Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Discutia despre sex la 9 ani


49 raspunsuri la acest subiect

#31
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 14:25

Eu nu am spus ca "tu rizi"insa mie personal,nu mi s epare tocmai ok ,ca un copil de 7 ani sa socoteasca ...cit mai are pina face sex!

 

Nu spun asta sa te supar,nu vreau sa intzelegi asta...insa la 7 ani,oricit de precoce ar fi un copil,nu socoteste ,cit mai are pina face sex.

 

De unde a venit "socoteala"asta...e ceva ce copilul a perceput(parerea mea ,bineintzels)altfel,decit ai dorit tu sa transmitzi.

 

Am spus is repet,eu nu am auzit pina acum,mi s epare bizar,ca un copil sa socoteasca ,cu acordul/indrumarea parintzilor...cit mai are pina face sex.

 

Dana

Peste 5 luni o sa se intrebe daca poata sa-si faca rost de lasere de Robocop



#32
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 14:25

Eu cred ca ideea asta i-a venit de la faptul ca i-am spus ca doar adultii fac copii, e bine si sanatos sa asteptam sa terminam de crescut/dezvoltat inainte de a face copii. In mintea lui, adult este cel care a implinit 18 ani. I se pare important ca de la acea varsta isi poate lua carnetul de sofer, de exemplu si ca poate vota.

Inca nu cred ca a inteles (desi i-am spus) ca doi oameni nu fac sex doar pt a face copii, deci nu intelege de ce ar face sex inainte de a deveni adult (desi i-am spus si ca de crescut termina cu adevarat abia la 26 de ani cand se incheie si procesul de crestere si formare a oaselor)

I-am mai spus si ca unii oameni, desi nu sunt majori inca, sunt f responsabili, iar altii, desi majori, nu sunt responsabili. Pe langa varsta sunt multe alte aspecte de luat in considerare.

Idei de genul asta nu cred ca vin din precocitate, ci de la tot ce vede si aude. De exemplu, cand eram insarcinata cu surioara lui, era convins ca ea nu-l va iubi din cauza ca se maimutarea el la gradinita...sau zilele trecute mi-a spus ca el nu va face copii pana ce nu-si va construi o casa impreuna cu sotia lui si-si vor cumpara un televizor cu ecran mare....

Deci idei de genul asta vin si nu pot sa spun ca stiu mereu de unde si cum, insa sunt mai mult decat fericita ca le aflu, de la el.

Si repet: nu are 'acordul' si 'indrumarea' mea pt a face socoteala cat mai are pana face sex, dar nici dezacordul si ocara mea :) Discutam, atat!



#33
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 15:22

Eu nu am spus ca "tu rizi"insa mie personal,nu mi s epare tocmai ok ,ca un copil de 7 ani sa socoteasca ...cit mai are pina face sex!

 

Nu spun asta sa te supar,nu vreau sa intzelegi asta...insa la 7 ani,oricit de precoce ar fi un copil,nu socoteste ,cit mai are pina face sex.

 

De unde a venit "socoteala"asta...e ceva ce copilul a perceput(parerea mea ,bineintzels)altfel,decit ai dorit tu sa transmitzi.

 

Am spus is repet,eu nu am auzit pina acum,mi s epare bizar,ca un copil sa socoteasca ,cu acordul/indrumarea parintzilor...cit mai are pina face sex.

 

Dana

 

 

probabil tala s-a exprimat gresit.

 

daca nu, si mie mi se pare bizar. 



#34
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 16:08

Daca as fi scris ca el calculeaza cati ani mai are pana face copii, mai suna bizar?

El asta face pt ca inca nu are notiunea de dorinta sexuala, nu stie si nici nu-i curios inca, deci sex=modul in care se fac copiii (si mi-a spus ca-si doreste mult sa aibe cel putin 5 copii :) )

Aude cuvantul asta chiar daca noi nu folosim televizorul pt a urmari emisiuni de genul celor in care e deplansa Bianca Dragusanu. Chiar cand era la gradi a venit acasa si mi-a spus ca Spiderman e sexy - pt ca i se vede prin costum umflatura, asta credea el ca inseamna sexy.

Na, mai clara de atat nu stiu daca pot sa fiu. Nu zic sa faca lumea ca mine, dar nici nu-mi propun sa introduc cuvinte si subiecte tabu in discutiile cu copiii mei.



#35
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 16:43

nu, ce mi se pare curios e ca se gandeste si ca are in cap ca tre' sa faca sex la un moment dat :)

 

crede-ma, ai mei nu stiu cuvantul sex, nu cred ca l-am auzit vreodata la ei, stiu de mating si reproducere si copii/ pui/sterilizare de la toate documentarele pe care le privesc, si din cartile de stiinta, mai vorbesc despre si daca vor avea copii/ familii si cum or sa-si imparta casa noastra cand or avea familii proprii ca nu prea le intra in cap conceptul de "casa lor"

 

dar cam atat. de aceea mi se pare bizar, mai ales ca am impresia ca e copil mai mic decat ai mei.

 

nu ma intelege gresit, ca nu zic ca la mine e bine si la tine nu, dar zau ca mi se pare o preocupare neobisnuita



#36
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 19:10

 Eu sunt un pic mirata ca parintii nu supravegheaza la ce emisiuni se uita copiii. Copilul meu are 7 ani dar nu mi-a pomenit niciodata cuvantul sex , si citeste foarte mult , vede emisiuni diverse , are chiar si o macheta cu corpul uman si toate organele .

 

Si la noi sunt emisiuni mai colorate , sa zic asa , dar mai dupa 8-9.

 

Eu i-as explica ca sex e un cuvant mai intim si nu  trebuie repetat in prezenta altor persoane , asa cum nu spunem caca sau pipi sau numele partilor private.

 

Aveam si eu in vizita o fetita care cum venea in casa cum vroia sa inchida usa la dormitor si sa se urce pe a mea , sa se pupe , apoi ea isi punea burta ca si cum ar fi  insarcinata , apoi nastea ,etc [:)]

 

Am insistat ca noi nu inchidem usile la  dormitoare cand avem prieteni in vizita .Pana la urma s-a linistit dar si acuma cand vine isi pune o jucarie de plus sub bluza [:)] .



#37
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 22:39

Eu nu am stiut cum sa-i explic altfel decat ca ceea ce fac un barbat si o femeie se numeste sex, dragoste.

Cat despre tv, am si spus mai sus ca NU are acces la minunatele emisiuni de pe posturile noastre (noi avem tv exclusiv pt desene animate, rar si doar anumite filmulete). Insa cuvantul 'sexy' l-a auzit la gradinita.

Chiar am o dilema, daca mating e ok, sex de ce nu este? si medicii folosesc termenul contact sexual, de ce e cuvant proscris? Oricum nu discutam asa ceva in prezenta altor persoane si i-am subliniat ca nici nu e cazul pt ca e alegerea parintilor amicilor lui ce si cand le explica despre acest subiect.

L-am intrebat in seara asta (special :) ) de ce a facut el acele calcule si mi-a raspuns ca a vrut sa stie cat mai are copilarie, sa fie lipsit de griji, sa aibe timp de joaca si distractie [ceea ce ma face sa cred ca el are impresia ca noi, parintii lui, nu prea avem timp pt noi si imi pare rau ca asa crede - desi cam asa este :) - insa voi dezvolta subiectul asta pt ca nu vreau sa creada ca e o povara pt noi]. Are 7 ani si jumatate.

Asa ca va intreb din nou, cu ce cuvant 'trebuie' inlocuit cuvantul sex?



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 22:50

Eu cred ca cuvintul sex nu ar trebui sa existe in vocabularul unui copil de  7 ani!

 

Parerea mea,bineintzeles!

 

Explicatzi ta imi arata mie inca odata ca intradevar copilul a perceput gresit informatzia ta si asta pentru ca e normal ca la visrta asta s anu intzeleaga detalii despre sex si derivatele(notziunile adica)din acesta.

 

Sunt sigura ca si la gradinitza(de und e avenit cu cuvintul)notziunea nu e pereceputa corect,deci ei au alta imagine despre sex ,decit ce avem noi.

 

Da...cred ca mamaia aia avea dreptate,nu e virsta potrivita pentru asa ceva.

 

Dana



#39
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 23:03

si era mai bine sa-i spun 'taci mama, ca nu pricepi acum!'? si sa pandesc momentul cand se va face clickul si va intelege exact ce si cum? Eu cred ca subiectul asta ca multe altele (printre care si religia) este ceva pt care nu-i de ajuns o explicatie la momentul potrivit. Cred ca va decanta informatiile si propriile perceptii in timp si prefer sa faca asta cu mine si nu cu prietenii lui (doar).

Recunosc ca dupa toata dezbaterea de aici nu m-a convins nimic ca trebuia sa-i deturnez curiozitatea si sa-i povestesc despre berze.



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 23:07

Tala...nu-i vorba de berze! [:-)))] [:-)))]

 

Copilul tau e un intzelept...stie ca atunci cind incepe sexul(si problemele legate de el)se sfirseste copilaria. [:)]

Mie mi-a dat de gindit raspunsul lui,ca sa vezi ce impact a avut asupra lui explicatziile tale.

 

Dana




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -