Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand vine vremea pentru primul sutien al fetei tale ...

sutien

15 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 11:51

Cred ca fiecare mamica are niste repere - sau pietre de hotar sentimentale - pe care le traieste alaturi de fiica sa.

Vorbeam ieri cu o mamica de adolescenta (ambele din USA) - si imi spunea ce moment important a fost pentru ea si fiica sa acest lucru.

 

Cum ati trait voi, mamici de adolescente acest moment? Aveti ceva sfaturi de dat?

 

[flo



#2
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:08

Fiica-mea (aproape 6 ani ! ) isi doreste cu ardoare un sutien / o bustiera. Nu se gasesc pt varsta ei (si e evident de ce nu [:)] ) asa ca isi poarta bustierele de la costumele de baie. Gasesc ca momentul cand va trebui sa cumpar un set cu bustiera din bumbac va fi in viitorul destul de apropiat, macar stiu ca nu le mai poarta pe cele plasticoase de la costumele de baie. Cred ca voi rata deci solemnitatea momemntului achizitionarii primului sutien sau incarcatura emotionala va fi diluata pt ca fi-mea deja defileaza cu ele prin casa de pe acuma [:-)))]



#3
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:17

boticelina , am vazut la H&M sutiene si bustiere pt fetite , plate , fara nici un adaos , un fel de maieu.A mea e mai mare dar nu a intrebat inca , oricum , isi mai pune sutienul meu cand il scot sa ma imbrac. Tare dulci sunt fetitele [:)] !



#4
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:50

Miss, nu numai la H&M au bustiere, ci inclusiv prin hypermarcheturi, problema apare la circumferinta bustului care totusi e mai mica la 6 ani fata de 9-10 ani (asta e marimea cea mai mica vazuta de mine). Acuma, fi-mea e inalta si spatoasa, o sa cumpar un set cea mai mica marime si eventual ii fac niste pense daca ii e larguta bustiera... ce de treaba am... dar zau ca in ultima saptamana prima chestie pe care o face cand ajunge acasa e sa isi "puna sutienul", peste care pune apoi un halat de baie pufos (ca sa se si poata observa ca are sutien [:-)))] )



#5
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:52

Da, Boti, La H&M la copii in partea stanga ... [:)] . Parca aveau si micute, pentru 6 ani. Stiu c aeu m-am tot minunat de-a lungul timpului ce or face cu ele, iar Maria a tot insistat ca vrea [:)] .

 

Maria a cerut tot de pe la 6 ani sutien si am tot amanat-o pana asta iarna, cand, la 10 ani jumate, i-a cerut sutien lui Mos Nicolae [:-)))] . Iar mosul, ce sa faca,i-a adus. L-a purtat in prima saptamana peste tot, apoi ori a uitat, ori o deranja (dar nu a recunoscut :)) nu s-a mai atins de el.

 

Cand va veni timpul pentru primul sutien adevarat, nu stiu exact, dar presupun ca nu mai tarziu de 2 - 3 ani.

 

Cornelia



#6
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 14:02

Cred ca e important ca o mama sa-i cumpere fetei sale "sutienul" potrivit.

Mama mea credea ca acesta imi va strica sanii si nu a vrut sa-mi cumpere mult timp.

Problema e ca uneori ma fluierau baietii pe strada sau ii vedeam in clasa cum se uita la sanii mei si imi era o rusineeee.  [:)]  Da` imi era rusine si sa-i zic maica-mi de ce vreau sutien...

Din cauza asta imi aduceam umerii in fatza ca sa acopar oarecum sanii. Si asa m-am ales cu o cocoasa... care bineinteles ca o mai am si acum indiferent cat incerc eu sa ma controlez si sa stau dreapta. Cand sunt relaxata se vede. 



#7
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 20:34

La 10 ani am cumparat impreuna o colectie intreaga de chilotzei + sutien. Marca Freegun si Petit Bateau.



#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 08:41

Marcia poarta de la 9 ani bustiera simpla (la sport) si de la 10 ani poarta bustiera si vara, pe sub tricouri. Asa au toate colegele ei, asa a fara nu poate nici ea. Aici exista si bustiere/sutiene pt fetite cu burete.

Editat de Marcia03, 11 martie 2014 - 08:41 .


#9
rasfatzata

rasfatzata

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 08:53

Am o fetita de 12 ani .Poarta bustiere sunt mai comode la varsta lor, decat un sutien ;cu timpul poate va decide sa poarte si sutien ...depinde si  de marimea lor nu?

 

I-am cumparat si doua seturi chilot +sutien ,dar nu le poarta, nu-i place...Deci fiecare fetita va alege ce va purta si sunt sigura ca alegerea lor e cea mai buna!



#10
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 16:44

In calitate de părinte de adolescent pot spune cu tărie ca momentul alegerii sutienului pentru ea a fost emotionant dar si nervos,sentimentul creșterii prea repede a copilului cu care ma obisnuisem,gândurile imi zburau prea departe ,teama de a fi băieții cu ochii pe ea,problemele adolescentei ce urmau sa vina.

Intr un cuvânt ma mandream cu faptul dezvoltării ei,dar in același timp ma urmarea o teama,sentimente ce le am si in prezent.





Etichetat si cu sutien

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -