Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Experimentul anti-Facebook

facebook

118 raspunsuri la acest subiect

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 26.085 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 06:56

sunteti bestiali!  deja ma uit uit daca nu am un i i plus!

Ai un n in minus. [:-)))]

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 26.085 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 07:05

La mine DC-ul a fost inainte de FB.

Pe FB ii cunosc pe toti, aici nu. Si imi place mai mult asa.

Nu-mi place FB. Am cont. Primesc la mesaje acolo de ma doare capul. Nu le citesc niciodata. Nu le raspund niciodata. Soru-mea zice ca-s nesimtita si ma tine la curent.

Cu fii-mea e alta poveste. Suntem si noi in lista ei de prieteni dar, asa cum zicea Mirela, tinem capul la cutie.

Si-a pus o data un selfie idiot si tot soru-mea saraca mi-a dat de stire. Am pus-o pe ea sa-i atraga atentia.

====

Expereminetul mi-a placut. Ar trebui sa-l mai faca din cand in cand si copiii nostri.

• 0

aschiutza

aschiutza

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 10:33

Aschiuta, aici nu e vorba de trata nimic, a nu iti place sa faci small talk cu persoane necunoscute nu e egal cu timiditatea. Tie iti place, mie nu. Si chiar daca ar fi egal, de ce trebuie sa fim toti ca tine? Poate nu toti vor sa se trateze. Urasc genul asta de conversatii. Si nu suport genul de intrebari personale la care se ajunge. Si oricum, nu stii nici tu, nici nimeni ce este in spatele fiecarui om care calatoreste cu trenul/autobuzul si sta cu nasul in tableta. Poate au acasa 5 copii si ala e singurul moment din zi cand pot fi ei cu gandurile lor, sau pot citi stirile, sau asculta un podcast sau...sta pe FB sau pe DC. Poate nu au chef de discutii cu nimeni, poate au avut o zi oribila si ultimul lucru pe care il vor e sa isi bage niste straini nasul in viata lor, sau sa zambeasca politicos la un topic de discutie total neinteresant pentru ei.

Acum multi ani am lucrat ca interpret. Intr-o anume zi am vorbit toata ziua, tradus spaniola-engleza-spaniola. Dintr-o limba straina in alta limba straina. La sfarsitul zilei, efectiv ma durea gura de atata vorbit. Ajung acasa epuizata, capul mi se invartea, tot ce voiam era un pic de liniste. Ma prabusesc in fotoliu si o aud pe mama: Ei, cum a fost? hai, povesteste!  [bang]  

Maica, nu o lua personal. Nu ti-am recomandat tie nimic, nu vrei sa vorbesti cu oamenii din jur, nu e musai sa o faci. Doar am constat ca acolo unde oamenii pana acum vorbeau normal, acum nu o mai fac. Si ca mie asta nu imi place. Nu pot sa cred ca dintr-o data toata lumea e obosita si cu 5 copii acasa.

Si nu inteleg ce te-ai aprins asa impotriva mea, ca doar nu am scris ca e obligatoriu sa faci ca mine...

Editat de aschiutza, 04 martie 2014 - 10:34 .

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 26.085 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:42

Si mie imi place sa vorbesc cu persoane necunoscute, pe strada, in tren, in tramvai, la coada, in magazine, in piata, cu vanzatorii.

Imi plac oamenii si imi place sa-i cunosc fie si pentru cateva minute.

Descopar mereu caractere interesante si raman  uluita de cate chestii poti vorbi si cate confesiuni ajungi sa auzi intr-un timp scurt.

Sunt altfel la lumina zilei decat pe internet.

• 0

Alexia27

Alexia27

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.245 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:36

Maica, nu o lua personal. Nu ti-am recomandat tie nimic, nu vrei sa vorbesti cu oamenii din jur, nu e musai sa o faci. Doar am constat ca acolo unde oamenii pana acum vorbeau normal, acum nu o mai fac. Si ca mie asta nu imi place. Nu pot sa cred ca dintr-o data toata lumea e obosita si cu 5 copii acasa.

Si nu inteleg ce te-ai aprins asa impotriva mea, ca doar nu am scris ca e obligatoriu sa faci ca mine...

Nu am luat-o chiar deloc personal. Tu te-ai dat exemplu ca o persoana careia ii place sa converseze cu necunoscuti, eu m-am dat exemplu ca uneia careia nu ii place. Pur si simplu ca tipologii diferite. Care ambele sunt ok. Poti fi sigura ca cei carora astfel de interactiuni le fac placere, le vor continua si in era tabletelor, iar cei care inainte stateau cu nasul in carte sau se uitau pe geam, acum stau cu nasul in kindle sau FB. De exemplu. Atata tot.

• 3

natalia_nica

natalia_nica

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 13:53

Da, da, Alexia, eu sunt chiar genul de persoana pe care o irita insistenta unora de a lega conversatii, chiar si cand eu dau de inteles ca nu ma intereseaza (ex. duminica, in parc cu copilul, citeam o carte, cand s-a pus langa mine o bunica - doar dupa ce i-am raspuns monosilabic de cateva ori si-a dat seama ca n-am chef de discutii sterile - mult mai interesanta era "Ciuma" decat "Ia uite la fetele alea, se suie pe baieti!" [batcap] )

• 1

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:01

Si mie imi place sa vorbesc cu persoane necunoscute, pe strada, in tren, in tramvai, la coada, in magazine, in piata, cu vanzatorii.

Imi plac oamenii si imi place sa-i cunosc fie si pentru cateva minute.

Descopar mereu caractere interesante si raman  uluita de cate chestii poti vorbi si cate confesiuni ajungi sa auzi intr-un timp scurt.

Sunt altfel la lumina zilei decat pe internet.

Intr-adevar. Multe povesti de viata am auzit, intrand in vorba cu persoane necunoscute. [:)]

• 0

andre_ea

andre_ea

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:47

Nu am cont facebook si nici nu voi avea. si da, mi se atrage atentia ca lipsesc de acolo si ca trebuie musai sa im fac cont. nu o sa imi fac, cine vrea sa vorbeasca cu mine ma gaseste. oricum stau extrem de mult in fata calculatorului.
tare frumos experimentul!

Roxana, mie tare mi-ar fi placut sa mai discutam una-alta din cand in cand, asa cum fac cu alte fete, pe FB.
  • 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 15:59

Ai un n in minus. [:-)))]

mersic, ma duc sa ma corectez  [:-)))]

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 18:47

Nu am cont pe Fb; imi sunt suficiente site urile de socializare, unde nu este o moda sa imi expun poze cu mine in care arat perfect, cu masa plina de mancaruri, cu casa, cu masina si cu tot ce consider eu ca poate fi motiv de lauda. [batcap]

Cand am timp de pierdut, prefer discutiile pe forumuri, sa impartasesc impresii sau sa mai aflu cate ceva.

Nu-mi place sa ma expun cu fotografii sau cu date personale.

• 0

Etichetat si cu facebook

Panic Questions

• Copil

Darius Gabriel
    - Ieri, 16:31

• ConstipaÈ›ia la bebeluÈ™i

CARMENA91
    - mai 21 2022 10:55

• Dormitul pe partea dreapta

dyana03
    - mai 21 2022 08:02

• GreÈ›uri matinale

Maria312
    - mai 21 2022 06:35

• Alesiclau
    - mai 19 2022 20:06

Groups

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Last Blogs

• Binecuvântarea mult aÈ™teptată

Annydarry
    - Ieri, 22:25

• Ultima suta de metri

cristinikka
    - Ieri, 21:59