Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu ovocite donate Cap 62


492 raspunsuri la acest subiect

#421
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 00:35

Mai fetelor [flo2] mie mi-ar place sa aiba efect anticoagulant pt ca eu sunt f trombozata.  [batcap] . De ce alte fete care fac anticoagulanti merg pe prednison si doar mie care am FVL mi-a spus ca nu-i ok??

 

Asta e mesajul primit de la imunologul cu care colaboreaza Reprofit (o sa-l las putin si apoi il sterg)

 

"Dear ******,

your recent immunological findings (May 2013) were excellent. Absolute NK cells count is not relevant for our purposes (and relative count of 21% is OK). Immuno-modulatory treatment is not necessary. Moreover, corticosteroids (such as prednison) might be harmful for your thrombophilic state (FV Leiden mutation). Baby-aspirin could be helpful (or, alternatively, low molecular weight heparin) – up to your hematologist.
Best regards,
Karin Malickova, MD"

 

EDIT: Mentionez ca 21% era limita superioara din intervalul de valori normale date de laborator pt varsta mea. (Institutul V Babes) 

 

Dana [flo2] ai MTHFR? Eu pt MTHFR C677T homo voi lua 1 femibion+1 taxofit folsaure metafolin pt cantitatea dubla de metafolin . Asa am vazut ca au pastilele Neevo din SUA recomandate pt MTHFR si gravidutelor mai babute. 

 

Flory [flo2] nu te ingrijora, si mie mi s-a intamplat asta. Sa nu te mai freci peste intepaturi  [:)]


Editat de _Micaela_, 20 martie 2014 - 00:46 .


#422
austen67

austen67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 08:54

Buna fetele!

Am intrat si eu la cafeluta sa urez succes lui bemi si flory !

Sper sa veniti cu bebei in burtici!Care sunt ultimile valori ale endometrului, fetele???

 

Dorinta , sunt bine, am inceput sa iau proportii, deja am luat peste 10 kg, maini , picioare umflate, deocamdata tensiunea o tin sub control, innohep in fiecare seara.

Mi-am scos gips-ul dar mana ma doare in continuare asa ca .... Banuiesc ca nu s-a sudat cum trebuie!Medicii m-au avertizat ca in lipsa unei radiografii totul e aproximativ si exista aceasta posibilitate.

 

Fetele-mai ales cele noi- cand va aud ca sunteti asa procupate de analize si tratamente , ma gandesc cat am fost eu de inconstienta ! Ultima histeroscopie o facusem cu un an jumate inainte, analize uzuale ioc, analize de trombofilie la fel, alte investigatii recente, in afara de mamografie si papa nicolau, sufletu!

 

Concluzia : Dumnezeu a fost tare bun cu mine, asa ca , dupa cum spune Floareamaria, daca  eu , mai batraioara ( nu chiar ca dna. iliescu totusi) si cu o gramada de " bube " am reusit " doi dintr-o lovitura" , aveti toate sansele si voi! 

 

Samira, iarta-ma , nu am retinut , unde faci FIV-ul si cand?

 

Sandy da- ne un semn,nu stie nimeni nimic despre ea???



#423
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 09:10

Neata.

Recunosc ca citesc putin in diagonala, ca vreau sa termin de citit forumul odata cu cafeaua :) deci Sami interesting ce am citit pe la linkurile tale.

Legat de cortizon, cand o sa am timp ar fi interesant sa mai vad cum e pana la urma ca efect pe coagulare si in ce conditii ( cred ca e important pe ce probleme preexistente se adauga ); m-ar mai interesa deosebirea de efect intre dexametazona si prednison, pt ca vad ca sunt in grupe diferite de corticoizi, unele trec placenta altele nu..etc.
Micaela, in prospect la prednison la ''interactiuni cu alte medicamente'' scrie ca in asociere cu anticoagulante creste riscul hemoragic, in doze mai mari sau in trat.prelungit. Poate luat singur, o fi trombogen..

http://medicamente.r...son-5mg-x-20cpt

O fi avand factorul V niste particularitati ? Nu stiu.

Micaela, vezi daca iei si femibion si taxofit sa nu faci hipervitaminoza, ca alea mai au si alte vitamine pe langa folat.Sa urmaresti putin dozele continute etc

Flory, tu iei si aspirina ? Ca favorizeaza si ea sangerarile, mai ales in asociere.

Legat de resveratrol, faza tare e ca partenerul meu ( care e inginer, n-are treaba cu subiectele noastre ) s-a prins ca de la el mi-au crescut estrogenii. Eram luna trecuta, sub inhibare clara de dipherelin, estrogenii proprii sub 18 pmol/ L , si la un moment dat , fiind doar sub resveratrol o tb pe zi zilnic si o singura tb de estrogen luata intr-o singura zi ( nu zilnic ! ) , mi-a iesit estrogenul in sange 1250 pmol/l. Am zis hopa ! ca nu-mi trebuia atata la vremea aia. Am intrerupt resveratrolul si in cateva zile eram iar sub 18 cu estrogenul. Pai pe presupusa mea endometrioza, numai de nivele mari atunci nu mai aveam nevoie..Deci eu pas, din pacate.
Am mai patit faza asta parca de la maca, dar nu mai stiu sigur ca atunci luam parca o combinatie de pilule de sanchi plante, si atunci ajunsesem la 2200 estradiol ! de era sa lesin cand am vazut.

Austen, greu mai vii la cafeluta ! :) Pupam gemeneii.
Gagici fug ca am intarziat !

#424
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 10:11

Austen, ce-ai patit?? Uff, ai grijha de tine, sper sa ti se repare manuta. Am citit ca si tratam astea cu anticoagulanti nu-s bune pt oase, poate de aceea nu s-a repoarat bine... poate o sa gandesc altceva.
Nici eu nu voiam sa mai fac histeroscopia, am oroare de alta anestezie dar dc nu o faceam ma dadeau fetele afara de aici :-))))) , glumesc, nu am emoticoane.

Bemi azi gandesc ca voi baga dupa ET prednison , luni intentionez sa o vizitez pe hemato a mea de aici si o intreb si pe ea.
Eu vreau prednison, dc bb nu are nimic de la mine si mai am si nk mariti mi-l va respinge organismul. Bang!! Emoticon cap de perete :-D
Taxofit mai are B1 B6 si B12, la Mthfr e nevoie de mult B12, B6 e ok sa se ia doar B 1 e cu semnul intrebarii dar nu cred ca e pb pt ca B-rile se elimina , nu se depun. O sa compar cu Neevo.

Eu am socrimea pe cap si nu-mi place :-P

Editat de _Micaela_, 20 martie 2014 - 10:29 .


#425
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 10:14

Mi-a adus si mie sotul din Germania Femibion fara iod, e 19,99 eur, la Brno mi-a zis Criss [flor] ca e 11 eur, cand ajung acolo imi mai iau 2 cutii . Scumpe rau vitaminele in Germania.

#426
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 10:20

Bemi tu unde ai facut NK??

#427
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 11:37

Dorinta 2012: multumesc pentru incurajare. O voi lasa mai moale cu engleza, atunci.

Anca: ma bucur mult pentru inimioara. Sa va ajute Dumnezeu in continuare.

Micaela: ce frumos ca simti ca cei gasiti acum vor fi bebeii tai. Asa sa fie!



#428
marapraga

marapraga

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:43

Mara, daca tot ne-ai spus ca lucrezi cu Prague Fertility Center, te rugam sa ne dai mai multe detalii despre clinica: costuri, perioada de asteptare

 

Poate sunt fete interesate...

 

 

Multumim!

 

 

Buna fetelor, si scuze de intarzierea raspunsului.

Eu am lucrat ca si translator in Clinica in ultimii 3 ani, dar i-am ajutat pe cei veniti si cu informatii ce si cum sa faca in Praga, unde sa manance, cum e transportul, orientare, etc. Recent am trecut sa lucrez pe marketing, pentru ca majoritatea pacientilor ne-au spus ca nimeni in RO nu prea stie de clinica aceasta. 

Nu exista perioada de asteptare, la donare de ovocite. 

Aici este lista de preturi : 

 

IVF cycle with egg donation with guarantee system 

Includes: 

Donor eggs (selection and screening of donor to match recipient, all costs for donor included, including drugs & collection)- Included

Crypreservation of partner´s sperm - Included

Fertilization via PICSI - Included

Ultrasound guided transfer of embryo(s) to recipient- Included

Eventual blastocyst transfer  Included

Freezing, via vitrification of additional embryos and storage for 1 year - Included

Total  6,000 EUR

In ultimii 3 ani, am avut un singur cuplu de romani care s-au intors pentru o a doua fertilizare, deoarece prima nu a reusit. Ca si statistica, sansele de a ramane insarcinata sunt de 57%.

 

Pe langa starea fizica si medicala, conteaza foarte mult si starea mentala a pacientei. Am vazut si am simtit cum pacientele sunt foarte afectate, si am incercat mereu sa le ridic moralul si sa le creeze o stare emotionala pozitiva. Cu o pacienta am intrat si in sala de operatie, ea a tinut tare mult sa fiu langa ea, ca sa fie mai linistita ca intelege ce se intampla. Si m-am bucurat mult ca am putut sa o ajut, cu ceva atat de mic. 

De obicei pacientii vin si stau cam 3-5 zile, deci sunt aici cand se face colectarea de ovocite si in aceeasi zi se face fertilizarea cu sperma partenerului. Apoi se formeaza embrionii timp de 3 zile se maturizeaza si se dezvolta in laborator si transferul se face in ziua 4. 

Imi place mult ce fac, si simt ca particip la viata unor oameni mai mult decat intr-un alt servici. M-as bucura sa va ajut cu orice informatie legata de procedeu, Praga, viata de aici sau orice alt ceva :) 



#429
carprod

carprod

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.125 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:50

Buna fetele,

 

mi-au iesit o parte din analize:

 

Ac Anti Herpes simpl 1-2 IgG 46.8 =reactiv S/CO, valoarea e in chenar, e ok nu?

 

IgM trebuie sa fie non reactiv, nu?

 

Flory mie analiza pt vit D3 mi-a iesit in 2 zile, ai putea sa o faci la Brno.



#430
carprod

carprod

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.125 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:58

Anca felicitari pt inimioara!  [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -