Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de sincera poate fi o mama ? - dezbatere DC

dezbatere sinceritate

41 raspunsuri la acest subiect

#21
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 18:36

       La sta ma gandesc si eu mereu , cum pot parintii vegani /adepti ai unei alimentatii stricte sa treaca peste astfel de evenimente : zile de nastere , cake sale la scoala , de cateva ori pe an , diferite evenimente, cand ies cu copiii la muzeu/restaurant/concediu.

Cum pot ei deturna atentia de la mancarea nesanatoasa care efectiv ne agreseaza , cum pot ocoli vesnic vanul cu inghetata de la poarta scolii sau muntele de cupcakes in toate culorile curcubeului.

Vanul cu inghetata am vrut sa-l ocolesc si eu si nu vreau sa-mi aduc aminte plansetele si reprosurile . Acuma m-am resemnat , 1-2 pe saptamana . de obicei cumpar inghetata organica si ii duc , pentru ca la van e mult mai scumpa (cu pretul uneia cumperi un pachet de 6 de la supermarket) , iar uneori mai fac de casa.

 

La mine sotul a "introdus" cerealele Cheerios , eu urasc orice fel de cereale pentru ca nu consum lapte, m-am luptat mult dar pana la urma le-am eliminat [pk] , imi era rau cand vedeam cateva ramase in castron , am incercat sa le strivesc cu degetele dar raman la forma initiala parca au lipici in ele.

 

 

 

 

 

dar cu nucile ce aveti ? ca eu le consider sanatoase , si in bolul cu fructe pe care il primeste miss sunshine dimineata in pat strecor si cateva almonds sau miezul de la o nuca.

 

 

oh, eu nu am nimic cu nucile si alunele si drupele, suntem fani cu totii

 

atata tot ca din cauza alergiilor sunt interzise aproape in toate locurile publice pt copii (scoli petreceri tabere etc)

 

in schimb, excesul de zahar e incurajat peste tot... nenorocitele de ceerios sunt promovate de ex la capitolul mancaruri sanatoase.



#22
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 22:30

Este vorba totuși de cat sinceri sunteți cu copiii vostri ,si nu ce trebuie sa le dați de mancare.Prea putine Răspunsuri am observat ca respecta tema.Oare de ce?



#23
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 22:53

Este vorba totuși de cat sinceri sunteți cu copiii vostri ,si nu ce trebuie sa le dați de mancare.Prea putine Răspunsuri am observat ca respecta tema.Oare de ce?

pentru ca tema se refera la asta? 



#24
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 00:16

Aseara inainte de culcare in timp ce strangem piesele de lego cu baiatul acesta ma intreaba... mami mai ai lapte in tatzi?

Am cam ramas blocata un moment apoi i-am zis.. nu mami, cand surioara ta nu a mai vrut laptele s-a oprit singur.

Apoi a mai stat el un pic si iar intreaba ... mami pe unde a iesit Alexandra?

Cum adica pe unde a iesit intreb eu sa mai castig nitel timp.

Pe unde a scoso dr din burtica ta?

Pai pe aici pe jos i-am raspuns eu evaziv. ca intre timp m-am asezat pe jos langa el  [:)]

Educatoarea lui este insarcinata asa ca are preocupari. 

 

Cred ca in acest exp se vede cat de sincera sunt. 

Atat cat pot pt varsta lui. Are 4 ani si am considerat ca daca ii raspund la ceea ce ma intreaba efectiv e suficient.

 

Cat despre dulciuri si eu am o parere extrem de proasta mai ales ca mi se pare ca de fiecare data cand mananca ciocolata devine extrem de agitat.

Insa eu dulciuri i-am dat dupa 2 ani si numai atunci cand a cerut. Cand a mai crescut si a prins gustul,am invatat sa profit de slabiciunea sa  [:)]  (ce urat suna). Cand suntem la cumparaturi si vrea bomboane sau ceva dulce ii propun in schimb o jucarie. 

E adevarat ca dau in plus vreo 5 lei dar a-si da si 10lei. De cele mai multe ori accepta fericit. 

Insa nici noi nu scapam de mamaie cu ciocolatelele ei iar cealalta mamaie aduce dulciuri cu sacosa de parca in romania nu ar exista. Insa eu le impart la copii de pe strada sau din gradinita fara nici o discriminare.



#25
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 00:42

pentru ca tema se refera la asta? 

Sinceritate dura sau realitate denaturata?asta nu mi pare ceva cu ceea ce da mamele de mancare copiiilor?Nu?????



#26
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 01:06

Este vorba totuși de cat sinceri sunteți cu copiii vostri ,si nu ce trebuie sa le dați de mancare.Prea putine Răspunsuri am observat ca respecta tema.Oare de ce?

 

 

Pai nu suntem disciplinati, de aceea, cred ca trebuie sa stam la colt...



#27
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 01:52

Pai nu suntem disciplinati, de aceea, cred ca trebuie sa stam la colt...

Super!!!!!



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 09:51

pentru ca tema se refera la asta? 

Da????

 

Eu m-am bagat in vorba ,pentru ca am crezut ca subietul este despre cit de sincera este o mama cu copilul in general...n-am vazut(exceptind exemplul din mesajul de initziere al subiectului)ca se vrea o discutzie exclusiv pe alimentatzie.

 

Dana



#29
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 10:31

Este vorba totuși de cat sinceri sunteți cu copiii vostri ,si nu ce trebuie sa le dați de mancare.Prea putine Răspunsuri am observat ca respecta tema.Oare de ce?

 

Trebuie sa trimitem cumva si o poza cu copilul obez ca sa fim eligibili sa scriem la subiectul acesta?

Despre greutate nu discuti zilnic cu copilul tau decat daca ai pitici pe creier ca doar nu il cantaresti zilnic. In schimb despre mancare poti discuta zilnic.

Ideea e ca daca ii tot explici despre mancare sanatoasa nu ajungi la etapa cu discutia despre obezitate. O previi, nu se ajunge la obezitate daca se mananca sanatos.

In fine, raspunsul la intrebarea ta e ca eu personal n-am inca nici un copil obez pentru ca am grija ce mananca, cat sport fac.

Fata cea mare are tendinte de ingrasare, am discutat cu ea si face mai mult sport, evitam sa manance foarte mult la o masa.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 10:47

Otilia,cum ai sa gestionezi situatzia cind intra si hormonii in joc?

 

Daca restul sa spunem(eu nu sunt asa convinsa ca 99,9% din participantele la subiect ca potzi controla alimentazia copiilor)ca poate fi controlat...cum procedezi cind intra in joc si-si fac hormonii d ecap...alimentazia si sportul ,fiind pe planul doi?

 

Dana





Etichetat si cu dezbatere, sinceritate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -