Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Septembrie (Dovlecei de septembrie 2014) (5)


201 raspunsuri la acest subiect

#21
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 09:46

        Buna ziua garvidute. E ceva trafic pe aici, eu nu am mai intrat de mult.

        Am mers si eu ieri la dublu test; am facut ecografia si mi-au recoltat sange. Masuratorile au iesit bine, astept in 10-14 zile rezultatul la sange. "Gimnastul" meu nu prea statea la masurat, se misca permanent. Cu toate ca am 12 sapt si 4 zile, nu mi-a zis sexul copilului...dar eu simt ca e baiat, cu toate ca mai am unul acasa. Nu conteaza ce e, sa fie sanatos.

 

        Arwen, nici eu nu sunt o mare bautoare de lichide. Cred ca beau un pahar de apa la 2 zile. Stiu ca e important, dar nu merge.:( 

      Si apropo de pofta de mancare, parca a mai scazut, dar a crescut cea de dulciuri. [:)]

       Am vazut ca gatiti fel de fel de retete, eu sincer, incerc sa gatesc cu ce am din propria gradina. Chiar daca sunt fructe sau legume, sunt din comert si nu garanteaza nimeni calitatea.

        

        Cam atat sa nu va plictisesc.

 

         Va doresc o primavara frumoasa, linistita, cu sarcini usoare si multa sanatate! [flo2]



#22
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 12:42

Buna dragi burtici,  [flo2]

 

Ce ma bucur ca e atat de multa activitate la noi pe forum! [:D]

 

Eu ma pregatesc de dublu test, maine la ora 10 trebuie sa mergem, si ma bucur ca de ziua mea mai vad minunea o data!. [balcon] La 10 saptamani si 2 zile era mare, avea 3,41 cm si inimioara ii batea cu 176 batai pe minut. Doamna doctor mi-a zis ca pare fetita [bbfata] din ce a vazut ea pe acolo, dar poate mai sigur aflam maine. Ieri nu mi-a fost deloc bine, dar dupa ce am mai dormit un pic la pranz mi-am mai revenit. Am avut musafiri, am gatit o masa mare, si am povestit cu prieteni buni.

 

La noi e innorat si aproape ploua si din cauza asta sunt iarasi adormita... dar nu ca ieri! Azi noapte am dormit mult ma bine si m-am trezit tarziu. Mi se vede burtica deja, eu sunt slaba si inalta si acum arat ca o somaleza subnutrita cu burtica. O sa ii fac o poza sa va arat Si sunt asa balonata dupa ce mananc... [grasa] Din fericire cu constipatia nu am probleme, eu pap la micul dejun muesli cu lapte degresat de cateva luni deja si din fericire pana acum nu am avut schimbari in tractul digestiv. Cu hidratarea si eu stau cam prost, dar ma straduiesc daca nu beau apa, macar ciorba sa pap si sa beau laptic degresat sau ceai si sa pap fructe cat de multe. Le ador! Am trecut de faza gref- portocale si pomelo, acum suntem in faza kiwi- capsuni.

 

Va pup, dragi burtici, sa aveti o zi faina! [pup]



#23
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 16:14

Buna fetelor, ce faceti, cum sunteti azi?
Am vazut ca ne am inmultit simtitor, auntem deja16:)
Eu astazi o sa merg la medic, sa vedem ce mai face bebi, cat a mai crescut si sa mi dea nush ce ptr bitest. Pe voi cat v a costat bitestul?
De oana si ela stiti ceva? Am vazut ca n au mai scris de ceva timp..

#24
livia529

livia529

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 17:27

Arwen, de-acum esti in trimestrul 2..poate o sa te simti mai bine si scapi de perfuzii..ce locatar mofturos ai tu acolo... ce de bunatati tb sa-i dai... eu nu-s prea familiara cu astea.. poate ne dai si noua o reteta...

 

Adriana, ma bucur ca bebe e vioi  [:)]

 

Multumim pt info, Kytana... cum se poate preveni? Am si eu o amica si zicea ca a facut hernia asta din cauza ca nu a purtat centura pt burta dupa nastere.. asa o fi? 

 

Alina, sa fie bebe in continuare bine! Eu trebuie sa fac clexane, dar nu am gasit nicaieri.. asa ca o sa trec pe innohep.. de ce doar medicul ginecolog iti zice sa le faci? Totusi e 3 la 1, si cred ca un hematolog stie ce spune...

 

NicNic, ce rontai? Si eu oricat as manca, parca merge o rontaiala dupa [:)]

 

Crisa, chiar daca ai promis ca te duci si in aprilie, poti spune ca a intervenit o problema legata de bebe si din pacate tb sa stai acasa...oricum dr ginecolog iti trece un motiv pe concediul medical.. eu am intrat din luna a3a la prima sarcina in medical, dar angajatorul m-a inteles.. si eu stateam doar la birou..8 ore.. la tine suna greu..12 ore si noaptea..tb sa ai grija de bebe...

 

Pishkot, tu nu poti sa-ti reduci programul la 6 ore dupa ce anunti ca esti gravida? Asteptam vesti bune!

 

LittleLulu, bafta maine si o zi frumoasa  [flo2] Eu am avut probleme mari legate de constipatie la prima sarcina, sper sa nu mai am si acum...a fost ingrozitor  [:(]

 

Eu tot somnoroasa... o fi si vremea asta ploioasa.. am luat rezultatul la analize, la sange sunt ok, dar am o infectie urinara...  [zid] . deja.. sa vad maine ce spune dr.. am facut si un BHCG si tot astept rezultatul.. sper sa fie bine..

 

O seara frumoasa! [flor]



#25
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 17:35

Bafta la bitest Pishkot! Cand il faci? Maine? Aici nu costa, este in seria de chestii platite de ei. Daaar daca vrei sa afli sexul bebelului tre' sa te duci la particular si doar pt asta trebuie sa dai £45 - altceva nu iti zice.

 

De Ela intrebam si eu, am vazut ca nu a scris la Jurnalul de Sarcina. Nici de Oana nu stiu nimic.. Sper ca sunt bine fetele!

 

Bafta Lulu maine la Bitest! Sa vii cu vestie excelente!

 

Adriana ce dragut ca ti-ai vazut "gimnastul" La prima sarcina si eu am simtit ca va fi baiat si baiat a fost. [:-D] Ce bine ca ai acces la produse de gradina, mi-e dor de casa si de o rosie gustoasa!

 

Pe mine ma doare rau de tot capul, de ieri dimineata si vad ca s-a agravat. Abia am reusit sa dorm si astazi sunt zombilache. Bleah... Abia astept sa imi treaca. 

 

Va pup si sper ca sunteti bine!



#26
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 17:40

Livia, eu am purtat aproape 2 luni, deci nu e de la asta. Practic, trebuie sa lucrezi musculatura abdominala, dar doar anumite exercitii. Inca nu am facut o lista cu ele, dar cu siguranta voi face. Oricum doctorii ar trebui sa ne verifice si sa ne zica ce trebuie sa facem. 

Infectia urinara este f frecventa in sarcina. Probabil iti va da antibiotic care e ok in sarcina si scapi repede.  [flo]



#27
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 20:19

Salutare burtici,
Tocmai ce am venit si noi de la dr,am fost sa vedem bebelusa si sa ne asiguram ca este bine pt ca de 2 zile ma tot doare burta si m-am panicat putin insa totul este in regula,se pare ca am o mica infectie urinara si din cz asta toate simptomele...
M-am bucurat tare cand am vazut gargarita ca dadea din toate cele iar cand am vrut sa o filmam ne-a tratat cu spatele :)))
Livia mie medicul ginecolog mi-a recomandat clexane din cauza tiroiditei autoimune care s-a "imprietenit" cu mine si motivatia a fost ca in cz acestei boli multe sarcini se opresc din evolutie,se pierd sau nu se dezvolta corespunzator iar ca sa prevenim orice risc m-a bagat pe clexane iar dr ceilalti mi-au spus ca daca nu am avut pierderi de sarcina sau opriri in evolutie nu am de ce sa le fac...insa cand ginecoloaga mi-a motivat "ok si ce sa facem sa asteptam sa treci prin ceva de genul asta ca la urmatoare sarcina sa le faci" iti dai seama ca m-a cam convins...plus ca am inteles ca riscuri nu ar fi ...cel putin nu mari...asta e,voi merge totusi sa mai iau o parere pt linistea mea si vad dp ce fac...
Ieri am fost asa obosita ca am dormit de la 7 seara pana azi dimineata la 7,vremea asta ma doboara :(
Seara buna !

#28
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 20:30

Pishkot pe mine bi-testul la Regina Maria m-a costat asa:
-eco 3D-175 lei(pt ca am ab la ei am beneficiat de reducere de 50%);
-test sange-390 lei
-interpretare bi-test-170 de lei
In concluzie:f scump,am inteles ca in alte parti se poate si mai ieftin,important este sa fie dr bun si sa vada ce trebuie.
Succes la bi-test fetelor care il fac in zilele urmatoare,sunt sigura ca veti primi vesti f bune;) ,abia astept sa aflam toate sexul copiilor,noi deja am "botezat-o" Pufa,Modelusa insa numele real va fi Eva-Maria,voi la ce nume v-ati gandit? Ce simtiti ca veti avea?eu am simtit din prima clipa ca va fi fetita asa ca nu am fost surprinsa cand ne-a spus dr,cred ca aveam un soc daca ne spunea ca este baietel :)))

#29
tuka81

tuka81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 21:02

Buna seara fetelor! Ma primiti si pe mine in clubul vostru?

#30
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 21:28

Salutare burticutze,

Eu azi m-am imprietenit din nou cu buda, dar de pe la 2 pm asa, m-a mai lasat, am mancat o ciorbita de legume pana la urma si mi-a permis s-o pastrez. Portia de suc de prune de dimineata, in schimb, a ajuns in buda. Raman cu portia de seara. Iar de dormit... nu prea dorm, nu inteleg de ce.

Pe mine bi-testul m-a costat 240 lei analiza, 200 lei eco si 100 lei interpretarea testului. Nu mi-a iesit risc mare, dar din cauza varstei si FIV-ului am decis ca vreau sa ma asigur ca totul e bine asa ca ieri am facut testul Panorama la Medlife.

Eu am simtit ca e fetita, dar la eco mi-a zis ca 80% ar fi baietel. Prin testul Panorama aflu 100% sigur si atunci ma voi gandi si la nume. Vestea a fost neasteptata, eram asa, la un control de linistire ca ma duruse burta toata saptamana cand Dr mi-a zis brusc, si in loc sa aud e bine bebe, aud E baiat! N-am avut un soc, dar eram pregatita sa aud ca e fata si nu atunci. Eu ma bucur oricum, dupa 7 ani de incercari, nu zic decat ca vreau sa fie sanatos si il vreau si pe al doilea indiferent.

O sa-mi cumpar si eu centura, ajuta si in timpul sarcinii si dupa, nu are ce sa strice.

Livia, foarte mofturos locatarul meu, asa e. Daca vrei ceva anume spune si-ti dau reteta cu drag. Da, avem 14 sapt si 3 zile, dar nu da semne ca s-ar potoli. La inceput mi s-a spus ca tine pana pe la 4 - 4luni jumate. Eu tot mai sper. Si eu rontai, in ultima vreme migdale crude puse in apa cu cateva ore inainte, sau ceva covrigei. Nu mi-a permis prea multe asa ca deocamdata nu am avut cand sa variez.

Adriana, cand am ocazia sa fac rost de produse de la tara o fac, dar mai mult vara, acum, nici sa nu mananc nimic ca e din supermarket nu prea-mi vine. Eu beam apa inainte de sarcina din cauza rinichilor, acum, nu ma lasa asta micu, dar a doua zi de nehidratare bag o perfuzie, la indicatiile medicului. Bine, daca nu faceam asta nu beam si mancam zile intregi, asa ca....

Seara usoara  [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -