Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV TURCIA 28

fiv turcia acibadem tayfun

395 raspunsuri la acest subiect

#1
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:15

Capitole
 
Cap. 1 ; Cap. 2;Cap. 3Cap. 4Cap. 5Cap. 6Cap. 7;Cap. 8Cap. 9Cap. 10Cap. 11;Cap. 12Cap. 13Cap. 14Cap. 15Cap. 16Cap. 17Cap. 18Cap. 19Cap. 20 Cap. 21 Cap. 22Cap.23Cap. 24Cap. 25Cap.26, Cap.27
 

 
Lista clinici
 
Acibadem
 
acibadem/fertilizare-in-vitro 
 

Echipa este condusa de Prof. Dr. Tayfun Bagis
 
 
Tarife:
 
FIV = 2400 EUR, IMSI = 250 EUR (IMSI si ICSI sunt incluse in pretul FIV si se face la alegerea Dr. si a embriologului),
Embrioscop = 300 Euro 
Crioprezervare pentru embrionii suplimentari = 500 EUR, TESE = 940 EUR, Micro-TESE = 915 EUR, FNA = 600 EUR.
Micro Tese + congelare 3 probe tesut testicular = 1850 euro
 
Teste de preimplantare genetica: 750 EUR (5 probe pentru cromosomii 13,18,21,X,Y or 13,16,18,21,22), 1000 EUR ( 9 probe pentru cromosomii13,15,16,17,18, 21,22,X,Y), 750 EUR (pentru translocatii);150 Euro - consultatie+ecografie preliminara FIV-ului (se poate opta si pentru FIV direct, fara consult prealabil); daca se face consulatatie preliminara, atunci se va deduce din costul final al procedurii
 
Protocol principal: scurt antagonist de tipul; 3 zile antagonist (Orgalutran, Cetrotide), 6-10 zile de stimulare, ultimele zile din stimulare se foloseste iar antagonist (Orgalutran, Cetrotide).
 
In ziua 2-3 va puteti prezenta la clinica pentru prima ecografie, apoi va puteti intoarce in tara, revenind la Istanbul in circa 5-7 zile, pentru restul protocolului.
Protocol pentru poor responder/low AMH: EPP (Estradiol Priming Protocol) - se incepe aplicarea din Z21/23 a CM anterior a plasturilor cu estradiol (Climara) - 3 zile x 1 plasture; 3 zile x 1 plasture + antagonist; 3 zile x 1 plasture. Se merge apoi la ecografie indiferent daca menstruatia a aparut sau nu. Se decide demararea/nedemararea stimularii -> Gonal F (in principal), ultimele zile folosindu-se si un antagonist mentionat mai sus.
Posibilitati de cazare in Istanbul, partea asiatica, oferite de clinica: Nova Hotel, Nippon, Hotel Timya, Byotell, The Bostanci Hotel, Asya Suits, Akin Suites.
 
Transportul aeroport-spital-hotel (din partea asiatic) va fi asigurat pe toata perioada de sedere (15 zile), este asigurat de clinica si este gratuit.
 
Pentru cine are nevoie de traducator in lb romana, clinica ofera gratuit o traducatoare (in sensul ca intra in costul FIVului). Corespondenta se poarta prin email:semra.selim@acibadem.com.tr.
 
Date despre transferul embrionilor criogenati - FET·
 
Este necesar sa va prezentati la consultatie in a doua zi a ciclului menstrual· Se va indica din partea domnului Dr. Tayfun Bagis un tratament pe baza de tablete (nu injectabil) pentru cresterea endometrului· Perioada aproximativa a tratamentului este de 15 zile, perioada in care va puteti intoarce in tara insa va fi necesar sa va prezentati o data/saptamana la control.· Costul aprox. al transferului este de 610 EUR (costul medicamentelor nu este inclus in aceasta suma).

 

Update (multumim Turqoise) 

 

informatii despre FET:

- tratamentul pentru pregatirea endometrului se face cu Estrofem

- se incepe in z2 cu 2 Estrofem/zi pana in z7 inclusiv

- din z8 se continua cu 3 Estrofem/zi pana in z12

- in z12 are loc primul consult la clinica si se continua cu tr. indicat de dr.

- in z16 are loc ET-ul ( schema nu este standard!)

- intre cele doua consultatii ne putem intoarce in tara

- costul unei cutii de Estrofem este de 10 lire turcesti

- costul unui FET este de ~500 Euro

 

 
Intelegere Acibadem Hospitals si CEC Bank     [soricel] 
Acibadem si CEC au incheiat un acord, iar cei care au deschise conturi la CEC beneficiaza de discount-uri si alte beneficii.
Detalii puteti gasi aici si aici (reducere 10% pentru serviciile de medicina reproductiva).
 
Linkuri utile
 
Calculator sarcina FIV
Aventura otomona Samira
detalii cazare, masa, etc.
 
 
Aspirante la FIV Turcia     [fluturas]
IoanaK

Abebe

Ciuripica

Turqoise

Dellya
Vreau_bebel

VisFrumos

Velvet

Ella

Loli1776

Vanda27

BBcriss
 
 
Gravidute     [barza1]
 
Ploaie de vara -  infertilitate tubara Fiv 1 - Polisano Buc. 2010 nereusit, Fiv 2 iulie 3013 - Acibadem, reusit.

Ona_ella

Isa_07

Birmanutza - 35 de ani, trompe si uter ok, AMH -1,3 , hormonale putin marite, trombofilie, sotul - 38 de ani, teratozoospermie severa, 5 inseminari artificiale - nici o sarcina, FIV 1 Acibadem - reusit, un bebe mic in burtica  [bib] Doamne ajuta sa fie bine pana la final!

Cookie 77 -   Avem doua inimioare

 

 
Reusite depline     [deziuata]
tamys - mami de gemeni Andrei si Maria iulie 2012 -> FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV
Lorelei78: 34 ani,hidrosalpinx bilateral operat laparoscopic in iulie 2010 dr Ispasoiu,FIV1 cu scoaterea lichidului la punctie in martie 2011 cu dr Ispasoiu nereusit;laparoscopie pentru extirparea trompelor iulie 2011, FET1 dr Ispasoiu nereusit, FET2 dr Chicea nereusit, FIV2 reusit in Istanbul, Acibadem, dr Tayfun Bagis - mamica fericita de fetita,
MBK2 - mami de gemeni Azra si Omer Aras din 4 iulie 2013
Amaradia - mami de bucalata Ilinca Teodora nascuta pe 26 iulie 2013, ora 12.55, Apgar 10, 3850 g.
Nanne16 - mami fericita de albinuta nascuta pe 26 septembrie 2013, ora 12.07, Apgar 9/10, 2520 g.
cristinaddr - 24 octombrie 2013 - ora 07:30 s-a nascut printesa de 2300 g si 46 cm si la ora 07:33 s-a nascut printisorul de 3500 g si 55 cm
Nelay_star Mamica fericita si implinita de bebe tarzanel nascut pe 15 noiembrie 2013, dimineata, 
3070 grame si 51 cm

 

 
 
 
 
* daca sunt cititori/cititoare care ne pot impartasi detalii privind alte experiente din Turcia (de ex. Anadolou), va rugam sa o faceti pentru ca doritorii de bebe sa se poate bucura de cat mai multe detalii.
 
___________
Pentru modificari pe prima pa.gina, va rog sa scrieti cu rosu !
Pentru utilizator fivturcia@yahoo.com parola prin PM. Vezi si info in semnatura. Multumesc


Editat de FIVTurcia, 06 martie 2014 - 17:48 .


#2
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:16

Sultane dragi, sa aveti o primavara frumoasa, o viata minunata si familia pe care o visati!

Doamne ajuta!



#3
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:30

Ofer cate un ghiocel fiecarei sultane!

Eu sunt bine, v-am citit mereu si v-am fost alaturi sufleteste la fiecare bucurie si la fiecare spaima pe care ati trait-o.

Va multumesc celor care ati intrebat de mine si m-ati facut sa scot capul din barlog (Hatice, Nelay, Loli, Ella, Velvet, Lorelei, Cristina, Cookie, Birmanutza, Dellya, Vanda si scuze daca am omis pe cineva) sunt onorata sa am parte de gandul vostru bun!

Va iubesc pe toate!

Miniaturi atasate

  • un-buchet-proaspat-de-ghiocei-pentru-toate-femeile.jpg

Editat de vreau_bebel, 04 martie 2014 - 11:30 .


#4
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:37

Bebel,mi-ai lipsit tare! [flo2] Sper sa vii cu vesti bune cat mai curand.Cand ai timp te rog sa modifici procedura de FET de pe prima pagina conform a ceea ce a scris Turqoise:vizita in ziua a 12-a,sunt necesare 5-6 zile,cost aproximativ :500 euro/FET.

Turqoise,acum I-am trimis mail embriologului,poate totusi s-au razgandit si mi I-au pus si mie 2 si 2.Asa sper.L-am intrebat si despre recongelare,sa vedem ce imi raspunde.Exista un formular care trebuie semnat anual pentru pastrarea embrionilor in clinica lor.Eu l-am semnat anul trecut si l-am trimis pe mail.Sunt foarte curioasa ce raspuns primesc,va anunt.

Va pup pe toate si sper sa avem un capitol nou plin de vesti bune. [flo]



#5
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:45

Multumesc, Lorelei, sa-ti ajute Dumnezeu sa fie un FET reusit!

Daca poti tu sa dai un copy paste pe mesajul care vrei sa apara, nu reusesc sa-l identific.

Pup!



#6
ona_elaa

ona_elaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 701 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:30

Bebel....right back at u!!! F frumosi ghioceii!
Lore, m-ai pus putin pe ganduri cu formularul pt pastrarea pinguinilor. Eu am semnat ca sunt de acord cu congelarea si pastrarea lor imediat dupa transfer si am inteles ca trimit ei pe mail in fiecare an o reinnoire a acordului. N-am inteles eu bine si tre sa ma agit sa gasesc formularul respectiv si sa il trimit???? Sau cand se implineste anul de la mom congelarii??? Cred ca o sa o stresez putin pe Semra sau Daniela.

#7
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:44

Bebel,caut unde a scris Turqoise zilele trecute si iti dau link-ul sa il pui.Multumesc pt ganduri si astept si eu sa ne anunti de o burtica jucausa .
Eu am cerut formularul printr-un mail catre Semra si mi l-a trimis embriologul.Cred ca l-ar fi trimis si ei fara sa-l solicit,dar eu am facut-o.

#8
cookie77

cookie77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:46

[flo2] Bebel superbi ghioceii,mulțumim mult.O primăvara frumoasa si țiie.

Fetelor ce mai faceți?Noi abia pe 13 mergem la ECO.Mai este puțin.

In rest ma chinui sa obțin reteta la clexane ...e atât de greu.

Va pup pe toate [flor]



#9
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 18:13

Buna seara, dragele mele! [flo2]

Bebel, ma bucur sa te vad! Multumim pentru capitol, pentru ghiocei, pentru ca te-ai gandit la noi si la grijile noastre. Si tu sa ai parte de o primavara minunata, calda si plina de vesti bune. [flor]

Ona, multumesc frumos! [flo2] Tu de ce nu stai cuminte?

Ioana, multa bafta maine!

Lorelai, abia astept sa ne anunti ca pleci si tu la turci. [flo2]

Cookie, Nelay, [flor]

Va pup.



#10
amaradia

amaradia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 18:17

 Sa aveti o primavara frumoasa, plina de magie si iubire multa!

 

Va pupam,

 

Ilinca si mami

Miniaturi atasate

  • 6_2_16.jpg




Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -