Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor

profesori scoala cod etic dezbatere

130 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 08:54

Mai mie imi place sinceritatea oamenilor.

Deci sunt parinti, destui as spune, hotarati sa cumpere notele copiilor.

Intrebarea mea pentru ei este: credeti ca le faceti un bine? mariana-flo zice ca nu poate risca sa rateze un liceu bun, asa ca e dispusa sa plateasca pentru asta. Ok, e o idee. Dar in liceu ce face? Cumpara mai departe? Ca e clar ca un copil obisnuit cu asta n-o sa se apuce brusc de invatat bine pentru ca e intr-un liceu bun. In liceu e mai greu de cumparat...adica costa mai mult. Si dupa aia? De fapt...si facultatea se poate cumpara.

Si uite asa s-a terminat si scoala.

Ce urmeaza...Dumnezeu stie.

Eu zic sincer: mai ganditi-va.

 

Eu ma alatur lui Marius si o sa spun ca n-am dat spagi la scoala copiilor si sunt multumit in mare de performantele lor, nu-s cele mai stralucite, dar am o studenta in familie, o eleva de liceu si una in clasa a doua si zau ca n-am de ce sa dau spaga. Pe cele mari le-am ajutat cu meditatii cand a fost cazul, am explicat candva de ce am facut-o, am dus si cadouri de 8 martie sau Craciun sau Paste, nu mereu ca n-a fost cazul si nici obligat n-am fost. In toata "cariera" mea de parinte n-am intalnit profesori care sa conditioneze notele de spagi, nu zic ca nu exista, ca am vazut/auzit cazuri, dar e clar ca nu asta ii caracterizeaza pe profesori si nu e cazul sa le bagam pe gat doar din paranoia noastra.



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:23

nici eu nu inteleg ce FB-uri trebuie vanate. si ma alatur initiativei de a pune in acelasi cod de etica si obligatiile copiilor, si ale parintilor, daca e vorba numai de obligatii.



#13
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:23

Mda. Si un cod etic pentru copii, prezentat parintilor si dezbatut cu acestia? Cand o sa se priceapa odata ca scoala inseamna implicare egala din trei parti? Ca elevii trebuie si ei responsabilizati? 

Sunt si mama, si profesoara. Duc cu drag o floare unei educatoare, invatatoare, ingrijitoare&co, accept cu drag o floare de la un parinte. Si nu simt ca incalc nicio regula.

Pentru banii care intra in scoli, `cotizatiile` cum le spuneti, s-au format asociatii ale parintilor. Tot ce strang pentru culegeri, de exemplu, trece prin contabilitate si asociatia cu pricina. La ultima sedinta am prezentat parintilor posibilitatea de a dona cei 2% in contul scolii. Nu stiu cati au facut-o. Dar incercam si noi, din scoala, sa facem ceva pentru sistemul asta putred pe alocuri, sa ne putem lua materiale. Credeti c-am numarat vreodata topurile de coli pe care le pun in cosul de cumparaturi ce au devenit un `must` pe lista de cumparaturi? E doar un exemplu minuscul, dintr-o incercare minuscula. 

Si sunt trista, uneori sunt trista. Si uneori mi-e jena de padurea mea cu uscaturi. Si alteori sunt mandra ca duc o eleva la olimpiada judeteana, doar cu munca de la clasa. Si-apoi, cand vad o alta stire, ca asta, cu noul cod etic pentru profesori, iar sunt trista. 

Numai bine.

 

20+ la noi in culcus



#14
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:37

Nu stiu cum voi face, dar daca nu se poate altfel recunosc ca o voi face. Acum abea am inscris copilul cel mare in clasa zero. Inca nu a inceput scoala si inca nu stiu ce sistem de notare exista. Stiu doar ce mi s-a transmis in ziua portilor deschise, la o scoala de cartier nu una de fite. 

 

Nu spun ca imi place postura in care ma aflu. Dar daca n-am de ales o voi face, ca sa nu sufere copilul meu. 

 

La gradinita mi-am permis sa nu cotizez la orice pretentie a consiliului de parinti si mi-am sustinut cu putere opinia. La scoala, depinzand de note/calificative, nu mai am de ales si voi cotiza.

 

Sustin cu tarie ca este o mare porcarie ce se intampla acum in invatamantul romanesc si militez pentru aplicarea unui cod etic care sa vizeze atat profesorii cat si parintii si elevii, dar nu-mi sacrific copilul pentru niste idealuri. 



#15
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:46

ba ti-l sacrifici, oricat te pacalesti si incerci sa ne pacalesti si pe noi, ti-l sacrifici pt ca-i dai aceleasi exemple pe care tu zici ca nu-ti plac, pt ca-i arati ca banul rezolva tot, pt ca-l inveti sa taca si sa inghita, sa joace cum canta altii, etc, etc, etc. 


Editat de emanouela, 11 martie 2014 - 09:49 .


#16
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:49

De ce liceu si nu mai departe? Simplu. Eu ca parinte am datoria sa-i asigur conditiile cele mai bune pentru a se dezvolta. Dupa liceu e major si face ce vrea. In liceu nu ma implic financiar. Dar daca nu se intra la liceu strict pe nota de examen, n-am de ales si ma vad obligata sa dotez scoala generala cu proiector, calculator, tabla magnetica si ce-o mai fi. Mi s-a sugerat ca si bancile trebuiesc schimbate, si ca cele existente tot de parinti au fost cumparate. [fal] .  

 

N-am sa invat niciodata copilul sa devina arogant sau delasator. Din contra. Dar nici n-am sa-l las sa fie dat la o parte din cauza ca eu parintele nu vreau sa ma supun majoritatii in privinta cotizatiilor.

 

Repet. Daca s-ar intra in orice institutie de invatamant DOAR pe baza de examen, fara alte adaugiri ar fi perfect. Ar ramane buzunarul meu neatins.



#17
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:53

ba ti-l sacrifici, oricat te pacalesti si incerci sa ne pacalesti si pe noi, ti-l sacrifici pt ca-i dai aceleasi exemple pe care tu zici ca nu-ti plac, pt ca-i arati ca banul rezolva tot, pt ca-l inveti sa taca si sa inghita, sa joace cum canta altii, etc, etc, etc. 

 

Poate ca da, poate ca nu. Eu nu pacalesc pe nimeni. Si poti sa negi ca banul nu rezolva multe? Te-ai uitat la tv la stiri? Te uiti in jurul tau? Abuzuri sunt peste tot. Nu traim intr-o lume perfecta. Cum stiu ca n-am putere sa schimb singura ceva, ma duc cu valul. 



#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 09:57


Sustin cu tarie ca este o mare porcarie ce se intampla acum in invatamantul romanesc si militez pentru aplicarea unui cod etic care sa vizeze atat profesorii cat si parintii si elevii, dar nu-mi sacrific copilul pentru niste idealuri. 

 

Nu-ti poate cere nimeni sa-ti sacrifici copilul.

Insa daca ai astfel de idei inainta sa paseasca copilul tau in scoala, nu-i acorzi nici o sansa. Sidaca mama nu-i acorda sanse...cine sa o faca?

In plus, sa refuzi spaga nu-i un sacrificiu. Eu inteleg ce spui si nu iti tin lectii de morala, insa cred ca trebuie sa stai putin sa cugeti. Copiii tai vor fi de multe ori nedreptatiti in scoala, ca si in viata. De colegi, de profesori, de societate. Nu vei putea contrabalansa asta cu bani...sau cel putin nu-i vei face un bine. Aici nu-i vorba de o mafie, nu platesti-il executa. E vorba de copii, scoala si de invatatura. Stiu ca banii cumpara totul, dar unele lucruri nu le poti cumpara.

In fine, e parerea ta.



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:01



De ce liceu si nu mai departe? Simplu. Eu ca parinte am datoria sa-i asigur conditiile cele mai bune pentru a se dezvolta. Dupa liceu e major si face ce vrea. In liceu nu ma implic financiar. Dar daca nu se intra la liceu strict pe nota de examen, n-am de ales si ma vad obligata sa dotez scoala generala cu proiector, calculator, tabla magnetica si ce-o mai fi. Mi s-a sugerat ca si bancile trebuiesc schimbate, si ca cele existente tot de parinti au fost cumparate. [fal] .  

 

N-am sa invat niciodata copilul sa devina arogant sau delasator. Din contra. Dar nici n-am sa-l las sa fie dat la o parte din cauza ca eu parintele nu vreau sa ma supun majoritatii in privinta cotizatiilor.

 

Repet. Daca s-ar intra in orice institutie de invatamant DOAR pe baza de examen, fara alte adaugiri ar fi perfect. Ar ramane buzunarul meu neatins.

Pai fetele mele au intrat doar pe invatat si sunt bine merci la un colegiu. Cea mare a avut cea mai mare medie in clasa ei si e a XI-a la un profil extrem de concurential. Nu am platit si nu mi s-a pretins niciodata nimic.



#20
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:02

nu are nicio legatura ciclul primar cu intrarea la liceu. deci poti sa nu cotizezi la nimic in clasa daca asta e grija ta.





Etichetat si cu profesori, scoala, cod etic, dezbatere

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -