Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masina de spalat rufe - ce sa aleg?

masina de spalat masina de spalat rufe spalat rufe

57 raspunsuri la acest subiect

#21
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 20:20

nici eu nu l-am dibuit



#22
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 21:32

Apropo de scapat de masina de spalat veche: a cautat sotul pe Mercador, a venit un nene si a luat-o din casa, nu mi-a platit nimic, nu i-am platit nimic. Probabil el ia ceva pe ea de la recuperare. Masina avea o componenta rupta si avea 14 ani, nu mai putea fi folosita. S-a descurcat sa o coboare pe scari (stam la etajul I), avea el sistemul lui.

Noi in ultima vreme cumparam electrocasnice numai online, sunt preturi mult mai bune decat la Altex & co, cu toate buy-back-urile si ofertele lor.

Editat de lavi02, 11 martie 2014 - 21:33 .


#23
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 07:25

Linkuri? :)

#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 10:16

Asta e cel de care spuneam eu:

 

Curatza calcarul foarte bine,adica eu il folosesc la curatzat,nu am pus si nu o sa pun in masina de spalat,datorita experientzei spuse intrun mesaj anterior.

Miniaturi atasate

  • surig-essig-essenz-25-prozent.jpg

Editat de andacos, 12 martie 2014 - 10:18 .


#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 10:46

dana, pai de aceea ai patit-o cu masina de spalat.

 

produsul din poza este esenta de otet si are concentratia de acid acetic de 25%, in timp ce otetul alimentar obisnuit de la noi are cel mult 9 %.

 

 

 

 

esenta de otet am vazut in lidl (sticlute mici verzi) si in metro.

otet alb alimentar am vazut in real, acum in locul acestuia noi avem auchan, nu stiu daca au produsul la raft.


Editat de CorinaDani, 12 martie 2014 - 10:53 .


#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 14:16

dana, pai de aceea ai patit-o cu masina de spalat.

 

Nuuu...nu de asta am pus in masina de spalat!Acolo am pus otzet normal ,cu concentratzie normala...de 6%sau cit are.

 

da,cel din poza pusa de mine este de concentratzie mare si este bun pentru depunerile de calcar,pentru curatzat suprafetze din bucatarie,frigider,aragaz ...ma rog

 

Dana



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 15:18

am inteles.

esenta asta de otet o folosesc rudele mele din timisoara pentru muraturi rapide. din acelea dulci-acrisoare, care isi pastreaza culoarea si consistenta crocanta, sunt gata in cateva zile (indiferent de anotimp), nu saptamani precum muraturile obisnuite. insa adauga un praf pe baza de metabisulfit, cumparat de la sarbi sau unguri, este special pentru muraturi si vin.



#28
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 14:25

off topic: unde se gaseste acel otet alb nediluat? am mai tot auzit de el, nu mai stiu, tot la sfaturi de curatat diverse, dar zau daca stiu de unde sa-l iau

Otet alb din vin am folosit, nu mai stiu cum il cheama - era cel mai ieftin posibil din Carrefour. Cand am mentionat "nediluat", m-am referit la faptul ca nu l-am amestecat cu apa cand am bagat cele doua bluze la inmuiat in lighean.

 

Nici eu nu stiam despre aceasta esenta de otet cu concentratie mai mare de acid acetic. Acum ca ati mentionat despre ea, o sa caut la Lidl, dar cred ca mai degraba la Metro voi avea sanse mai mari sa gasesc.

 

Poate cu esenta de-asta imi salvez si bluzitele.


Editat de Elfishorella, 19 martie 2014 - 14:28 .


#29
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 14:36

Revin.

Nici in ziua de azi nu mi-am luat masina de spalat !!! 

A mai reparat-o sotul pe-a mea Indesit, dar acum incepe usor, usor sa dea semne clare ca ceva nu e in regula!

Urla de zici ca e reactor nuclear, la un an dupa ce i-au fost schimbati rulmentii. Chiar trebuie sa-mi iau una noua.

De 2 saptamani am innebunit cautand. Cand in sfarsit gasisem un Samsung la 9 kg, si in bugetul meu, a venit mama si mi-a dat peste cap toate sansele de a o cumpara. Ea a schimbat 2 AC-uri Samsung de muuulti bani si zice ca sunt doar fitele de capul lor. Am mai citit si pe un forum ca Samsung sunt doar niste chinezarii ordinare facute pe vapor. Nu mai stiu ce sa fac :(

N-as vrea sa dau 2000 de lei si sa am probleme cu ea cum iese din garantie.

Dupa ce initial eram ferm hotarata pe Beko sau Candy, cand am intrat la altex, domo sau flanco, toata lumea mi-a zis sa ma feresc de ele ca de nu stiu ce!

Si evident mi se recomanda Bosch, AEG, Siemens sau Samsung.

M-au bulversat de tot, sincer!

Mi le compara cu Miele, dar bugetul meu e de maximum 2000 de lei, nu de 4000 de lei. 

E ingrozitor de greu. Eram ferm hotarata pe Beko dar mi-au zis ca lumina aia UV e o mare vrajeala. Pai atunci si EcoBubble al lui Samsung sau faza cu culorile lui Whirlpool e o mare vrajeala care tot de marketing tine.

In plus, masinile de spalat comercializate in Anglia sau Germania cred ca sunt complet diferite de cele din RO. Ori o fi si asta un mit...Nu am de unde sa stiu. Vad ca cei din magazin spun sa ne ferim de cele facute in Italia, la Napoli. Altii ca sa ne ferim de alea din Polonia. Altii zic ca nu conteaza unde sunt facute. 

Nu mai stiu ce sa cred si cum sa aleg. Cu cat sap pe net, cu-atat ma bulversez mai rau! Si intr-adevar, pe diversele magazine online am gasit modele cu cel putin 100, 150 sau chiar 200 de lei mai ieftine decat in magazinele de electrocasnice.

Si sotul meu, care se pricepe la masinarii, dispozitive si chestiuni tehnice, in general, e la fel de bulversat ca si mine.

Un sfat avizat mi-ar prinde foarte bine. 



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 14:57

ella, incearca sa gasesti pe cineva care lucreaza la un service de electrocasnice, sa-ti spuna care sunt marcile si modelele de care trebuie sa te feresti, respectiv cele ajung foarte des in service, cu defectiuni mai mici sau mai mari, in perioada de garantie sau imediat dupa.

personal, am un lg, nici nu mai stiu cand am cumparat-o (cred ca are aproape 10 ani), functioneaza la fel ca in prima zi, fara nici-un incident.





Etichetat si cu masina de spalat, masina de spalat rufe, spalat, rufe

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -