Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masina de spalat rufe - ce sa aleg?

masina de spalat masina de spalat rufe spalat rufe

57 raspunsuri la acest subiect

#1
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:28

Helloo!!!

Mi s-a stricat masina de spalat rufe. Am un Indesit WIXE..si nu mai stiu cum. Anul acesta a implinit 8 ani :)

Cand ii setez programul da o eroare pe display - F-07. Am cautat pe net si pe langa resetat, scos din pirza si alte minuni se mai spune ca trebuie schimbat nu stiu ce releu. Desi am incercat toate alternativele, eroarea nu dispare, asa incat trebuie sa ne luam alta.

As vrea una in care sa intre peste 6 kg de rufe, si care sa fie fiabila in timp.

Si, daca se poate magazinul sau stie-ul respectiv sa aiba si program "buy-back" prin care sa o ia pe-asta veche si sa-mi faca eventual o reducere.

Am mai citit pe niste forumuri ca masinile de spalat Candy ar fi o varianta fiabila si mai ieftina.

Totusi, voi ce parere aveti?

Mama are un Hot Point Ariston cu uscator - dar nu e asa multumita de el ca are nu stiu ce senzor si blocheaza masina cand face spuma multa si trebuie sa ia programul de la inceput si e costisitor ca timp si energie. Eu chiar nu vreau cu uscator, consuma o gramada de kW si se sifoneaza rufele.

 

Ce pareri va exprimati?

Ce stiti de Beko, Whirlpool sau ce alte marci va plac?

 

Multumesc.

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:57

eu am lg de ani buni de zile si sunt foarte multumita de ea.

sa nu zic intr-un ceas rau, nu s-a stricat niciodata pana acum, nici-o eroare sau mai stiu eu ce.

cand am cumparat-o m-am interesat la cineva de la un service pentru electrocasnice; l-am intrebat care sunt cele mai fiabile masini, respectiv care sunt cele care ajung cel mai rar in service. el mi-a recomandat lg, la vremea aceea nu erau prea multe marci pe piata.

am inteles ca sunt bune marcile bosch si ariston. eu de la ariston am masina de spalat vase, pana acum e ok, insa o folosesc doar de 8 luni.

am gasit acest articol, insotit de o prezentare video, n-am ascultat-o/vazut-o, dar cred/sper sa-ti fie de folos :-)

http://www.buhnici.r...-masina-spalat/



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:04

Eu mi-am luat de curand (4 luni) Samsung slim de 6 kg.

E foarte buna, pana acum, si sunt multumita.



#4
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 11:11

Eu mi-am cumparat asta toamna un beko cu 1400 de rotatii, si 6 kg, 5 ani garantie, A++, la un pret foarte bun si cu buy back, de care sunt foarte incantata. Am luat-o de la media galaxy sau altex ca mi se pare ca sunt unii si aceiasi de la carrefour colentina, aveau ei atunci o promotie ca-mi dadeau si 100 de lei pe masina veche, si veneau si mi-o si luau de-acasa cand o lasau pe cea noua, dar nu mai dadeau 100 de lei ci 70 sau ceva pe-acolo. In orice caz, cu chestia asta, cu faptul ca m-au scapat de bataia de cap de a scapa de cea veche si de a o cara am iesit foarte bine si ca bani si ca tot.

Iar masina e foarte buna pana acum, nu da rateuri, e super super, tot ce mi-am dorit de la o masina de spalat. Am dat pe ea 1250 de lei - 70 pentru aia veche.

Asta e masina mea.

 



#5
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 13:28

Dragele mele, dragi!

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Corina, am vizualizat videoclipul si am citit si parerile aferente. Mie mi s-a parut interesant si bine organizata prezentarea, desi multe aspecte le cunosteam deja.

Evident, inca nu m-am decis. Imi place mult marca Beko, si ma gandeam si la un Miele la mana a doua, insa nu am gasit nimic inca, pe net.

Weekendul asta este alocat rezolvarii problemei cu schimbarea harnicutei mele masinute de spalat, asa ca va voi spune la ce rezultat am ajuns.

 

Astept in continuare parerile voastre.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 14:01

Eu nu stiu ce masina sa-ti iei, dar spune-i mamei tale ca, daca nu se hotaraste sa foloseasca detergent fara spume, sa anuleze (cineva care se pricepe...) senzorul ala sau sa-l blocheze, daca da eroare in computer....



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 20:23

eu folosesc mereu amazon.com sa citesc review-uri multe inainte de  a ma decide  la un brand.

 

chestia e la masina de spalat rufe, mie imi place mai mult cea vreticala (carese deshide capacul in sus0 ca o poti complete mereu cu haine cand ai mai uitat sa adaugi ceva. pe cand cealalata cu capacul in fatza treb sa anulezi ciclu, scurga apa...e mai dificil. plus ca spuneau la tv ca astea sunt predispose la mucegai pt ca apa nu se scurge asa de bine, mai ramine pe margini...treb sa nu uiti sa lasi mereu usa deschisa sa se aeriseasca.

 

cat despre uscator, mie imi place...si il fol des.

eu am avut una "Frigidere"supra etajata uscator deasupra la mas de spalat. economisea spatiu si avea usa de la spalator pe vertical.am fost f multumita.



#8
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 21:37

In Romania am avut Ariston cu 1200 rotatii. O botezasem Aristita:)) si-am fost foarte multumita de ea. Probabil ca acum sunt alte modele mai faine.



#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 04:00

whirpool!

este marca mea de suflet si are si posibilitatea , daca ai uitat ceva , sa o opresti fara a isi modifica programul. ( bineinteles ca daca iti aduci aminte in primele 5 minute nu dupa o ora [:)] )

eu o am de aproape 8 ani si merge ca noua.  

 

din ce am auzit masinile cu incarcare pe verticala nu spala la fel de bine ca celelalte.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 10:58

plus ca la masinile cu incarcare verticala nu ai posibilitatea sa le amplasezi incastrate in mobilier sau intr-o nisa, sub un dulap sau raft.

michelle, cat de des ti se intampla sa uiti sa pui ceva la spalat ?

ella, chiar de dimineata urmaream o reclama la altex, au reducere 20% la o anumita marca de MSR, iar daca dai la schimb masina veche, mai primesti o reducere suplimentara de 100 lei (parca).

verifica promotiile si pe site-urile celorlate magazine (domo, flanco, mediagalaxy, emag), si vezi care dintre acestea ofera pretul cel mai bun pentru o anumita marca sau model de MSR.





Etichetat si cu masina de spalat, masina de spalat rufe, spalat, rufe

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -