Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

soacra


28 raspunsuri la acest subiect

#1
Jelly82

Jelly82
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 19:09

buna seara..sunt noua pe forum, este primul subiect pe care il deschid.

imi doresc foarte mult un copil dar nu acesta este motivul pentru care am deschis subiectul.

problema mea este soacra.

nu mai pot, simt ca explodez. nu mai am pic de intimitate. locuiesc foarte aproape de soacra mea dar aproape in permanenta sta la noi.este o femeie foarte de treaba, o apreciez foarte mult dar a devenit foarte obositoare.

eu munceam pana acum 3 luni. acum 3 luni mi-am dat demisia pentru ca ma pregatesc pentru examenul de magistratura si pur si simplu nu aveam tip sa invat.

inainte, cand munceam venea destul de rar la noi dar de cand am iesit de la munca a inceput sa vina zilnic.

vine in fiecare dimineata la ora 9 si pleaca acasa pe la 12 noaptea.cateodata ramane si peste noapte la noi.

daca ar fi stat undeva departe as fi zis ok, cand vine la noi poate sa ramana cateva zile dar stam la doar o strada departare si totusi vine si doarme la noi.

nu mai am timp nici sa invat pentru ca avand in vedere ca sta mai mult la noi isi cheama si prietenele si stau impreuna pana noaptea tarziu. la inceput mi se parea aiurea sa le las singure si sa ma inchid intr-o camera sa invat sau sa imi fac treaba si din cauza asta acum nu prea mai stau langa ele ar problema e ca de data asta si mai mult au inceput sa se simta ca acasa. intra in bucatarie si gatesc farav sa ma intrebe, acapareaza tv-ul. ma rog cred ca o iau razna

cateodata vreau sa stau sa ma culc pana mai tarziu dar de unde, ma trezeste la 9 dimineata.sotul meu cand vine de la munca deja stie ca sufrageria e acaparata de mama lui + prietenele ei asa ca nici nu mai intra in sufragerie se duce direct in camera unde e calculatorul si sta acolo pana pleaca ele adica pe la 12 noaptea.

dupa ce pleaca ea/ele deja suntem obositi si nu mai avem chef nici de tv nici de discutat nici de facut altceva.

ce pot sa fac?? sunt ca o straina in casa mea



#2
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 21:03

Daca si sotul tau te sustine cred ca ar trebui sa vorbiti amandoi cu ea si sa ii explicati ca aveti nevoie de intimitate.

Noi stam la mama, intr-un apartament semidecomandat adica avem o singura camera separata unde doarme mama. Cand ea simte ca suntem prea nervosi sau avem nevoie de timp pentru noi pleaca la tara si sta acolo pana o chem sa stea cu copilul. 



#3
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 21:23

Vorbeste cu sotul tau si schimba yala. Evident nu-i da o cheie soacrei. Iar pe dansa, anunt-o ca ai nevoie de cateva zile fara vizite. Daca apare la usa nu-i deschizi.

 

Daca sotul tau nu e de acord, e mai greu, dar nu imposibil, sa-ti recapeti linistea. Oricum, daca taci in continuare, probabil va renunta definitiv la apartamentul dansei si se va muta cu voi.

 

Eu sunt patita. Soacra mea ajunsese sa comenteze pana si cate felii de paine mananc la masa. Evident la masa mea, in casa mea, pe banii mei.  [batcap] . Si ea avea apartament in vecinatate, si sub pretextul ca-mi tine de urat cand e sotul plecat in delegatie, devenise stapana si pe casa mea. Sa vezi ce interogatorii urmau daca intarziam putin de la servici. Sau daca-mi cumparam ceva de imbracat. 

 

La mine nu a mers cu binisorul. Dupa un an de incercari i-am spus verde-n fata ca fiecare sa stea la casa lui. Doar asa am scapat de ea.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 21:31

Da' cu soacra ai vorbit?

 

I-ai spus ca tu trebuie sa invetzi,asta e si motivul pentru care tzi-ai lasat slujba ,deci ai nevoie d etimp?

 

Discuta cu ea in primul rind,spunei problema ta...sa stii ca uneori persoanele care ne iubesc nici nu realizeaza ca au sau pot avea un comport neadecvat!

 

Vorbeste cu ea,vorbeste cu sotzul tau (explicai soacrei ca sotzul tau de asta se refugiaza direct in birou ,pentru ca se simte inconfortabil in prezentza ei si a prietenelor ei)si daca ea nu reactzioneaza...gasitzi voi o alta solutzie de comun acord.,

 

Dana



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 23:03

Jelly, tu ti-ai lasat serviciul pentru a putea invata pentru examenul de magistratura deci tu trebuie sa pui piciorul in prag fiind singura direct interesata ca vizitele sa inceteze.

 

Vorbeste direct cu soacra ta si spune-i ca te deranjeaza.

Apoi aminteste-i ca scopul tau este acela de a-ti fi tie si sotului tau mai bine in viitor. Iar ea ca mama trebuie sa inteleaga lucrul asta.

 

Fara liru-liru crococodilu ca stai sa vezi....

 

Eu daca as fi in locul tau nici macar nu as mai vorbi cu barbata-miu.



#6
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 23:12

Da' cu soacra ai vorbit?

 

I-ai spus ca tu trebuie sa invetzi,asta e si motivul pentru care tzi-ai lasat slujba ,deci ai nevoie d etimp?

 

Discuta cu ea in primul rind,spunei problema ta...sa stii ca uneori persoanele care ne iubesc nici nu realizeaza ca au sau pot avea un comport neadecvat!

 

Vorbeste cu ea,vorbeste cu sotzul tau (explicai soacrei ca sotzul tau de asta se refugiaza direct in birou ,pentru ca se simte inconfortabil in prezentza ei si a prietenelor ei)si daca ea nu reactzioneaza...gasitzi voi o alta solutzie de comun acord.,

 

Dana

 

 

Si eu cred ca asta e abordarea cea mai potrivita. Doar ca discutia trebuie sa aiba loc intre fiu si mama lui, nu intre nora si soacra.

Eu si sotul meu avem un acord care functioneaza: orice probleme cu ai mei (acum numai mama :() le discut eu, orice probleme cu ai lui le discuta el.



#7
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 23:44

Extraordinara povestea asta [smulgpar]



#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 01:26

Daca nu iti doresti o confruntare directa.. da-i de inteles [:)]

"Maine suntem toata ziua la cumparaturi, te sun eu daca avem vreo ora libera sa ne vedem" sau o suni dimineata "m-am trezit cu o durere de cap, haideti sa ne vedem mai tarziu". Si apoi nu auzi telefonul, dupa care erai in baie cand suna la usa.

 

Azi asa, maine tot asa... va observa singura ca nu se poate considera acasa la ea in casa voastra [:)]



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 09:28

Da, buna abordarea cu "naivitatea" [:)]

La fel de buna si discutia cu sotul. El trebuie sa vorbesasca cu ma-sa care culmea, poate crede ca va face placere...



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 10:25

daca povestea e adevarata, urata situatie.

vorbeste urgent cu sotul tau, sa discute cu mama lui (intre patru ochi sau chiar de fata cu tine), sa-i explice ca tu ai de invatat pentru examen, ca ai nevoie de odihna dimineata cand stai noaptea pana tarziu sa inveti, ca nu-ti place sa ai casa plina de persoane straine (prietenele soacrei).

daca sotul tau inca este "baiatul mamei" si nu are curaj s-o abordeze in acest fel, atunci preia tu initiativa, discuta ferm si politicos cu ea, explicandu-i ca ai nevoie de liniste si intimitate in casa ta.  daca nu vrei sa ai o confruntare directa cu ea, schimbati incuietoarea usii, nu-i mai dai cheie, iar cand se infiinteaza la usa ta pur si simplu nu-i mai deschizi. daca te suna la telefon, nu-i mai raspunzi la apeluri. daca iti cere socoteala, poti gasi o gramada de explicatii : dormeai, erai in baie, iti uscai parul si nu ai auzit soneria, samd.

sau poti "bate saua ca sa priceapa iapa" : o intrebi daca poti merge tu la apartamentul ei, sa inveti in liniste, cat ea si prietenele sunt in vizita in casa ta. sa vedem daca intelege apropoul si daca i-ar conveni o astfel de situatie.

socrul tau traieste ? tu sau sotul nu puteti discuta cu el, astfel incat el sa-si atentioneze sotia ca te deranjeaza vizitele astea zilnice prelungite ?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -