu' ii umfla media cu pompa, copilului la matematica, sa zicem, la evaluarea nationala nu se va descurca la nivelul mediei pe care o are, deci apa de ploaie, nu-l ajuta prea mult.... 

 

NU stiu ce sa zic, putem poate discuta aici de "sutimi" la istorie, geografie, si alte materii din care nu se da capacitate...



#45
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:33

De partea cealalta, ce am patit eu in clasele 1-4 pt ca parintii nu cotizau la invatatoare (cum se cotiza la vremea aia, cafea, sapun, cartuse de tigari etc): Am luat toti cei 4 ani numai premiul 2, scazandu-mi-se media in ultimul trimestru, cand dna inv facea calculele. Si ma scadea la materii gen sport (la care oricum 80% din timp faceam mate sau orice altceva decat sport), muzica, desen... deci materii din astea subiective... imi punea vreo 2 note de 8 la aceste materii in trim 3, si media se ducea in jos, eram "aranjata". Asta e... Erau vreo 3 "musterii" candidati la premiul 1, care cotizat regulat la dna. Pe mine vad ca nu m-a putut pune langa ei, nu meritam, trebuia sa ma traga in jos... 

 

Copil fiind, si mai ales cand am inceput sa-mi dau seama, cand mi-am dat seama cum se calculeaza mediile astea, am fost furioasa de-a dreptul, uram serbarile alea de sfarsit de an, cu varf si indesat, mi se pareau atat de false si de idioate, cum nu am cuvinte. In toate pozele apar cu o moaca bosumflata, fara chef, fara nimic. Abia asteptam sa se termine.

 

Privind in urma, in viata mea viitoare, stricatul mediilor nu m-a afectat cu nimic, am invatat la fel, am intrat unde am vrut, liceu, facultate...

Nici acum nu sustin ca ar fi trebuit parintii sa-i dea una alta... 

Vroiam doar sa mai spun, ca in cls 5-8 nu am mai simtit nici nu fel de nedreptate din punctul asta de vedere, iar "geniile" de altadata au mai palit, erau in plutonul fruntas, dar nu atat de evident... Mai greu sa cotizezi la multi profesori, plus ca erau profi buni, exigenti, nu se compromiteau asa...



#46
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:36

Ca sa o luam in spirit de gluma, tre sa apreciez ca tov. inv. ma tragea in jos media, asa, cu bun simt, nu ma tragea chiar in jos de tot [:-)))]



#47
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:45

Nu stiu cum va nimeriti pe aici toti cu reclamatii de spaga note aranjate tigari cafea ca daca nu.... asa si pe dincolo, calculatoare table electronice la clasa zero... ma uit aiurit si ma intreb in ce tara se intampla astea la toti pe aici. 

Am 46 de ani am facut si eu gradinita, scoala primara gimnaziala liceu facultate si cei de langa mine si fetele mele si sa mor eu daca nu ma uit prostit  citind la nesfarsit de afterschool, meditatii tigari cafea aur etc etc .... mai ceva nu e Ok cu voi.



#48
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:49

Dar cu afterschool ce ai Marius? Mie mi se pare o alternativa super ok pt cei ce au program pana la 4 si nu au alta varianta....o bunica in putere, o bona, etc.



#49
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 12:55

Poate nu inteleg corect insa am citit ca daca nu mergi "obligatoriu adica" la afterschool iarasi nu poti obtine nu stiu ce calificative.



#50
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 13:06

Eu n-am avut parte de asa ceva. Invatatoarea merge si la un after dar copilul meu nu frecventeaza. Are bunici. Nici macar o singura data n-am auzit ca invtatoarea sa fi sugerat cuiva sa duca copilul acolo. O singura data, in sedinta, a zis ca a vazut cat timp ia unui copil sa faca temele date de ea si i se pare ok. De aici am inteles ca ar avea la after copii de la clasa. Treaba lor. Nu mi se pare ok sa ai toate ouale in acelasi cos. Cum verifici copilul? Te bazezi pe un singur profesor si acela platit partial de tine? Exclus. Daca s-ar sugera/obliga - Blandu si Bereanda n-ar fi nimic.

Nu va speriati si incercati sa va pastrati coloana vertebrala (dreapta). Exista foarte multi oameni corecti in sistem. Ca s-ar putea sa mai existe si uscaturi - ca peste tot - dar nu plecati de la premiza asta.





Etichetat si cu profesori, scoala, cod etic, dezbatere

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -