Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ateliere si activitati in timpul liber pt. copii de 5+ ani

ateliere activitati in timpul liber timp liber copii 5+ ateliere copii activitati c

4 raspunsuri la acest subiect

#1
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 11:47

In cautare de activitati diverse pe care sa le facem impreuna cu fetita noastra de 5 ani, am gasit si "Oraselul Cunoasterii", un loc de joaca altfel, situat in Str. Pajurei nr. 3A, sector 1.

Am fost weekendul acesta impreuna cu fetita noastra.

Din punctul nostru de vedere, al parintilor, va pot spune ca initiativa este laudabila, iar ideea de afacere prin care se exploateaza segmentul acesta de activitati cu copiii este geniala. Totusi, pretul este mult prea mare pentru ceea ce se ofera: 18 lei de adult si 34 lei de copil, intrarea pentru 2 adulti si 1 copil fiind de 60 de lei.

Din punctul de vedere al copilului: a fost dragut, dar putea fi si mai bine. Ce-i drept, era si cam aglomerat, fiind weekend, si cam multa harmalaie.

Pe scurt, este o vila cu o serie de incaperi amenajate cu diverse jocuri cum ar fi: un joc cu furtune cu apa care directioneaza diverse moristi sau mingi de ping pong pe spirale, diverse labirinturi, un loc unde se alerga contra cronometru - cate un copil, pe rand - , o incapere cu niste jocuri de inteligenta... Mai erau cateva chestii, dar n-au prezentat interes deosebit pt. copil. Poate ca o joaca "ghidata", directionata prin explicatii si atragerea atentiei copiilor de catre un adult ar fi fost mult mai nimerita decat brambureala desfasurata acolo.

All in all, locul nu este o idee rea, insa pretul este totusi piperat si nu si-l poate permite chiar oricine.

 

Mult mai interesant si interactiv a fost la unul din atelierele la care am participat acum un an, organizat de Asociatia de Dragul Artei, actuala Da' De Ce, in cadrul muzeului de arta Vasile Grigore. Acolo, atentia unui grup de copii (10-15) era captata de un adult care ii directiona in "joaca" lor, in mod organizat. Desi si acolo am platit 50 de lei pentru un adult si un copil - prezenta si celui de-al doilea parinte fiind admisa, chiar daca doar in calitate de fotograf - mi s-a parut ca banii nu au fost chiar aruncati in vant, cea mica ramanand cu o amintire mult mai placuta si cu cateva cuvinte noi invatate (iesle, sticla de murano, omat - la 4 ani intelegand si sensul fiecaruia din aceste cuvinte).

 

Stiu ca exista o multitudine de ateliere si activitati pe care copiii le pot desfasura impreuna cu parintii in cadru organizat, mai ales la sfarsit de saptamana, atat pe perioada scolii, cat si in vacante, insa n-ar strica pareri ale voastre dupa participarea la astfel de ateliere/evenimente/muzee.


Editat de Elfishorella, 10 martie 2014 - 11:51 .


#2
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 09:24

Mai sunt la muzeul geologic pentru cei pasionati de dinozauri, de obicei dupa-amiaza in timpul saptamanii http://programeeduca...ie.blogspot.ro/

Mai sunt la Antipa in wk, acolo sunt mai scumpe de obicei. Si tot la Antipa mai sunt in week-end conferinte in sala multimedia. http://www.antipa.ro...es/22/pages/416

Stiu ca mai sunt, dar acolo n-am fost niciodata, la Muzeul National de Arta.



#3
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 09:22

Multumesc, Elia. Caut si daca merg la vreuna, voi reveni cu impresii.



#4
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 08:23

Revin cu intrebari despre activitatile pentru copii de 5+ anisori la care pot participa impreuna cu parintii lor [:)]

 

Am tot auzit de ceva vreme reclama la radio despre "The Robot Zoo" din centrul expozitional Baneasa Shopping City. Tot aici s-a desfasurat si expozitia cu dinozaurii din Argentina, la care noi, din pacate nu am fost, desi am fi dorit. Pretul este obisnuit pentru astfel de expozitii, mai ieftin in timpul saptamanii, mai scump in weekend.

 

Daca a fost cineva, as fi fost curioasa cu ce impresii au ramas, atat copiii cat si parintii.

 

Merita banii? E distractiv, interesant? Sunt cei de 5 ani prea mici pentru astfel de expozitii?



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 22:48

Astept si eu impresii pe aceasta tema, nici noi nu am ajuns inca la aceasta expozitie, si ma interesa cum este, daca-si merita banii...





Etichetat si cu ateliere, activitati in timpul liber, timp liber, copii 5+, ateliere copii, activitati c

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -