Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un pas important in viata...


11 raspunsuri la acest subiect

#1
oanaalina2

oanaalina2
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 20:39

Sunt o viitoare mamica....singura,din pacate.A-si dori sa cunosc parinti asemenea mie pt schimburi de pareri,impresii,sfaturi...Desi stiam ca cel mai probabil imi voi creste copilul singura,am decis sa il pastrez,iar acum imi pun mii de intrebari.Oare am facut bine?Oare cum ii voi explica copilului?Va inteleege?Voi reusi?...Intrebari la care nu gasesc inca un raspuns.Chiar daca am sperat si mi-am dorit o familie pt mine si pt copil,nu a fost sa fie.Sper doar sa ma obisnuiesc cu ideea ca voi fi o mama singura si chiar daca am doar 23 de ani sa reusesc sa fiu o mama buna....Tocmai am descoperit acest site si chiar daca ma intristeaza faptul ca mai sunt si altii in situatia mea,imi da putere si speranta in faptul ca si eu voi reusi. :(



#2
Bubulina42

Bubulina42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 02:05

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]Eu vreau doar sa te felicit.Fruntea sus! deja nu mai esti singura, puiul din burtica va fi cel mai bun prieten al tau si iti va umple fiecare clipa cu lumina, liniste si bucurie...Bravo, ma bucur enorm pentru tine si pentru puiul de om care are o mama deja invingatoare..Va fi minunat, ai sa vezi! Sarcina usoara in continuare, nastere usoara si fii sigura ca va intelege si ca atunci cand o va face, iti va multumi.

 

tot binele din lume! [flo2]  [flo2] [flo2]  



#3
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 09:10

Cu siguranta vei reusi, daca asta iti doresti. Copii inteleg mai multe decat ne putem noi imagina, ei sunt niste omuleti mai mici. Concentreaza-te acum pe a-ti duce sarcina la bun sfarsit, concentreaza-te in a fi linistita, in a-ti asigura atat tie cat si copilului un trai decent....restul se rezolva la timpul lor. Sarcina usoara!



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 09:19

Intrebarile despre trecut nu mai sunt acum de actualitate.

Ai facut bine? Ai facut rau? Prea tarziu sa te intrebi.

Deci de jumate din intrebari ai scapat [:)]

Pentru intrebarile despre viitor nu vei avea raspuns decat la timpul potrivit. Deci concentreaza-te pe momentul actual. De tine depinde reusita si iti doresc sa poti lua deciziile corecte, fara sa mai fie nevoie sa ai indoieli. Si sper sa reusesti sa faci diferenta  (dar sa le suprapui), intre ce speri si ce poti face bine cu adevarat.

Multa bafta!



#5
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 22:12

[flo2]  bine-ai venit printre noi. Copilul o sa-ti aduca si bucurii si griji si necazuri. Asa se intampla la noi toti, fie ca suntem doi parinti sau numai unul. E greu dar si frumos in acelasi timp. Fii curajoasa, ca o sa fie bine. 



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 00:11

Ba eu am sa-tzi spun ca e greu sa cresti un copil!

 

E greu atunci cind exista o mama si un tata interesatzi de binele copilului,insa cind exista doar unul dintre ei-indiferent ca e doar mama sau tata...e greu,e foarte greu!

 

Insa daca tu te-ai inhamat la drumul asta,inseamna ca stii la ce te-ai inhamat...si nu.tzi doresc decit sa-l potzi tzine drept,sa -l ai presarat cu fericire si bucurie.

 

PS.Nu sunt de acord sa aduci pe lume un copil ,gindindu-te doar la tine...un copil trebuie sa fie altceva decit ginduri despre viitorul lui si al tau.

 

Motivele religioase iar nu pot intra in discutzie pentru mine,nu pentru ca eu nu as crede ,ci pentru ca morala crestina spune altceva.

 

PS 2.Intrebarile ale te vor bintui toata viatza...daca copilul va intzelege sau nu decizia ta...iar e greu de spus,poate da...poate nu,sincer eu nu as vrea sa fiu in pielea ta.

 

 

Dana


Editat de andacos, 04 martie 2014 - 00:13 .


#7
Camay

Camay

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:33

Iti doresc mult succes, si sper din tot sufletul sa ai alaturi de tine oameni care te iubesc si te inteleg neconditionat si sa iti ofere ajutor cind il ceri. 

 Nu este usor sa cresti un copil, dar nu este nici imposibil. 



#8
oanaalina2

oanaalina2
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 21:46

intradevar,am langa mine oameni care ma inteleg si ma sprijina atat cat pot.multumesc tuturor pt incurajari,iar doamnei care a spus ca nu ar vrea sa fie in pielea mea ii pot spune doar un lucru "niciodata sa nu spui niciodata".nimeni nu isi doreste asta,dar totusi uneori se intampla,iar oamenii puternici merg inainte cu fruntea sus.



#9
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 23:32

Corect, Oanaalina2. Bine punctat. Si sa stii ca inteleg copiii mai mult decat vor parintii. Ti-o spun in calitate de copil crescut multi ani de un singur parinte. Iar daca tu nu vei privi copilul ca pe o povara ci ca pe un privilegiu, o sa fie bine. 



#10
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 15:28

No - ce nu esti sigura ca o sa inteleaga copilul?

Ca exista? O sa intelega.

Ca tatal lui nu locuieste cu el? Mai sunt muuuuuulti ca el, deci sigur o sa inteleaga.

De ce tatal lui nu locuieste cu el? Singurul lucru pe care trebuie sa i-l explici este ca nu stii. 

Cum se va comporta tatal lui in viitor ? Exceptand cazul in care tatal e mort (ceea ce ar simplifica mult toate intrebarile tale) nu ai de unde sa stii, deci nu te mai framanta cu asta. 

Ca il iubesti? Depinde de cum te porti cu el si mai de pinde si daca il iubesti. 

La intrebarea cu "am facut bine? am facut rau?" - ai facut. Eu zic ca ai facut bine - ai permis unui copil sa traiasca, in cartile mele asta e bine. 

Poti sa-l cresti in limitele decentei? Si mai bine. Nu poti? Incearca sa-i gasesti parinti adoptivi. 

O sa fie usor? NUUUU. O sa fie frumos? Cateodata. Merita? Da




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -