Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Dovlecei ghiocei de septembrie-octombrie 2013 #13

bebe sept2013 oct2013

471 raspunsuri la acest subiect

#461
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:02

Buna seara de la noi!

 

Si La Multi Ani dovleceilor care au implinit lunite - si Missy Pixie are deja 7 luni, nici nu ne vine sa credem!

 

Deci suntem o trupa intreaga care schimbam prefixul anul asta - eu trec la cifra 4, sau cel putin asa scrie in pasaport si certificat de nastere, ca daca ma iau dupa cum ma simt... hehe :))

 

Am avut un weekend foarte plin, am facut o gramada. Cumparaturi la Ikea (nu va speriati, doar am umplut frigiderul cu papa made in Sweden), Sainsbury's, mi-am luat telefon nou ca eram la final de contract cu cel vechi (am acum un HTC One mini dragut si subtirel) si am reusit sa ajungem la appointment cu financial advisor-ul meu, cu copii cu tot. Mister a fost cuminte, a desenat si colorat tot timpul cat am stat la birou, iar Missy, ba atipita la tati in sling, ba pe covor cu jucariile langa ea cat am vorbit eu cu tipa, tare laudata a fost madmazel cat de cuminte a stiut sa fie. Mi-am schimbat asigurarea de viata, pentru 20 de lire am acum asigurare de viata in valoare de 150000 de lire, vreau sa o pun "in trust" pe numele copiilor si sotul administrator, in caz ca patesc ceva sa fie asigurati. Mi-am facut si asigurare de venit (ca mie nu-mi plateste nimeni concediu de boala in caz ca ma imbolnavesc), sunt mai linistita acum, daca cumva *bat in lemn* imi rup vreun picior, am vreo operatie etc si nu pot lucra, asigurarea imi plateste cam 1000 de euro/luna.... si asta ma costa sub 20 de lire/luna. E drept ca astea-s asigurari de genul "daca nu ai nevoie sunt bani pierduti" dar prefer sa dau banii si in caz de belea sa fiu asigurata.

 

Duminica am participat cu totii la Ostara, ceremonia Echinoxului de Primavara, intr-unul din parcurile (parc gen padure, inclusiv caprioare sunt) din Glasgow. A fost frumos, Ailsa a fost admirata de toata lumea (Ostara fiind sarbatoarea primaverii, a renasterii, e si sarbatoarea bebelusilor) si a primit si niste cadouri atat de frumoase, inclusiv o tichiuta crosetata gen "buttercup" e atat de draguta cu ea pe capsor! Intru imediat pe Picassa si pun cateva poze si acolo.

 

...iar de azi am luat-o de la capat. Dimineata 3 programari cu clienti NHS, dupa-masa la tribunal pana la 5, iar seara un job scurt, de o ora si ceva, la politie. Cum s-ar zice, mi-am facut norma pe vreo 2 zile, las' ca-i bine. Acum scriu cu piticuta adormita la san, e tare incantata ca mami e acasa [il] [il]



#462
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:19

Dragalasa tare Albinuta papacica si cu ochelari, Nanne!

 

Onnu, pe aici se recomanda sa se inceapa diversificarea cu legume deoarece, daca se incepe cu fructe, exista riscul ca bebe sa nu vrea legumele, ca mno, nu-s dulci hihi Cuconita noastra papa chiar bine, si legume, si fructe, dar clar e ca fructele ii plac mai mult, si cea mai buna modalitate de a manca legumele e sa pui un pic de fruct in "maglavais", deci combinatie de 2-3 legume + un pic de fruct.

 

Nu mai stiu cine intreba cum preparam cartoful dulce - eu il fac tot la abur, il tai in bucatele si il bag in steamer, si apoi il fac piure, tare-i place la asta mica.

 

Noi inca folosim scoica, e pana la 9 kg, daca nu ma insel, deci ne mai tine macar o luna (Missy are inca sub 9 kg, o sa aflam in 2 saptamani cat cantareste, cadn vom merge la control), apoi trecem la scaunul Britax (pe care i l-am luat lui Mister, la vremea lui ).

 

Daniela, bravo pentru bebelusi durdulii. Ce frumos ca face Alma scrima, si eu am facut  cand eram in scoala generala, iar apoi am continuat cu "sword fighting" - am facut parte dintr-un grup de reenactment si acolo ne antrenam cu fel de fel de arme, sabii ("replici" de sabii adevarate, medievale), arc cu sageti, scuturi, ne duelam, ne razboiam hehe... ce vremuri faine, dupa ce mai cresc copiii speram, si eu si barbatu-meu, sa ne reapucam de re-enacting games si sa scoatem si armamentul de la naftalina (adica din pod hihi).



#463
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:25

Asaaaa... am pus pozele pe contul de pe Picassa [:)] [flo2]  (prefer sa nu le pun aici, "la liber")



#464
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:35

Dragalasa tare Albinuta papacica si cu ochelari, Nanne!

 

Onnu, pe aici se recomanda sa se inceapa diversificarea cu legume deoarece, daca se incepe cu fructe, exista riscul ca bebe sa nu vrea legumele, ca mno, nu-s dulci hihi Cuconita noastra papa chiar bine, si legume, si fructe, dar clar e ca fructele ii plac mai mult, si cea mai buna modalitate de a manca legumele e sa pui un pic de fruct in "maglavais", deci combinatie de 2-3 legume + un pic de fruct.

 

Nu mai stiu cine intreba cum preparam cartoful dulce - eu il fac tot la abur, il tai in bucatele si il bag in steamer, si apoi il fac piure, tare-i place la asta mica.

 

Noi inca folosim scoica, e pana la 9 kg, daca nu ma insel, deci ne mai tine macar o luna (Missy are inca sub 9 kg, o sa aflam in 2 saptamani cat cantareste, cadn vom merge la control), apoi trecem la scaunul Britax (pe care i l-am luat lui Mister, la vremea lui ).

 

Daniela, bravo pentru bebelusi durdulii. Ce frumos ca face Alma scrima, si eu am facut  cand eram in scoala generala, iar apoi am continuat cu "sword fighting" - am facut parte dintr-un grup de reenactment si acolo ne antrenam cu fel de fel de arme, sabii ("replici" de sabii adevarate, medievale), arc cu sageti, scuturi, ne duelam, ne razboiam hehe... ce vremuri faine, dupa ce mai cresc copiii speram, si eu si barbatu-meu, sa ne reapucam de re-enacting games si sa scoatem si armamentul de la naftalina (adica din pod hihi).

Imi si inchipui ce batalie pe cinste o sa incepeti in 4 [:-)))] .

Da, d-ra mi-a multumit inca o tura inainte de culcare ca am lasat-o sa mearga la scrima. asadar a fost o alegere buna. Echipamentul i-l vom inchiria ca ne costa doar 5 euro pe luna (unul nou e peste 100 de euro si cu viteza ei de a creste, prefer totusi sa inchiriez marimea necesara de fiecar data).

 

Pisoii mei asa de obisnuiti sunt cu maica-mea ca eu fac parte din peisaj doar la joaca si imbratisari, ei acum de la ea papa si la ea isi intind  bratele cand trebuie schimbati. [:)]



#465
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:58

Neatza dragelor,

Interesanti ochelarii de soare, o sa ma uit sa ii iau si eu ca tot se stramba de cate ori ii vine soarele in ochi [:)]

Nici aici nu am putut sa trimit laptele cu transportul frigorific. Este disponibil la FedEx dar nu la locatia de unde am trimis eu. Asa ca am luat niste lunch bags izolate, cate 2 ice packs de pachet, si am pus laptele in pungute intre pachetele de gheata (care le-am lasat peste noapte in congelatorul hotelului, ca nu aveam disponibil in camera, decat frigider), plus niste ziare sa mentina mai bine izolatia. In felul asta laptele sta pana in 24 de ore fara probleme, iar transportul a luat cam 17 ore.. [:D]

Noi am inceput diversificarea de 2 zile, fara prea mult succes. Am inceput cu avocado cu lapte, si atata s-a strambat si a dat din manute ca numai in gurita nu a ajuns mancarea. Nu cred ca a luat nici jumate de lingurita... Azi schimbam macazul, ii dau cartof dulce facut la cuptor, adica soacramea ca eu sunt la lucru, dar imi trimit raportul cu poze/filmulete doveditoare hehe Tare sunt curioasa cum reactioneaza la asta.


elena, poate e prea gros piureul, asa făcea si al meu Raresel, dar acum i8-am pregătit mai subtiat si a apar ceva!

#466
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 00:11

Aha, deci ai luat scaun pentru fiecare etapa.
ma tot gandeam sa iau unul care acoperă toate cele trei grupe 1/2/3 (la urma ramane doar ca inaltator), dar mai studiez.
neaparat va fi cu scaunel si înălțător, chiar daca in RO poliția mai trece cu vederea, iar româșul zice "lasa, ce eu am avut!". O fi trecând cu vederea poliția, insa nu inteleg inconștiența părinților/bunicilor in a lasa copii liberi pe bancheta sau si mai rau pe locul pasagerului!


sti ca acum vreo 2 săptămâni intrebasem si eu cu scaunul auto. Asa ca m-am documentat ca cel mai sigur ar fi cybex pallace 2 pt toate cele 3 grupe (9-36 kg). Dar am 3 probleme la el, si anume: nu stiu daca bebe accepta sa aibă perna aceea in fata, daca o acccepta cat de cald ii tine si a 3 masina mea nu are isofix
uitate pe site-ul ADAC cu topul scaunelor testate de ei, acum cat de mult pot avea încredere in ei ca in top la aceasta grupa era si chicco neptune si l-am văzut in carefour si am fost neplăcut surprinsa ca e numai plastic si învelit intri husa cu cativa mm de burete, suna a gol acel scaun :(((
Scaunul mai trebuie sa aibă si pozitia de somn, al meu adoarme foarte usor in masina si ar fi păcat sa nu fie confortabil
Dupa ce te mai documentezi sa îmi zici si mie ce mai trebuie stiut

#467
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 00:20

   Si scoica noastra e tot pana la 13kg, tot din set 3 in 1.Cred ca o s-o mai folosesc o perioada( pana vad ca incepe sa stea cu genunchii adunati), cel putin cand sunt singura cu fetele, pt ca o am si pe Erika in spate si daca as pune-o si pe ea tot in spate mi-ar fi greu sa vad de amandua.asa mi-e mai simplu: am bebita in stanga, aproape de mine si Erika in spate stanga, deci cand are nevoie de ceva mi-e usor sa ma intind la ea.

Onnu, eu tot nu am inteleg cum asezi fetele de stau ambele pe stânga!!! Cate rânduri de scaune are masina ta? Ca poate iar am citit gresit :)))

Nane ce mancacioasa ai si tu! Devin geloasa, oare lui Rares ce ii va plăcea? Ii sta super lui albinuta cu ochelari

#468
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:42

Andra, le-am văzut si pe fb, scumpica Pixie!

#469
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 13:32

Ela : si eu tot la  cybex pallace 2 m-am orientat. Tot la ADAC m-am uitat, a luat sehr gut, ft rar dau nota asta. Sie eu ma interb cu va sta ea cu perna aia..cred ca o sa ma duc in magazin sa il probam. Pot sa il cumpar si daca nu ii place il ducem inapoi. Masinile noastre amandoua au isofix. Dar bebelina mea fiind supla o sa stea mult bine in scoica, deci pe la vara o sa ii cumparam scaunel. Am citit ca e ok daca ii ies piciorusele din scoica, important e sa nu ii iasa capul.

Am venit de la pediatru. Raportam 6540 gr si 68 cm( eu acasa am masurat-o si avea 70cm). Doctorul este ft multumit chiar daca mie mi se pare slabanoaga. Chiar s-a luat de  mine ca sunt prea stresata.  L-am intrebat daca trebuie sa ii dau ceva vitamine sau fier si mi-a zis ca toti bebelusii au o usoara anemie pe la 6 luni dar fierul dat ca supliment nu prea se absoarbe si ca e cam degeaba. L-am intrebat de constipatie, ca domnisoara face tot de 2 ori pe sapatamana si mi-a zis sa o las mai usor cu morcovul, banana e ok daca e coapta si culmea cica e mai ok daca nu e pasata. Eu ieri nu i-am pasat-o, deci am facut bine. Mi-a recomandat sa incep si cu para, poate asa se regleaza scaunul. In rest e dezvoltata fix ca pentru 6 luni. Vaccin aici dupa cel de la 4 luni se mai face abia la 11 luni, azi a fost fara intepatura. A zis ca vrea sa o vada cand incepe sa faca primii pasi din cauza displaziei de sold. Dar totul pare ok. Are o mica dunga rosie la gat sub barbie si mi-a zis sa o dau cu Bepanthene. Azi mai incercam cu dovlecelul, astept sa vine de la plimbarea cu mama.



#470
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 14:11

Alina, cred ca noi ca parinti ne stresam prea mult cu greutatea dovleceilor. Uite ai un doctor care nu tine la standarde si la faptul ca nu toti copii sunt la fel...

Eu sunt acum stresata ca varsa aproape la fiecare masa, bea aptamilul cu plăcere dar îl varsa. Maine ne ducem la doctor.
Trecerea la nr 2 la lapte se face tot treptat? Sau termin cutia 1 si încep direct nr 2?

Mai am o nedumerire cu scaunul auto, daca ii punem cu fata la directia de mers sau luam un scaun care se axează cu spatele la directia de mers. Am văzut niste video pe tema asta, iar socul unui impact e prea puternic pt bebe chiar si in scaun asezat cu fata la directia de mers, pe cand invers...



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -