Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Copilul minune: strategii de educare si succes

educatie inteligenta parenting

19 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 februarie 2016 - 17:17

Intr-adevar, si educatia are importanta sa, dar daca nu s-a nascut geniu, oricat s-ar stradui profesorii sa-l invete, copilul nu va avea cum sa-si dobandeasca genialitatea doar prin invatatura, daca inteligenta lui este a unui om obisnuit.

 

Ei, si e un cerc de cerinte, ca nu poti banui daca e geniu sau nu din fasa, si atunci cred eu ca trebuie implicat de mic in activitati care sa il solicite. .. daar de aici e doar un pas spre suprasolicitare (vezi mămicile care ii imping sa participe la 1000 de extrascolare obosindu-i)...

Adica ma gândeam .. cum iti dai seama ca e geniu pana nu il pui in fata mesei de lucru? 



#12
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 februarie 2016 - 17:27

Fie-mea, fara a fi geniu, a dovedit inca de la gradinita, cat de creativ este creierasul ei. Asa si cu copilul genial : il vezi cand construieste cu ajutorul cuburilor, cand rezolva exercitii grele, cand intelege mai mult decat copiii de varsta sa.



#13
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 08:25

Cum sa nu conteze si  inzestrarea genetica, IQ-ul? Ba conteaza f mult. Supusi aceluiasi regim de invatare, educare, copiii vor avea rezultate diferite. Este si normal, de altfel. Copiii mei facand sah de performanta am fost martora la astfel de exemple. Cu aceleasi antrenamente si regim de munca unii s-au diferentiat. Testele au aratat ca acestia au IQ peste medie. La admiterea la gimnaziu (la Iasi se da admitere pt scolile considerate mai bune), baiatul meu a invatat si lucrat mult mai putin comparativ cu alti copii (el facand si sah timpul alocat scolii a fost mult mai limitat). Cu toate acestea a luat maxim peste tot, fata de altii care nu faceau nimic altvceva si care au lucrat intens cu cate 2 profesori bine cotati (al meu nefacand pregatire cu profesori). E adevarat ca un copil mediu va evolua mai bine pregatit si ghidat, dar nu va ajunge niciodata la nivelul altuia cu pregatire similara dar peste medie. In societate fiecare trebuie sa-si gaseasa locul, poate munci si aduce plus de valoare locului , dar xista copii/oameni supradotati sau genii, care trebuie recunoscuti pentru ca pot aduce ceva diferit sau deosebit (asa cum au fost toate descoperirile omenirii, inckusiv in  arta)


Editat de iulia_b, 21 februarie 2016 - 08:26 .


#14
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 12:18

Examenele astea  de admitere la gimnaziu chiar nu cred ca au vreo legatura cuIQ ul  copiilor.



#15
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 12:53

Cum sa n-aiba?Subiectele sunt f grele, depasesc cu mult nivelul si numai unii copii reusesc, chiar daca sunt pregatti in conditii similare: de acelasi profesori, cu aceleasi teme etc.

Ex de subiect de anul trecut

http://colegiulnatio...ller/index.html

Iar parintii ar trebui sa tina cont de potentialul copilului, pentru ca in anumite clase ritmul este ametitor (cred ca oriunde sunt clase pt copii supradotati). Sunt care intra pentru ca fac pregatire cu unul din profesorii care elaboreaza subiectele  si apoi normal ca nu tin pasul cu acei copii care intr-adevar acolo isi gasesc locul. 

Sunt copii care asmilizeaza f usor, din "zbor" si carora nu le este f greu sa reuseasca la astfel de scoala si sa se mentina. Si asta tine de IQ pentru ca efortul depus de un copil mediu ar fi prea mare si cu efecte asupra sanatatii sale.

Al meu a luat punctaj maxim cu efort mic pentru ca invata f usor mate, info, poate sipentru ca a facut sah si are mintea structurata logic.Stiu colegi de-ai lui din primara care au facut pregatire si munceau pana seara tarziu (fara alte activitati suplimentare) care n-au reusit. Ceva , ceva ii diferentiuaza...asa si este normal, este loc sub soare pentru toata lumea.  Parintii n-au stiu sa-si cunoasca copilul, sa-l indrepte si sa-l sustina incotro poate/vrea el

 Marii sahisti din top au IQ mare: "Bobby Fischer supposedly had an IQ of 180. Garry Kasparov has an IQ of 190 . Judit Polgar has an IQ of 170. Their highest FIDE ratings were 2785, 2851, and 2735, respectively".

Tatl lui Judith a avut material...si doar una din fete a reusit, banuiesc in conditii similare de antrenament.


Editat de iulia_b, 21 februarie 2016 - 13:02 .


#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 14:12

Ba te contrazic, toate trei feteke Polgar au obtinut premii si titluri in sah, educatia timpurie a avut efecte la toate 3!!!

#17
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 14:41

Cred ca faci o confuzie intre a obtine premii si medalii si a fi number 1. La fete/femei e mai facil sa obtii orwmii pt ca nr lor este mai mic comparativ cu al baietilor. Fata mea a obtinut siea numeroase premii si medalii la diferite concursuri, dar nu a ajuns number 1. Băiatul a fost, la nivel National. Fata abfost si ea in top 10 lanivel National dar intrev1 siblocul 7 crede ma e o dif mare. Sunt in sah de cativa ani si crede ma cabstiu bine cum stau lucrurile.

#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 15:51

Nu e vorba de sah in sine, omul a vrut sa demonstreze cacfetele lui fac performanta in ceva ce deprind de mici. El stia sah si asta le a invatat, daca era profesor de agricultura le invata agricultura, ele au facut performanta, fiecare a ajuns number 1 la un mom dat, au su vârste diferite, fiecare la vremea eu sa zic a obținut un premiu 1... Oricum as fi curioasa daca totuși ar fi pregătit in acelasi fel copii cu material genetic diferit, ce rezultate aveau.. ca ele fiind surori, clar au ceva gene comune, nu e extrem de concludent experimentul

#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 15:53

László Polgár (born 11 May 1946 inGyöngyös), is a Hungarian chessteacher and educational psychologist. He is the father of the famous "Polgár sisters": ZsuzsaZsófia, and Judit, whom he raised to be chess prodigies, with two of them becoming the best and second best women chess players in the world.

 



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 februarie 2016 - 15:56

Pentru cine este interesat de amănunte in acest experiment http://en.chessbase....e-polgar-family



Etichetat si cu educatie, inteligenta, parenting

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -