Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Discutia despre sex la 9 ani


49 raspunsuri la acest subiect

#1
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 10:39

Buna tuturor!

 

Baiatul meu tocmai a implinit 9 ani. De cateva saptamani este foarte incitat de cuvantul "sex". Il pronunta de cateva ori pe zi. Parca il vede peste tot. Pana si aseara, inainte sa faca dus a vazut ca scria "unisex" pe gelul de dus... Eu nici nu remarcasem.

 

Intotdeauna am fost deschisi cu el. Nu suntem genul de parinit care sa-si spunem "nu mai spune sex ca e rusine", etc. Am trecut de faza cu barza, stie ca exista o apropiere intre barbat si femeie, ca se iubesc si fac copii. Stie si cum se nasc copiii. Mai mult nu stiu ce e in capusorul lui. Il surprind cu replici de genul - era in fata tv-ului si era un videoclip cu ot ipa care avea un prosop pe ea si el zice "ce-as vrea sa-i cada prosopul" si tot fel de chestii din astea. Cand vede cate o fata mai frumoasa zice "ce sexy e!". Mi-a zis ca vre sa se insoare cu o fata sexy. Si intotdeauna se refera la fetele mari. Nu mi-a zis niciodata de colegele lui sau de fetele din parc ceva. Am avut discutii despre cum e sa ai prietena, cum te simti cand te saruti cu cineva, dar discutii nevinovate, fara foarte multe amanunte. E un copil cuminte, nu e genul care sa iasa prea mult in evidenta sau genul de lider la prostioare pe la scoala.

 

Asa ca ar trebui cat de curand sa am acea discutie cu el sa vad exact ce intelege el prin sex, ce crede ca se intampla cand faci sex. Cine stie ce o si auzit pe la scoala, o fi vazut la tv, pe internet!

Insa nu ma simt pregatita [:)]  Nici nu stiu exact cm sa incep, cat de sincera sa fiu cu el, sa nu-l traumatizez. Are doar 9 ani la urma urmei! Ma asteptam sa mai treaca ceva timp pana sa vorbesc cu el despre asta. Asa ca, va rog, spuneti-mi cum ati vorbit cu copiii vostri, ce le-ati zis, cum au trecut peste.

Multumesc!



#2
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 10:55

Pai fiind baiat, la nivelul la care ati ajuns cu discutia si cunostintele pare o discutie potrivita s-o aiba mai mult cu tatal decat cu tine. Si al meu face 9 ani peste 2 luni. Eu la capitolul asta nu am fortat lucrurile niciodata, daca a intrebat ceva i-am raspuns si chiar daca nu am intrat in amanunte i-am spus adevarul. De fapt le-am spus la amandoi, mai am o fata de 7 ani. Pentru ca nici eu nu stiam de unde sa apuc problema mi-am cumparat o carte pentru copii asta si atat cat m-au intrebat am citit din ea. Asta pentru ca foarte completa si detaliata. Si astept urmatoarea runda de intrebari pentru ca dupa ce le-am citit si aratat ilustratiile curiozitatea lor s-a potolit. Cand o sa mai vrea sa stie si mai mult decat pana acum o sa povestim, asa am incheiat capitolul trecut cu "puteti sa ma intrebati orice nu stiti si sunteti curiosi sa aflati, eu sunt langa voi si va voi explica atat cat stiu iar cat nu stiu promit sa ma informez" [:)]  sa-mi las si mie un ragaz in caz de ceva.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 10:57


1. Asa ca ar trebui cat de curand sa am acea discutie cu el sa vad exact ce intelege el prin sex, ce crede ca se intampla cand faci sex. Cine stie ce o si auzit pe la scoala, o fi vazut la tv, pe internet!

Insa nu ma simt pregatita [:)]  Nici nu stiu exact cm sa incep, cat de sincera sa fiu cu el, sa nu-l traumatizez. Are doar 9 ani la urma urmei! Ma asteptam sa mai treaca ceva timp pana sa vorbesc cu el despre asta. Asa ca, va rog, spuneti-mi cum ati vorbit cu copiii vostri, ce le-ati zis, cum au trecut peste.

Multumesc!

1. Nu este un concurs deci de ce acest: "cat de curand"?

2. Nu ai cum sa intelegi exact ce este in capul lui si daca il vei presa se va timora si vei obtine exact efectul contrar

3. Esti femeie, el e baiat

4. Nu esti pregatita - nu te grabi

5. Lasa-l pe el sa faca pasul intre voi cand este el pregatit. Nu ar fi deloc surprinzator sa discute cu prietenii lui baieti sau chiar cu tatal lui nu atat cu tine. Pentru el esti mama nu confident sexual.



#4
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 11:03

M-am gandit sa am eu discutia cu el pentru ca simt ca are mai multa incredere in mine, intotdeauna cand are ceva pe suflet la mine vine prima data.

Am spus "cat de curand" pentru ca as vrea sa fac un pic de lumina, n-as vrea sa plece din start cu idei gresite sau mai cine stie ce o fi auzit/vazut el. Nu am sa-l presez, departe de mine!

Androix, merci de sugestia cu cartea! Am sa o iau si eu.



#5
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 11:10

Eu i-am vorbit deja despre sex, fetitei mele. Auzise de la o colega de clasa ca toate femeile si barbatii fac hard sex, asa cum vazuse ea cine stie unde... [fri]

Asa ca, am preferat sa-i explic ca femeile si barbatii fac sex, apoi apar copiii si ca oamenii normali nu fac ce-i povestise acea colega. Era fie-mea socata de prostiile spuse de acea fata. [ups]

In rest, stie cum arata organele unui baiat si ale unei fete; aveau wc comun la gradinita.

 

In completare : de atunci, fie-mea nu mai are curiozitati despre sex, fiindca i-am dat toate informatiile necesare unui copil de varsta ei. Evident, nu i-am vorbit despre placerea de a face sex, fiindca intentia mea nu era de a-i starni curiozitatea, ci de a contracara povestile horror, care o dezgustasera.


Editat de Alizee, 10 martie 2014 - 11:32 .


#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 11:14

Lasa-l pe el sa vina.



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 11:34

Merci Andro de sugestie [flo2]



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 12:49

Buna tuturor!

 

Baiatul meu tocmai a implinit 9 ani. De cateva saptamani este foarte incitat de cuvantul "sex". Il pronunta de cateva ori pe zi. Parca il vede peste tot. Pana si aseara, inainte sa faca dus a vazut ca scria "unisex" pe gelul de dus... Eu nici nu remarcasem.

 

Intotdeauna am fost deschisi cu el. Nu suntem genul de parinit care sa-si spunem "nu mai spune sex ca e rusine", etc. Am trecut de faza cu barza, stie ca exista o apropiere intre barbat si femeie, ca se iubesc si fac copii. Stie si cum se nasc copiii. Mai mult nu stiu ce e in capusorul lui. Il surprind cu replici de genul - era in fata tv-ului si era un videoclip cu ot ipa care avea un prosop pe ea si el zice "ce-as vrea sa-i cada prosopul" si tot fel de chestii din astea. Cand vede cate o fata mai frumoasa zice "ce sexy e!". Mi-a zis ca vre sa se insoare cu o fata sexy. Si intotdeauna se refera la fetele mari. Nu mi-a zis niciodata de colegele lui sau de fetele din parc ceva. Am avut discutii despre cum e sa ai prietena, cum te simti cand te saruti cu cineva, dar discutii nevinovate, fara foarte multe amanunte. E un copil cuminte, nu e genul care sa iasa prea mult in evidenta sau genul de lider la prostioare pe la scoala.

 

Asa ca ar trebui cat de curand sa am acea discutie cu el sa vad exact ce intelege el prin sex, ce crede ca se intampla cand faci sex. Cine stie ce o si auzit pe la scoala, o fi vazut la tv, pe internet!

Insa nu ma simt pregatita [:)]  Nici nu stiu exact cm sa incep, cat de sincera sa fiu cu el, sa nu-l traumatizez. Are doar 9 ani la urma urmei! Ma asteptam sa mai treaca ceva timp pana sa vorbesc cu el despre asta. Asa ca, va rog, spuneti-mi cum ati vorbit cu copiii vostri, ce le-ati zis, cum au trecut peste.

Multumesc!

S-a dezbatut deja aici despre asta:

 

http://comunitate.de...e-la-ce-varsta/

 

Ce am observat eu este ca parintii nu sint niciodata pregatiti pt asemenea intrebari incomode. Eu am fost bucuroasa ca al meu a avut ore de educatie sexuala la scoala, am trecut cumva mai usor peste perioada asta.



#9
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 12:56

Nu cred ca nu sunt pregatiti niciodata. [:)]  Prima data nu sunt, dar se pregatesc si apoi au marea discutie. Eu incerc sa nu fiu vesnic nepregatita cum a fost maica-mea cu mine [smulgpar]



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 13:13

Nu cred ca nu sunt pregatiti niciodata. [:)]  Prima data nu sunt, dar se pregatesc si apoi au marea discutie. Eu incerc sa nu fiu vesnic nepregatita cum a fost maica-mea cu mine [smulgpar]

Si iti iese? Ca pe mine tot timpul m-a luat pe nepregatite, precum primaria capitalei de vremea rea cu ninsoare. [:-)))]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -