Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Experimentul anti-Facebook

facebook

118 raspunsuri la acest subiect

#31
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 17:35

Eu nu cred ca unii sau altii au ceva impotriva cuiva.

FB e necesar celor care devin dependenti de el, ca traiesc bine-mersi altii si fara FB.

Acestia n-o sa inteleaga veci cum pot trai altii fara FB, cand ei rezolva atat de multe chestii cu el. Ceilalti considera ca fac aceleasi lucruri fara FB, si le mai si ramane timp.

Problema pe care o vad eu in toata chestiunea asta e dependenta: oare cati pot controla real timpul petrecut in virtual?

Oricum...e chestie de gust.

Nu vorbesc de potentiale rele.



#32
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 18:26

Eu personal cred ca petrec 15 minute pe zi pe fb. Asta daca nu discut cu fostul meu asistent cu care la telefon nu as fi discutat in veci daca nu era fb---inca un exemplu cum ca fb e bun [:p]



#33
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 23:26

 

De câteva ori, tânărul, pe nume Jake Reilly, a primit notificări de la bancă, pe email, şi a fost nevoit să se uite la ecranul computerului, însă spune că nu a trişat niciodată de-a lungul experimentului şi că privea cu mâinile la ochi, ca să vadă strict emailul de la bancă.

A ajuns să folosească telefoanele publice, să scrie scrisori, să lase mesaje cu creta pe asfalt şi să îşi viziteze prietenii.

 

Ce nu am inteles din articol:

 

- cum isi privea email-ul de la banca cu mainile la ochi

- si cui lasa mesaje cu creta pe asfalt.

 

In rest daca este sa privim cinstit si forumul asta este o pierdere de vreme.

De exemplu stam sa-i raspundem lui x-leasca care a batut-o sotul  pe zeci de pagini ca sa aflam ca este troll de fapt, si exemplele pot continua.

Sau se cer sfaturi medicale (si eu am facut-o) si tot la doctor am ajuns, etc ......

Chiar la sfaturi medicale putem sa ne bazam pe ce se scrie pe un forum, sau mai bine pe un consult?

 

Deci tot trait in virtual este....in loc sa comunicam real tocim taste si obosim ochii pe forum.

Sa nu imi spuneti de retete de mincare ca daca dau o mica cautare apar mii, la fel cu diete. 


Editat de ab5174, 03 martie 2014 - 23:31 .


#34
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 23:31

Letitia acum am ajuns la ce ai scris tu.  [flo2]



#35
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 00:11

Ce nu am inteles din articol:

- cui lasa mesaje cu creta pe asfalt.

 

Probabil scria cu creta Like ba la iesirea din cinema, sau dintr-un bar, ori un magazin samd.
 



#36
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 00:26

Probabil scria cu creta Like ba la iesirea din cinema, sau dintr-un bar, ori un magazin samd.
 

Tu chiar nu esti normal  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Acum explica-mi si faza cu mina la ochi. 



#37
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 00:37

Tu chiar nu esti normal  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Acum explica-mi si faza cu mina la ochi. 

 

Pai, nu-i banul ochiul dracului?



#38
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 01:09

sunteti bestiali!  deja ma uit uit daca nu am un i in plus!


Editat de a_alinta, 04 martie 2014 - 15:59 .


#39
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 01:29

Aschiuta, aici nu e vorba de trata nimic, a nu iti place sa faci small talk cu persoane necunoscute nu e egal cu timiditatea. Tie iti place, mie nu. Si chiar daca ar fi egal, de ce trebuie sa fim toti ca tine? Poate nu toti vor sa se trateze. Urasc genul asta de conversatii. Si nu suport genul de intrebari personale la care se ajunge. Si oricum, nu stii nici tu, nici nimeni ce este in spatele fiecarui om care calatoreste cu trenul/autobuzul si sta cu nasul in tableta. Poate au acasa 5 copii si ala e singurul moment din zi cand pot fi ei cu gandurile lor, sau pot citi stirile, sau asculta un podcast sau...sta pe FB sau pe DC. Poate nu au chef de discutii cu nimeni, poate au avut o zi oribila si ultimul lucru pe care il vor e sa isi bage niste straini nasul in viata lor, sau sa zambeasca politicos la un topic de discutie total neinteresant pentru ei.

 

Acum multi ani am lucrat ca interpret. Intr-o anume zi am vorbit toata ziua, tradus spaniola-engleza-spaniola. Dintr-o limba straina in alta limba straina. La sfarsitul zilei, efectiv ma durea gura de atata vorbit. Ajung acasa epuizata, capul mi se invartea, tot ce voiam era un pic de liniste. Ma prabusesc in fotoliu si o aud pe mama: Ei, cum a fost? hai, povesteste!  [bang]  

 

Sunt de acord ca adolescentii prezinta un risc mai mare de a schimba viata reala cu lumea virtuala. FB &co iti poate face comunicarea mai usoara sau te poate ingropa. La propriu. Dar asta nu e problema retelelor de socializare in sine. Asta e problema fiecarei familii, a regulilor ei, a deschiderii adolescentului catre parinti, a monitorizarii starii lui (nu a activitatii!) etc.

 

Cat despre autorul experimentului, absolut toate lucrurile pe care le-a facut in timpul "pauzei" le putea face si in mod normal. Faptul ca nu le facea tine strict de managementul propriu. Cine il impiedica sa ia micul dejun cu parintii de 3 ori pe saptamana, de ex? Sau cand era cu prietenii sa le spuna sa puna telefoanele deoparte? Sau cu ce impiedica mersul la...sa zicem opera sau teatru sau film daca la sfarsit dadea un like cu mentiunea "super spectacol, il recomand" ? Parerea mea e ca el a inlocuit o extrema cu alta, fara sa ia in considerare exact firescul: echilibrul.



#40
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 03:19

Dar asta cum e?

Miniaturi atasate

  • net.jpg




Etichetat si cu facebook

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -