Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare 2014-2015 (capitolul 2)


231 raspunsuri la acest subiect

#1
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 13:46

continuarea......



#2
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 14:15

Sa avem un capitol linistit si plin de vesti bune, parca pe 21-22 se pun primele liste, nu? [:D]

 

Ieri dupa gradi am stat la leagane cu mamica singurei fetite cu care se intelege fie-mea bine anul asta la gradi; mi-a povestit ca s-au orientat si ei tot catre aceeasi doamna invatatoare, pe ea a si intrebat-o la inscriere daca are preferinte pt vreo invatatoare (pe mine nu m-a intrebat nimeni asa ceva), asa ca acum speram amandoua ca fetele vor fi colege si in urmatorii ani.



#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:39

Eu nu imi aduc deloc aminte de toaletele din 1-4, cum erau, unde erau, daca am mers vreodata.

 

Insa in 5-8... oribil, erau in curtea scolii, nu in scoala, erau dintr-alea de lemn, niste cabine de lemn, 3 pentru fete, 3 pentru baieti, lipite spate in spate, baietii se cocotau pe ale lor si se holbau la noi, am fost o data umilita de nu mai stiam unde sa ma ascund.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:40

Boti, succes. e frumos sa aiba matza mica o colega cunoscuta. noi nu stiu daca avem norocul asta.



#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:40

Eu o sa astept lista cu rechizite de la invatatoare, am vazut-o pe cea de anul asta si e destul de lunga.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:00

da, selene, asa e cel mai bine.

la scoala fetitei mele a fost postata pe site lista de rechizite pentru clasa 0, inainte de inceperea scolii, insa d-na invatatoare a venit cu completari la prima sedinta.

printre altele, pe lista scolii erau 100 coli hartie xerox, 20 coli colorate, 20 cartoane colorate. cum pe piata sunt n marci/modele, am cumparat si eu ce mi s-a parut cat de cat ok si la un pret convenabil, nu pe cele mai scumpe.

la sedinta d-na ne-a spus ca vor cumpara din fondul clasei hartie xerox, hartie colorata si cartoane, ca sa fie de aceeasi calitate, o singura marca, sa poata lucra cu totii la fel (de ex dovleacul de haloween).

oricum rechizite si oferte gasesti in magazine si dupa inceperea scolii.

va dau un sfat in privinta penarului : nu e musai sa cumparati penar din acela gata echipat, cu nu stiu cate creioane colorate, carioci, guma si alte accesorii. pe langa faptul ca poate costa binisor, acele creioane/carioci nu sunt intotdeauna de calitate, mai bine cumparati un penar simplu, incapator, si separat seturile de creioane/carioci.

acuarele - cele mai bune sunt cele care existau si pe vremea noastra, stiti voi, in cutiuta alba de plastic (colibri), culorile fiind in forma rotunda sau patrata. inca se mai produc aceste acuarele, pretul e foarte bun si sunt ok pentru ce au ei de facut la clasa 0.

acuarele_colibri.__53344.jpg

 

set_12_acuarele_pictor__57543.jpg

 

 

culorile in tub sunt mai greu de manevrat, copiii se pot pata usor, pot stoarce tot continutul tubului (din greseala sau curiozitate).

cariocile ar fi bine sa fie lavabile (scrie pe ambalaj)

creioanele colorate sa nu fie din acelea cu mina tare, le obosesc manutele cand coloreaza. duritatea minei colorate este mentionata pe ambalajul creioanelor.

la clasa 0 nu au nevoie de stilou sau pix.

plastilina sa fie in set cu cantitati mici din fiecare culoare, cat mai multe culori in set. nu sunt potrivite cele gen play doh (borcanele cu capac).



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:11

si inca ceva : este posibil sa vi se ceara cutii de plastic semitransparent pentru depozitarea materialelor cerute pe lista, fiecare copil sa aiba cutia lui.

 

pe piata sunt o gramada de modele si marci de astfel de cutii, orientati-va spre cutii cu marimea putin mai mare decat un format A4 (latime x lungime) iar inaltimea sa fie de aprox 15-18 cm. capacul sa poata fi deschis/inchis usor de micile manute.

cele mai ieftine cutii le gasiti fie la magazinele de bricolaj, fie la cele de menaj.

in supermarket o astfel de cutie poate ajunge la pretul de 30 lei, in timp ce la mag de menaj modele similare gasiti la jumatate de pret.

genul asta de cutie de la ikea e perfect

samla-cutie__68533_PE182697_S4.jpg



#8
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 16:30

Corina, mi-ai luminat ziua cand ai postat pozele cu acuarelele. Imi aduc aminte cu melancolie de ele. Veneam pictata acasa din cap pana in picioare [clo]  pana si pe urechi. Mi-aduc aminte ca unele pete nu se mai curatau la spalat. Mov inchis parca si mai era o culoare indaratnica dar nu-mi mai aduc aminte acum.
Unde le-ai mai gasit si cam cat mai costa?

 

In vara, am cumparat o cutie ovala de acuarele de la Carrefour - o porcarie. Nu colora nimic. Dadeam cu pensula inmuiata in apa in pastilele alea si ziceai ca dau pe piatra seaca, nici apa nu se colora, de pictat era clar ca nici nu se mai punea problema...

 

Cat despre plastilina, am vazut ca e de mai multe feluri. E cea care miroase frumos si nu pateaza playing dough (de fapt in engleza, asta inseamna coca de jucat cu ea) dar care se intareste daca uiti de ea si n-o pui la loc in cutie. Si mai e un fel, cea care lasa niste urme grase pe hartie si care se faramiteaza si se lipeste de tesaturi (mai ales de covor).

 

Totusi, crezi ca la clasa 0 vor picta cu apa? Imi povestea o mamica despre una din fetele ei care acum e clasa 0 ca nu au voie cu carioci, acuarele sau markere ci numai cu creioane colorate sau cerate. Depinde de la invatator/oare la altul/alta.

 

Ca sa schimb putin subiectul, eu abia astept sa scap de evaluarea asta psihosomatica, nu de alta, dar sunt tare curioasa ce o sa-i dea sa faca. Mai avem o zi.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 17:06

da, picteaza cu apa si nu folosesc sorturi speciale de protectie.

au vase micute pentru apa.

culorile se gasesc mai peste tot, eu am luat din carrefour, dar le-am vazut si la o librarie, si la un mic supermarket de cartier, unde exista un raft cu rechizite diverse. pretul este derizoriu, parca 4-5 lei cele "pe patrat", 6-7 lei cele "pe rotund".

cred ca, dupa eugenii, pufuleti, ciocolata rom, acuarelele acestea sunt printre putinele chestii din epoca de aur care inca se mai produc si care nu si-au schimbat prea mult aspectul.

uitasem sa spun : mobilierul de la clasa 0 este confectionat conform unor standarde nationale. acest mobilier este format dintr-o masuta cu blat trapezoidal si scaunele mici.

asadar ii vor incomoda seturile mari de plastilina sau cutiile mari de acuarele, pensulele prea lungi. incercati sa cumparati chestii relativ mici, sa aiba loc pe masuta si foaia de colorat/pictat.

ah, si ascutitori cu capac, sa nu faca mizerie in clasa cand isi ascut creioanele.

s-ar putea sa vi se ceara protectii pentru banca. se gasesc la ikea, costa 15 lei, dar le puteti inlocui cu succes cu coperta pentru bloc mare de desen (format A3) sau suporturi din acelea de plastic mai gros / rigid, de pus pe masa, le gasiti in magazinele cu chinezarii sau la cele de menaj.


Editat de CorinaDani, 04 martie 2014 - 17:10 .


#10
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 17:42

buna!

 

Am fost si noi azi la evaluare!!

ce emotii am avut....fi-miu deloc. A luat dar am fost asa de euforica nici n-am intrebat cate puncte a facut [:)]

Intrebarile au fost f ok pentru nivelul lor, cred ca aorice copil care a frecventat gradinita le stia..indiferent de varsta.

I-a aratat fete triste sau bucuroase, sa descrie ce vede int-un desen..o fetita se da in leagan si un baietel trage cu prastia intr-o pasarica. Daca baietelul reuseste sa loveasca pasarea ce se intampla? Pasarea nu mai poate zbura. L-a pus sa numere niste creioane, erau sase. Cate elemente are multimea care ai numarat-o? [alcool]  Sase. L-a pus sa-i atare cifra sase pe o plansa, Pe aceeasi plansa l-a intrebat o sigura litera :A. Avea o foaie cu multe desen mici, sa aleaga 2 care au aceeasi forma apoi 2 care au aceeasi culoare, sa arate pe desen cu ce se poate bea apa (cana si pahar), apoi cu ce se poate scrie (creion si pix). L-a pus sa spuna zilele saptamanii. Inca o plansa cu baloane si mingii, sa spuna dierenta dintre ele: balonul esre ca oul oval iar mingia este rotuda ca cercul. Un alt desen cu 4 trenulete, sa le numere, apoi daca acopera un trenulet cate raman? 3, fara sa le mai numere. Avea cifrele de la 1 la 10 scrise, sa numere si sa indice fiecare cifra. O alta plansa cu anotimpurile sa le spuna, nu si-a adus aminte cum se numeste vara [:)] . l- intrebat cum iti dai seama ca aici e iarna: sunt fulgi de zapada. I-a dat o cutie de creioane sa o puna jos pe parchet, apoi sa i-o dea inapoi, sa-si uneasca degetul mare pe rand cu restul degetelor, aratator, mijlociu, inelar, mic. facea si ea odata cu el.....si GATA [:)] [:)]

Mai mult de 10 min nu a durat totul.

Un baietel din fata noastra a stat 30-40 de min, ne-au spus ca s-a acomodat mai greu, dar cred ca a luat si el.

Cand am intrat ne-a intrebat daca vrem evaluate pt pregatitoare sau clasa I, probabil ca fizic sunt mici diferente intre ei.

In sala erau 4 masute, m-au invitat sa stau la masa langa ei, dar am preferat sa stau la masa de langa, sa-l las sa fie atent la doamne, nu la mine.

 

Am fost si l-am si inscris la scoala, nu era nimeni, insa nu am avut unde sa scriu numele invataroarei dorite. Avem 2 preferate din 3 care iau clasa zero. Tb sa ajungem sa vb personal cu ele, asa mi-au dat de inteles doamnele de la scoala, ca daca suntem pe lista invatatoarei e ok. De fapt eu nu vreau sa ajung la cea de-a treia. A spus ca pe 21 se afiseaza listele dar ca e doar o formalitate pt noi, ca este admis fiind in circumscriptie.

 

Acum m-am linistit. Ma bucur sa citesc si despre pregatiri pentru clasa zero. Citeam ca nu sunt uniforme pt clasa zero, asa o fi peste tot?


Editat de madutza_bra, 04 martie 2014 - 17:45 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -