Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 24

gravidute ciresele mai sarcina

298 raspunsuri la acest subiect

#291
teodora74

teodora74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 14:19

nu cred ca este o astfel de lege...este oricum o materie care se noteaza, nu este optional, dar pentru linistea ta poti sta de vorba cu un porofesor in care ai incredere sau cu dirigintele.



#292
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 14:22

Da , o sa incerc sa vad ce pot sa aflu ...!

Mersi Teodora !



#293
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:10

Buna fetelor!

 

Adriana, foarte frumoase pozele! Mie nu mi se pare asa mare burtica ta....

La mine nu impinge bebe nici jos si nici sus, tot in jurul buricului o simt.

 

Miky, multumesc! Eu majoritatea lucrurilor le-am comandat pe net :) Mai am insa de cumparat, parca nu se mai termina lista!  :)

 

Didi, ia magneziu ptr carcei. Daca ai lipsa stiu ca nu e bine nici ptr bebe? Eu mananc zilnic 4 banane la micul dejun si nu am fost deloc constipata...asa mananc dinainte de sarcina, imi plac la nebunie, o sa fac o maimutica cred :)))))

 

Bubu, bafta, sa gsiti caruciorul pe care vi-l doriti!



#294
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:21

Sill,vorbeste cu profesorul de religie,daca nici la religie nu pot fi intelegatori asa incat sa-i atraga pentru invatarea celor sfinte,nici nu e deontologic sa-i noteze asa de dur la materia asta.Pe aici toti copilasii iau numai calificativul  fb,nu-s certati,nu-s pusi sa memoreze notiuni prea grele,fac ora cu drag.

Asta era si scopul introducerii ei in scoala,sa atraga elevii catre biserica nu sa-i sperie.

La mine o fetita a avut ca invatatoare chiar profesoara de religie si era toata clasa atasata de dumneaiei,se purta atat de frumos si era atat de rabdatoare.

Pentru cei de alta religie,se facea o cerere la secretariat si eu scosi,erau lasati fie sa plece acasa daca era ultima ora,fie sa asiste daca pica intre ore,dar fara sa se implice,fie efectiv la joaca pe sala.

 

Fetele,multumim de incurajari ptr carucior,sambata luam iarasi la rand si sper sa avem unul in curand,au facut si astia un lift mic intr-un bloc mare.

V-ati luat careva leagan automat?


Editat de bubu5, 17 martie 2014 - 15:21 .


#295
FlorinaIris

FlorinaIris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 15:51

Buna burticilor , 

Am reusit si eu astazi sa citesc din urma , de 2 saptamani nu am mai scris nimic ...Am avut un program tare incarcat , insa acum sunt acasa , am ramas in  prenatal si e mult mai bine ... 

Va urez si eu cu intarziere o primavara frumoasa si insorita , cu multe zambete si voie buna , si bebici si burtici sanatoase !

 

Noi un ultmele saptamani am amenajat prin casa , aveam baia de etaj neterminata si am reusit sa terminam , am reamenajat livingul asa incat sa avem mai mult spatiu de depozitare , si am mai cumparat ce ne mai lipsea pt bebe , au ramas acum doar hainutele de luat , in rest cred ca avem tot ... 

 

Cat despre bebelica este bine , saptamana trecuta am facut si noi morfofetala si e dezvoltata normal , e mai lunguta cu 6 zile decat media pt sapt 29 , iar ca greutatae e in grafic , are 1300(+sau - 200 gr ) ..colul este inchis si de cca 35=37mm , insa plaenta mea e de gradul 1-2 , si cu microcalcificari ...asta  inseamna ca exista riscul ca bebe sa nu mai primeasca toate subst necesare in cazul in care se intesifica imbatranirea asta prematura a placentei , de aceea acum saptamanal facem eco sa verifica daca ia in greutate cat ar tb , si in plus mi-a dat doctora sa fac analize de trombofilie ....pe care le-am facut si vor fi gata peste cca 10 zile ...

 

A mai avut vreuna dintre voi asa ceva ? sunt destul de ingrjorata  , insa astept sa vina joi sa mergem la eco sa o vedem pe bebelina , si sper sa fii crescut de sapt trecuta pana acum ........

 

oricum mai mult ca sigur voi naste prin cezariana , mai devreme de 38 de sapt se pare ...sper numai sa creasca bebe cat trebuie pana atunci .

 

va pup si sa aveti o sapt frumoasa , cu vesti bune ! 



#296
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:01

Felicitari Florina pentru eco! Ai incredere ca bebelina va creste bine!



#297
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:43

Bubu ai dreptate in ce spui tu , numai ca asta e cam sarita dupa fix nu se poate vb cu ea ..in fine ...

Eu am luat un scaunel din acela de se si leagana tip balansoar nu stiu cum ii zice la noi , m-am gandit ca este util sa il pot duce prin casa ...

Florina , sper sa fie totul bine fara probleme ....



#298
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:55

Florina o sa fie bine, ai sa vezi! Si eu am placenta de gradul 2, in ultimul trimestru nu mai are cum sa fie de gr 1!

Fetele care ati mai trecut prin asta sau care ati auzit de la prietene, cand intram in prenatal se intarzie plata "salariului" sau vine normal? Va intreb pt ca stiu ca in cazul indemnizatiei de crestere a copilului se intarzie vreo 2 luni minim [batcap]  [batcap]  [batcap]



#299
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 17:11

Capitol nou!!!





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -