Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii si tehnologia

copii telefon

45 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 12:30

Am gasit acest video care deopotriva m-a amuzat si mi-a ridicat semne de intrebare.

Mi-am amintit de problema din manualul de fizica al fetei mele in care i se cerea sa afle lungimea unei benzi de magnetofon.

Eu ma ratoiam la ea ca nu stie formula, dar ea nu-si putea inchipui de fel ce e aia o "banda de magneton".

 

http://www.youtube.c...h?v=XkuirEweZvM

 

 

Cat si cum ne invatam copiii sa foloseasca vechile tehnologii?

 

Eu de cand cu problema de fizica am facut rost de benzi de magnetofon, am dus-o sa vada un magnetofon.

I-am aratat pe viu un pick-up si i-am explicat cum functioneaza.

 

Am scos din cutii vechi un walkman, aparatul de fotografiat al bunicului meu.

Am invatat-o sa faca poze cu un aparat foto cu film - cum se trage filmul dupa fiecare poza, cum se scoate filmul, cum nu trebuie expus la lumina.

I-am pus la dispozitie diskette vechi si un cititor, i-am povestit cum le formatam si cum le blocam sa nu mai scrie pe ele.

 

Dar un telefon cu disc...

 

Chiar cred ca trebuie sa le aratm copiilor de unde am plecat si unde am ajuns.

Voi ce spuneti?



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 12:37

Cred ca nu. Cel mult informativ. Cred ca cea mai puternica resursa care nu ar trebui irosita(pierduta) este timpul. Managementul utilizarii timpului cred ca este mult mai de dorit.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:08

Ha, ha. Ieri imi spunea fiu--meu ca li s-a aratat la scoala telefonul cu disc si o poza cu o cabina telefonica si multi copii au spus ca nu stiu ce sint alea sau cum se folosesc. Noi aveam o cabina telefonica nu departe de casa, deci fiu-meu mai vazuse asa ceva, desi nu a intrat niciodata intr-una, dar telefon cu disc n-a vazut, insa si-a imaginat ca invirti de discul ala pina ajungi la partea metalica.

 

Noi cind mai avem timp, stam si ii povestim ce lucruri foloseam sau faceam cind eram de virsta lui. Ii place sa asculte si de multe ori se amuza pe seama noastra. [:)]



#4
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:20

Si eu cred ca trebuie aratat, dar nu invatat sa foloseasca.

Ca atunci si noi trebuia sa invatam sa toarcem (nu ca pisicile  [:-)))] ), tesut, scarmanat (parca era asa ceva), ......

La bunica mea in casa batrineasca este inca un fus (cred ca asa se numeste, cu care se face lina) din lemn asa de frumos, de fiecare data zic ca-l aduc la mine. 



#5
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:31

Fi-mea e fascinata de ce ii povestesc "de pe vremea cand eram eu copil". Este sincer uimita si nu prea isi poate imagina un televizor alb-negru fara telecomanda si alte din-astea.

 

Eu mi-am propus ca pe masura ce creste sa-i arat si tehnologiile vechi, consider ca trebuie sa faca parte din cultura generala a oricarui om.

 

LE: Legat de tehinicile foarte vechi, am profitat de diverse festivaluri antice/medievale si am trecut-o prin toate atelierele, de tesut, de olarit etc.

 

In acelasi registru, mi-am dat seama  ca i-a fost greu sa perceapa de exemplu pericolul din Frumoasa Adormita, reprezentat de fus, fiindca nici nu stia cum arata si nici la ce se foloseste un fus, nici ce-i aia sa torci lana, efectiv m-am rezit neputincioasa cand am incercat sa-i explic ce-i fusul pt ca nu aveam nimic contemporan legat de fus de care sa ma leg...


Editat de boticelina, 07 martie 2014 - 13:36 .


#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:37

cred ca ar fi interesant un muzeu, chiar si virtual, in care copiii sa poata vedea cum au evoluat lucrurile de-a lungul timpului, cum se foloseau inainte...

poate chiar exista un astfel de muzeu (fizic) si nu stiu eu...la noi sau pe alte meleaguri...



#7
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:40

Eu la ce a scis Viviana nu am inteles rostul la a invata sa faci poze cu un aparat de fotografiat vechi. 

De aratat si explicat da ......dar nu invatat a folosi, decit daca chiar ii pasioneaza.



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:49

Intr-o discutie, la un moment dat, am folosit expresia "telefon mobil" si fiu-meu se uita ciudat la mine. Zic: ce nu intelegi? Ce e un telefon? Zice: telefon ... da, dar de ce trebuia sa zici mobil? Si asa mi-am dat seama ca el nu a vazut telefon fix (cu fir). Eu nu am iar bunicii care inca mai au asa ceva - tot fara fir il au :).



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 14:00

Intr-o discutie, la un moment dat, am folosit expresia "telefon mobil" si fiu-meu se uita ciudat la mine. Zic: ce nu intelegi? Ce e un telefon? Zice: telefon ... da, dar de ce trebuia sa zici mobil? Si asa mi-am dat seama ca el nu a vazut telefon fix (cu fir). Eu nu am iar bunicii care inca mai au asa ceva - tot fara fir il au :).

Acuma realizez ca nici eu nu mai am telefon cu fir... insa exista firul de conexiune pt telefonul fix. [:)]



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 14:14

Eu numai la servici am telefon cu fir. Insa si aicea se zice mobile sau landline.





Etichetat si cu copii, telefon

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -