Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Discutia despre sex la 9 ani


49 raspunsuri la acest subiect

#11
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:35

  ellinia , tu crezi ca un copil cuminte nu are imaginatie si nu ii zboara mintea peste tot, ca doar nu putem controla si asta . Precis i-au aratat alti baieti imagini cu  "fete sexy " sau poate au telefon mobil si vad pe telefon, ori vad reviste mai deocheate pe strada la vanzatorii ambulanti  in drum spre casa .

Putini parinti se pot lauda ca au gasit cuvintele perfecte sa vorbeasca despre sex , dar eu as insista cu el mai mult pe exacerbarea unor notiuni . Cand iti arata o fata "sexy " chiar atunci ai o discutie cu el si intreaba-l de ce considera ca e sexy , ce il face sa spuna asta , pune-l sa-ti arate pe strada cate femei sexy vede.  Insista pe faptul ca e un termen peiorativ . Ii spunem unei fete ca este frumoasa , draguta , inteligenta ..., dar sexy  nu e o calitate

 Si daca o fata e sexy , un baiat cum e  ?



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:38

Mie nu mi s epare ca e interesat de sex,de notziunea de sex,ci de notziunea de a  fi sexy!

 

La virsta asta m-a intrebat si pe mine fii mio daca il consider sexy(eu mmama lui,va datzi seama ca m-a bufnit risul!!!!),acum incep sa incoltzeasca dorintza de a atrage priviri,atentzia,dorintza de cochetarie..

 

Dana



#13
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:41

Letitia, multumesc, nu stiam de subiectul acela. L-am citit acum. M-am mai edificat putin, mi-am dat seama ca totusi nu e prea devreme.

Spunea cineva la acel subiect ca a fost chemat la scoala de invatatoare pentru o discutie ... si mie mi-a zis Stefan dimineata ca m-a chemat invatatoarea la scoala. E prima data cand ma cheama. Si stiu ca nu e vreo problema cu invatatura. Ma gandesc sa nu fi spus ceva vreunui copil si sa fi auzit invatatoarea. Ma duc maine dimineata sa vad despre ce e vorba.

 

Edit: am citit subiectul celalalt si n-am vazut ultimele doua raspunsuri.

Missdarcey, da, si eu m-am gandit sa insist pe ideea ca fetele sunt frumoase, nu neaparat sexy. Oricum, cred ca are o idee nu tocmai buna despre a fi sexy, a fi frumos. De Craciun au avut de scris pe o hartie trei dorinte a lor. Stefan a scris la prima ca vrea nu stiu ce jucarie, la a doua ca vrea sa fie bogat, si la a treia ca vrea sa se casatoreasca cu un fotomodel. Cand am vazut hartia l-am intrebat de ce vrea neaparat un fotomodel. Mi-a zis ca sunt frumoase. L-am intrebat daca eu sunt frumoasa si mi-a zis ca da. Si, totusi, nu sunt fotomodel. Asa ca am de lucrat si aici.

Andacos, da, cred ca e si asta. Vrea sa-si aranjeze singur parul, vrea sa se dea cu parfum (de asta vara mi-a cerut deodorant - inca n-am gasit o varianta safe pentru el). Il mai vad cum danseaza prin casa, sau cum se uita in oglinda si se studiaza.


Editat de ellinia, 10 martie 2014 - 13:52 .


#14
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 14:27

Cam aceeasi situatie si la noi, a auzit de la un coleg cuvantul "sex" (coleg care nici el nu stie ce este, doar doamna de la after le-a spus ca e un cuvant "urat"). Asta am aflat aseara la ora de culcare. I-am spus ca ii voi explica in zilele urmatoare, dat fiind ca nu aveam timp aseara. Dar a vrut totusi sa stie ceva, asa ca i-am zis ca e vorba despre o anumita iubire intre un barbat si o femeie. Asa ca mi-a zis: "Mama, hai sa facem si noi niste sex" (noi avem momente in care "ne iubim" - ne dragalim, ne jucam, ne gadilam). Asa ca i-am zis ca nu este nicidecum vorba despre iubirea dintre adulti si copii si nici de iubirea dintre copii... Asta a inteles, dar tot trebuie sa-i explic ce si cum :P . Aaaa, si acum, daca a vazut ca nu e un cuvant acceptat asa, peste tot, va dati seama ca pluseaza si-l repeta (a inceput de dimi, dupa trezire) [alcool]

 

Aaa, si lui ii plac fetele frumoase (subtirele, cu parul lung, fata frumoasa), dar eu sunt cea mai frumoasa [il]



#15
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 01:34

1. Nu este un concurs deci de ce acest: "cat de curand"?

2. Nu ai cum sa intelegi exact ce este in capul lui si daca il vei presa se va timora si vei obtine exact efectul contrar

3. Esti femeie, el e baiat

4. Nu esti pregatita - nu te grabi

5. Lasa-l pe el sa faca pasul intre voi cand este el pregatit. Nu ar fi deloc surprinzator sa discute cu prietenii lui baieti sau chiar cu tatal lui nu atat cu tine. Pentru el esti mama nu confident sexual.

 

 

Baiatul meu a venit la mine cu intrebari despre sex, pt. ca "tu esti doctor, mami" (da, l-am intrebat de ce vine la mine). Si pentru ca stie ca tatal lui s-ar fi putut sa-l ia un pic peste picior, nu in sensul rau dar cind esti timid si vrei sa discuti despre asa ceva, te duci la persoana care este un confident de nadejde. Zic eu. Apoi stie ca indiferent de ce intrebari sau probleme are, eu totdeauna discut cu ei "la rece" si gasim solutii daca-s probleme, sau doar explicam pina intelegem cu totii despre ce e vorba. Nu imi pierd rabdarea, nu tratez nimic in gluma, ci doar sint acolo pentru ei si intrebarile lor.


Editat de Siminaf, 14 martie 2014 - 02:11 .


#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 07:51

Baiatul meu a venit la mine cu intrebari despre sex, pt. ca "tu esti doctor, mami" (da, l-am intrebat de ce vine la mine). Si pentru ca stie ca tatal lui s-ar fi putut sa-l ia un pic peste picior, nu in sensul rau dar cind esti timid si vrei sa discuti despre asa ceva, te duci la persoana care este un confident de nadejde. Zic eu. Apoi stie ca indiferent de ce intrebari sau probleme are, eu totdeauna discut cu ei "la rece" si gasim solutii daca-s probleme, sau doar explicam pina intelegem cu totii despre ce e vorba. Nu imi pierd rabdarea, nu tratez nimic in gluma, ci doar sint acolo pentru ei si intrebarile lor.

Exista si situatii de acest gen.  [:)]  Ai dreptate pe fond conteaza tipul de raport stabilit intre copil si parintele sau. Am discutat in general.



#17
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 08:35

Aseara ma intreba daca e adevarat ca eunucii nu aveau toate cele necesare. Si din vorba in vorba iar am ajuns la sex. Mi-a zis ca ce bine ca nu mai sunt eunuci in ziua de azi, ca se pot casatori, pot face sex, pot face copii. L-am intrebat daca stie ce inseamna sa faci sex. El, da, cum sa nu, doar a vazut la televizor. Ultima data ne uitam la tv la "Domnisoara Cristina" pe HBO si erau cateva scene acolo. Eu ma jenam ca era el de fata, el nimic, ca vrea sa se uite. Si mai si striga la taica-su "Uite, mama nu ma lasa sa ma uit la televizor, ca vreau sa vad!". Asa ca nici nu mai stiu cum sa procedez: sa-l las sa se exprime liber, sa-l temperez. I-am spus sa fie un pic mai discret, ca nu tipam in gura mare ca stim ce-i aia "sex", sunt lucruri intime, samd. Si la scoala i-am spus sa aiba grija ce discuta, mai ales ca i-a zis unui coleg de anul trecut ce inseamna sa faci sex.



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 09:49

Hai sa o luam concret.

1. Ce inseamna sa nu il lasi sa.... ?

2. Ai doua variante reduse.

A. sa il opresti, sa nu-i explici, sa-i explici incomplet lasand semne de intrebare si fara rasunsuri

B. sa-i explici clar in functie de ce intreaba

 

Daca mergi pe A. sigur nu se va opri din drum. Va afla oricum insa habar nu ai de unde si mai ales cat de corect sau gresit. Daca va afla tampenii nu e vina lui. Tu ai decis asta pentru el.

Daca mergi pe B va afla de la tine si vei stii cu exactitate ce anume ai spus vei stii cu exactitate ca ai explicat corect si mai ales nu uita este parintele acestui copil deci cel putin teoretic numarul 1 in credibilitate.

 

Acuma tu decide ce drum vrei sa apuci fata de el.
 

 

Si de ce te exprimi daca eunucii aveau sau nu aveau "toate cele necesare"? Se poate spune clar daca aveau sau nu penis si/sau testicule. Asa se numesc la fel ca si ochii mainile urechile sau ochii sunt organe ale corpului

uman in acest caz specifice sexului masculin.



#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 10:40

2 chestii si de la noi . fi`mea 9,5 ani .

ajung cu cartea recomandata de Andro acasa. o predau cu rugamintea sa nu o fluture prin fatza bunicului si a bonei sa nu faca infarct pe rand [soricel]

se uita fi`mea la coperta si-mi spune ca ea stie deja de unde vin copiii, din unirea spermatozoidului cu ovulul si gata.

dupa cateva minute de studiu, vine la mine serioasa si ma intreaba: de ce copiii stau toti cu capul in jos in uter si daca asta e normalul.

atat [:)]  alte intrebari nu au fost [:)]



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 11:34

Ceea ce imi confirma convingerea ca problema este la noi, nu la ei si avem senzatia(gresita) ca ei nu stiu sau stiu mult mai putin despre acest subiect, realitatea fiind alta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -