Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Experimentul anti-Facebook

facebook

118 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:48

Ce inseamna asta? Serios intreb, nu inteleg ce vrei sa spui.

ramiris - scuze am folosit un cuvant olandez fara sa imi dau seama. am vrut sa spun: in masa.



#22
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:59

Aschiuta, nu toti oamenii sunt sociabili sa infiripe si sa poarte conversatii cu persoane necunoscute in tren/autocar/avion etc. Mie spre exemplu, nu imi place. Preder sa citesc o carte sau sa ascult muzica. Bineinteles ca discutiile despre ciorbe si pantofi pot astepta, dar, la fel, si discutiile despre vreme cu cei din compartiment pot lipsi. 

 

In fine, ideea e ca mediul virtual este nociv numai atunci cand inlocuieste viata reala. Eu nu imi propun sa port conversatii adanci pe FB, astea le pastrez pentru intalnirile reale, FB este doar mediul care faciliteaza contactul, nu contactul in sine.

 

O fosta colega de la master (avea vreo 23 de aniatunci) a iesit cu prietenii la restaurant. Si-au pus toti mobilele in mijlocul mesei. Intelegerea era ca primul care pune mana pe tel plateste masa pentru toti.  [:)]



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:03

O fosta colega de la master (avea vreo 23 de aniatunci) a iesit cu prietenii la restaurant. Si-au pus toti mobilele in mijlocul mesei. Intelegerea era ca primul care pune mana pe tel plateste masa pentru toti.  [:)]

Super ideea  [:-)))]  [pk]



#24
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:42

Alexia, timiditatea sau nesociabilitatea se trateaza direct si nu prin internet. Cu cat un om este mai putin sociabil cu atata il ajuta mai mult sa stea de vorba in tren cu oameni despre vreme. Asta cu vremea e ca un ajutator de discutie, eu nu am vorbit cu nimeni mai mult de 2 minute despre vreme, asa ca prea mult timp nu am pierdut din viata, in schimb m-a ajutat sa imi trec peste timiditate, fiind o tema foarte "safe". Pe urma am aflat multe chestii interesante, povesti de viata, etc. Mie imi place sa ascult oamenii, chit ca nu vorbesc f mult.

 

Dar ce te faci daca toti in tren stau cu nasul in telefoane sau calculatoare. Nu ii deranjezi, nu incepi nici o discutie mai departe de "va rog sa ma scuzati, imi dati voie sa trec ...". Multi tineri nu isi dezvolta capacitatea de a discuta cu oamen necunoscuti in mod direct. Daca observi in internet e f multa rautate, mobbing, lipseste adesea politetea si se scrie cum clar nimeni nu vrea sa ii se vorbeasca. Multi tineri in loc sa duca limbajul normal in internet il duc invers pe cel de internet ,exprimarea liberala a frustrarii, lispa de politete in viata de zi cu zi, adesea fara sa isi mai dea seama de repercusiuni, de aura cu care te invaluiesti tu singur.

 

Experimentul e extrem de util pentru tineri si ar fi de recomandat ca din cand in cand toti sa treaca printr-o saptamana de "internet free zone".

 

Tu esti matura, tie nu ti-i se pare interesant experimentul pentru ca ti ai deja reteaua sociala normala, cea de facebook fiind doar o extensie a ei. Altfel sta situatia in cazul tinerilor care se bazeaza din ce in ce mai mult in relatiile lor sociale pe internet.

 

Chiar si in familii se intimpla adesea ca familia sa stea in aceeasi incapere dar sa nu comunice fiecare fiind in lumea lui virtuala.



#25
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:43

Imi place, de asemenea, mesajul afisat in unele cafenele:

 

We don`t have wi-fi, talk to each other!  [pk]

 

Sunt de acord ca nu da dependenta decat daca te lasi dus de val. Dar poate fi ca la mare: ai impresia ca inoti direct spre umbrela ta de pe plaja si afli apoi ca esti la 50 m distanta. Te-a luat curentul cu toata siguranta ta.

 

Am o prietena care poate folosi FB cu masura: o face doar dimineata, sau seara, sau cand ii vine, in baie.  [consti] O cred si pe ea, nu e genul care sa derapeze. Cred pe toata lumea, pana la proba contrarie. Pana si pe mine. [:D]



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:58

Nu ai cont de FB, nu existi...

(nici eu, ce-i drept... [:-)))] )

eu am, dar nu-l folosesc/accesez decat extrem de rar.

nu-mi place designul, nu ma atrage, ma simt stinghera si neindemanatica pe-acolo.

din cei 6 prieteni din lista, 2 sunt din familie :-)). si tin legatura cu ei la telefon, nicidecum pe FB.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 16:16

Care-i diferenta dintre DC si FB? Ca tot in fata calculatorului stati comunicind cu persoane virtuale. Ba pe alea de pe FB le cunoasteti, multe sint rude poate, pe DC nu cunoasteti personal pe nimeni (sau aproape pe nimeni).

 

Eu recunosc ca-s mult mai dependenda de DC decit de FB. Fb nu a reusit sa ma capteze defel, insa nu cred ca e vreun bau-bau, ceva. Intru doar de curiozitate, sa mai vad ce mai face unul, altul dar nu postez aproape niciodata.



#28
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 16:59

FB e un medium de comunicare, o scula care are importanta pe care i-o dai.

Si eu am FB de cativa ani si prin el mi-am regasit colegii de liceu si tin legatura cu familia raspindita, in Romania si aici prin alte state, scoala pune updates pe FB, am pagini de interes.

Orice lucru care este folosit in exces poate fi daunator zaharul, grasimea, Facebook:)))

 

I-as spune baiatului, chill and welcome to the adult world. Invata sa filtrezi ce e important si ce nu, suntem intr-o lume conectata dar nu trebuie sa fie rau, de cele mai multe ori e folositor.



#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 17:20

nici pe mine facebook-ul nu m-a fascinat, imi place ca m-am reconectat cu fosti colegi de munca de  care altfel nu puteam sa aflu ce mai fac   dar pot sa zic ca dc-ul mi-a dat o dependenta "urata" de tot [:)]  .


Editat de a_alinta, 03 martie 2014 - 17:21 .


#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 17:22

Nu prea inteleg ce au unii impotriva FB-ului. Fara FB spre exemplu nu am fi organizat intalnirea de 10 anid e la terminarea liceului. E mult mai usor sa faci un grup pe fb unde vorbim toti din toate colturile lumii decat sa suni 300 de persona ede x ori pe saptamana ca sa ajungi la o intelegere.

E ca si alcoolul, atata timp cat nu exagerezi e ok.

Nu stiu daca va dati seama dar si forumul e exact ca si fb-ul. ;)))))





Etichetat si cu facebook

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -