Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Experimentul anti-Facebook

facebook

118 raspunsuri la acest subiect

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.240 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 12:30

[vampa]  [vampa]  [vampa] [vampa]  [vampa]  [vampa]  

• 0

Rufus

Rufus

Membru VIP

• Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 12:35

Intr-o zi, in plin avant revolutionar si inspirat de multimea parintilor care-si fac cont FB doar ca sa stea cu ochii pe ce posteaza copiii lor, le zic fetelor mele ca vreau si eu cont pe FB, sa ma invete niste secrete, sa nu pierd timpul cu autoinvatatul. Amandoua au fost foarte saritoare, mi-au zic ca ma accepta ca prieten...dar asta nu inseamna ca voi fi si in "gasca" lor. Adica cum? Nu pot sa vad si eu o poza cu voi...una-alta? NU.

Deci nu mi-am mai facut cont.

Dar nu e o decizie definitiva... [:)]

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.240 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 12:39

da, si eu am cont pe FB ca sa il urmaresc din umbra pe baiatul meu.

O regula de aur este insa - ca parintii sa nu dea like sau sa comenteze la ce fac ei acolo. Pentru ca astea sunt semne de patetism pe care copiii nu le accepta. In schimb, ei se muta acum masal pe Snapchat.

• 1

Alexia27

Alexia27

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.222 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:08

*
HOT

Eu sunt si nu prea de acord cu concluziile experimentului astuia. Eu am cont de FB, si pentru mine e chiar foarte important. Este singurul mod in care pot fi cat de cat la curent cu familia si prietenii din tara si alte tari. Cum altfel? La fel, tot prin FB organizam intalniri cu fosti colegi, cu care nu prea ma vad din cauza de...viata. Si de distanta. Organizam evenimente, primit si trimit invitatii la mai multi....schimbam datele si orele intalnirilor in timp real, in functie de programul fiecaruia, sunt in contact cu parinti de la scoala fie-mii- la fel, organizam intalniri, mai aflam noutati etc. 

FB este ce-l face fiecare sa fie. Eu am in lista de prieteni numai persoane pe care le cunoasc personal. E o lista mica-mica. Chiar m-am uitat acum sa vad cati prieteni am: 49. Multi din Romania. Si toate posturile si pozele pe care le pun pot fi vazute doar de prieteni. Si nici nu pot primi cereri de "prietenie" de la...Dyana si altii ca ea. E simplu, traiesti in lumea virtuala exact cat vrei. Te poate controla sau o poti controla tu pe ea. 

E-mailul este o necesitate, la fel si mobilul, mai ales ca nu mai am linie fixa. etc.

• 14

dianama

dianama

Membru senior

• Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:28

Si eu am o lista mica mica,cu stiri din tara si cam atat.pot sa zic exclusiv pt familie ,prieteni fff apropiatii.

Deocamdata ,cred eu,dependenta nu sunt,stau destul la munca ,de ma ia cu ameteli cand ies.......

• 0

aschiutza

aschiutza

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:29

Alexia,altfel gandesti si ai necesitati de comunicare cand esti emigrant si de la o anumita varsta si altfel gandesti cand esti tanar si te lasi dus de valul social (adica faci exact ce fac si prietenii tai ca sa nu iesi din gasca).

Mie imi placea sa merg cu trenul . Intalnesti tot felul de oameni, ii cunosti, stai de vorba, afli o gramada de chestii (o data am mers cu cineva care facea poze pt National Geographic). Ultimele dati cand am mers, fiecare si-a pus laptop /  telefon / tableta, asculta muzica si vedea filme sau vorbea despre ciorbe, pantofi si alte nimicuri la telefon, conversatii care ar fi putut f bine sa astepte pana ajungeau acasa. In afara de parintii cu copii mici, nimeni nu mai comunica pe acolo. Mie una nu mi-a placut.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.342 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:35

Mirela,cui i-a cerut prietenie personajul ala? [:D]

Mie experimentul asta imi pare extrem de real,este exact asa cum spune autorul experimentului,lumea este dependenta de virtual,indiferent sub ce forma!

FB-ul il consider si eu o pierdere de timp ,pentru cei ce pierd timpul cu el...nu mi s epare ca n-ai putea exista fara el!Desi recunosc si eu ca am gaisit multa lume cunoscuta pe FB...insa si eu sunt din cei cu citziva prieteni...in special grupatzi pe hobby!

Nu-i nimic daca n-ar exista FB-ul ,s-ar inventa cu sigurantza altceva! [:D]

Dana

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.240 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:35

Am remarcat ca pe vremuri comunicam cu prietenii mei pe mail. Si erau mesaje frumoase, personale, adanci ...

Acum nu se mai trimit mailuri, totul se rezuma la comunicarea superficiala a retelelor sociale.

Mi se pare o pierdere.

in rest ... da, e timp pierdut.

• 0

ramiris

ramiris

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:46

da, si eu am cont pe FB ca sa il urmaresc din umbra pe baiatul meu.

O regula de aur este insa - ca parintii sa nu dea like sau sa comenteze la ce fac ei acolo. Pentru ca astea sunt semne de patetism pe care copiii nu le accepta. In schimb, ei se muta acum masal pe Snapchat.

Ce inseamna asta? Serios intreb, nu inteleg ce vrei sa spui.

• 1

alinuk

alinuk

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.353 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 13:47

Pt mine FB e si pt intermedierea intalnirilor reale.

Am cateva grupuri mici cu vechi colegi de liceu, facultate si de prieteni reali. Discutam si stabilim intalniri acolo. Tinem legatura cu cei care nu mai sunt in tara, cand vin aflam si ne vedem.

Mai folosesc FB si pt transmiterea mesajelor de campanii catre mai multi oameni - de la care de multe ori primesc feedback

Si forumurile si toate formele de "socializare" via internet pot da dependenta.

Dependenta aceasta este cat o lasi tu sa fie. Pot exista si derapaje, desigur. Mai riscant la copii, adolescenti - la care lucrurile tb sa fie sub controlul unui adult.

Cred ca putem folosi inteligent canalele de comunicare, adaptat si cu beneficii tintite.

Editat de alinuk, 03 martie 2014 - 13:49 .

• 1

Etichetat si cu facebook

Intrebari Panica

• Scaun cu mucus

Ileana Mihaela
    - Ieri, 23:37

• Am 9 luni si 3 zile

stefan Mirela.0953
    - Ieri, 19:53

• Păreri medic

george49
    - Ieri, 19:03

• Cezariană

ina.dima
    - Ieri, 16:18

• Lapte

dmic581
    - Ieri, 16:05

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Alăptarea bebelușului

bontos1
    - Ieri, 20:40

• 30 săptămâni si primele pregatiri pentru bagaj

iuliaporcos
    - Ieri, 20:34