Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebari deschise si lectii despre o gluma proasta pe FB


15 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 martie 2014 - 14:15

dragi parinti ... cu copii pe FB - iata o intamplare ce mi-a oferit multe intrebari si lectii ...

O gluma proasta pe FB  ...pe care am vrut sa o impart cu voi.



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 martie 2014 - 14:40

Eu eram sigura ca a fost o gluma!

 

Am gasit si eu pe fii mio etichetat printre niste sticle de bere! [fri]

Acelasi raspuns...niste prieteni au facut-o!

 

Pe mine ma ingrijoreaza ca sunt angajatori care isi iau referintze de pe Fb,asta e cee ace ma ingrijoreaza pe mine ca o asemenea gluma...poate atirna greu in anumite momente!

 

Mi s epare incorect sa-tzi faci o impresie (ca angajator)dupa cele postate de tine sau de prieteni despre tine,despre o anumita persoana.Ma rog...

 

Dana



#3
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 09 martie 2014 - 22:08

Este un subiect care poate naste o polemica lunga.Dar am si eu un baiat de 3 ani si o fata pe drum.Am auzit de glume mult mai grave chiar de curand.

Cred ca trebuie invatat copilul importanta vietii si a celei virtuale,ca trebuie avuta mare grija la postari si la tot ce inseamna lumea virtuala.Cred ca face parte din amplul proces de educatie.Nu stiu cati ani are baiatul in cauza dar cred ca eu l-as intreba cate persoane crede el ca au crezut ca e o gluma si daca o fata anume ar crede acest lucru si cum la-r putea afecta.Ar fi ideal ca parinti sa putem evita acest gen de probleme dar..cred ca e greu.

Deaceea un anumit grad de control asupra copiilor ar trebui exercitat chiar daca acum se "poarta" educatia permisiva,imprietenirea cu copilul si acordarea de incredere totala.Copilul nu e capabil pana dupa 18 ani sa discearna intre adevar si minciuna si nu e apt sa ia decizii majore.



#4
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 09 martie 2014 - 23:25

     Well , din cate am inteles nu e prima gluma proasta .

 

Nu am copil de FB inca, si sper sa dispara reteaua asta  pana mai creste ( cu siguranta apar altele mai letale [:)] ) ,dar cred ca e foarte greu pana isi invata lectiile . Pentru ei ,lucrurile nu au aceeasi rezonanta ca pentru noi.

 

 Eu totusi as atentiona-o ca viata privata trebuie sa ramana  privata , nu intinsa pe internet ca o alta isprava a lui Miley Cyrus.

As intreba un copil/ adolescent , care are cont pe FB daca si-ar lasa toata scoala si toti cunoscutii sa ii citeasca  jurnalul ? de ce atitudinea fata de internet ar fi diferita ? Atunci cand postezi ceva ajunge doar sa apesi un simplu buton si cele mai personale lucruri devin publice. uneori consecintele sunt foarte rusinoase si daunatoare.

 

Trebuie sa le aducem aminte ca ceva ce va fi postat pe internet poate ramane pentru toata viata, le poate influienta viitorul si cariera .

Ar trebui sa-si imagineze  ca trebuie sa mearga la un interviu pentru un job si chiar inainte de a se intalni cu angajatorul , acesta isi face o parere si din  postarile de pe FB , TW, instagram , postari care cu ani in urma nu i-au deranjat  si nici comentariile rautacioase . Cand esti online ai o reprezentare falsa a libertatii , libertate care ii poate afecta pe altii, sau te poate afecta pe tine.

 

i-as spune copilului meu ca inainte de a posta ceva pe internet  sa considere daca este pregatit sa  spuna acele lucruri in fata tuturor colegilor si profesorilor din scoala . daca se simte confortabil atunci e bine .

Iar unele lucruri sunt private , parola , cheile casei , telefonul ...



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 07:51

M-a pus si pe mine pe ganduri acel mesaj. Initial am vrut sa te intreb daca stii de el, apoi m-am intrebat daca e bine sa fac asta, apoi am recitit mesajul si m-am gandit cat de sucita poate fi viata uneori si apoi..a disparut.

Cred ca ar trebui un pic mai mare precautie si de ce nu responsabilitate pentru anumite puncte mai personale ale vietii in a le lasa asa.... la indemana oricui chiar daca in mintea lor se reduce la o simpla gluma de adolescent. Chiar si acum, sunt convins ca totul este vazut doar si numai doar asa. E zona "prostiilor". Dureaza pana pe la 18 ani.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 08:52

Mirela, pot doar sa-mi inchipui prin ce ai trecut. Cat de greu s-au scurs minutele si orele pana ai aflat adevarul. Framantarile interioare, senzatia ca ai fost lovit direct din inima, ca nu mai ai aer si intrebarile - zeci de intrebari ce se succed cu o viteza uluitoare, vinovatia.

 

Fii-mea mai intai a zis "ce naiba, ce-i asta, de unde?". Mai tarziu cand a aparut: "jur ca niciodata nu voi mai da telefonul unui prieten" a facut si ea acelasi juramant.

Si-a dat seama ca numai parola nu ajunge.

 

Sper ca fiecare sa fi invatat  cate ceva.

 

=====

Eu am FB, insa intru rar de tot. Si eu si ta-su suntem prietenii ei, insa nu comentam niciodata pozele si ce scrie ea acolo.

Marius eu m-as simti confortabil daca as stii, ca daca  il vezi pe Andrei, o poti vedea si pe fii-mea si la o adica ma poti trage de maneca sau pe ea direct.

 

Acum ceva timp, a pus o poza-pamflet, de a ei, prin care dorea sa atraga atentia, sa ia in deradere atitudinea de "gasculita-curvulita" a unei colege.

Poza aia a ei era un selfie idiot. Au zbarnait telefoanale si asa am aflat.

Am rugat-o pe sora mea sa vorbeasca cu ea si sa-i spuna ce mesaj transmite de fapt.

AM constatat ca intotdeauna e mai bine cand vine de la altcineva.

 

De atunci mi-am promis ca voi fi mai vigilenta insa nu prea reusesc.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 09:03

Da asa e - tocmai de asta am vrut sa scriu prin ce am trecut. A fost o gluma proasta. Mi-a aratat si pe wall-ul altor prieteni aceeasi gluma proasta, facuta de prieteni...O God ...

 

Poate inca ceva mai am de spus - cu greu a reusit Andrei sa inteleaga punctele mele de discutie - despre respectarea imaginii, despre respectarea privacy-ului (cu codul de la telefon). Se pare ca la ei - la adolescenti - Facebook e doar o gluma si atat. Si nu au nici o idee despre imagine ...

CUm a cazut gluma asta idioata la profesori, la alti clegi care nu stiu de aceste glume in lant, la rude [:-)))] , la matusi, [clo] , la publicul buimac ...e probabil comic ...

 

In plus, poate ca o parte din problema e la noi, cei maturi - care luam acest borcan in serios ... [flo2]



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 09:52

Avand job acasa online petrec foarte multe ore in acest mediu si intradevar prima reactie este cea de "a ridica sprancenele" si de a deveni atent la anumite informatii.



#9
Camay

Camay

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 14:48

[fal] Mi-a picat fatza cind am citit.   Gluma proasta de adolescent rebel .

 Imi pare rau ca mama ca ai trecut  prin faza asta, dar cine stie poate  ca  "morala glumei" o sa aduca pe viitor lucruri pozitive in relatia ta cu Andrei , o sa invete sa aprecieze valorile si distanta intre  amic, prieten ,coleg,  camarad.....



#10
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 17:25

Si asta inca a fost minora. Gluma. Mai grav mi s-ar fi parut sa apara vreo poza photoshopata in care tragea pe nas o linie de cocaina sau heroina.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -