Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carti de ajutor pentru parinti

carti parenting

104 raspunsuri la acest subiect

#41
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 08:30

Copil72, multumesc de sugestie [flo2] . Voi incepe aplicarea de saptamana viitoare, cu programul facut in weekend. Sa vedem cum functioneaza.

 

Iar copilul presupun ca seamana cu sotul meu, care este tot genul atat de insistent incat pana la urma cedez (ex. a vrut un TV 3D, Smart, full HD etc. si atat m-a tocat pana am fost de acord, cu toate ca nu era absolut necesar si nici banii nu ne prisoseau). Dar nu ma deranjeaza asta, decat sa fie Denis molau ca mine, mai bine incapatanat ca ta'su [:I]

 

Aqai, ma tenteaza si metoda ta in alcatuirea acestui program sugerat de Copil72, sunt curioasa cum reactioneaza la asta [fri]



#42
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 08:41

Pai si cat copiii sunt in bazin o ora parintii ce fac? Atunci trebuie sa socializezi tu si sa te imprietenesti cu parintii, nu cand scoateti copiii din bazin. Copiii se imprietenesc mai apoi, daca sunt pe aceeasi lungime de unda. Inotul nu prea e potrivit, iti trebuie un sport de echipa sau alta activitate nu neaparat sportiva, desen, lucru manual, d-astea. Apoi daca mergeti in acelasi parc ca atunci cand stateati la bloc inseamna ca nu v-ati mutat prea departe, poate vreun prieten de la bloc, din alea 4 scari pline de copii e bun sa mentineti legatura cu el si sa il chemati cand si cand la joaca? Si alta sugestie, eu n-am facut asa nici la gradinita copiilor nici la scoala si simt asta ca un dezavantaj: alegeti gradinita si apoi scoala in apropierea casei daca e posibil, e mai usor sa legi prietenii in apropierea casei, relatii cu copii si parinti care stau aproximativ in aceeasi zona, decat la 15-20 de minute de mers cu masina. Si nu in ultimul rand, orice relatie necesita un pic de efort pentru a fi intretinuta, sa-ti aduci aminte sa mai suni, sa inviti la joaca un copil de care sa ai grija pe langa ai tai in ziua respectiva, sa faci mici servicii gen azi duc eu copiii la inot, etc. Si toate astea se vor intoarce in diferite forme la tine.

 

Sincer, nici eu nu sunt prea incantata sa invit si parintii in rarele ocazii cand invit copii la mine, pentru ca abia ajung doua camere pentru un adult si minim 3 copii, daramite sa mai am spatiu sa intretin inca un adult minim, de-aia prefer doar copii in vizita. Dar daca la gradinita nu-l duci, la inot nu ii gasesti tovaras, prin apropierea casei nu aveti copii, si ala singurul care era nu mai vrea ma-sa sa se joace cu al tau, nu e in regula, normal ca copilul se plictiseste si nu vrea la joaca in curte, prefera calculatorul sau televizorul.

 

Aqai, geniala ideea ta! O sa incerc si eu, dar trebuie sa vad cum ma organizez ca eu am parte de crize de isterie cand intrerup joaca la wii, in ciuda faptului ca anunt de 3 ori ca gongul de la teatru ca urmeaza sa inchidem wii.



#43
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 18:21

mai, la jocuri e un pic altfel. eu am folosit mult metodele de aici sa pot sa conduc cat de cat niste dialoguri constructive cu ei. Asa am aflat ca problema mare la jocuri, e ca la multe tre' sa termine nivelul, caci nu se poate salva in mijlocul lui (la ce joaca ai mei)

 

si atunci intelegerea e asa: daca e posibil, eu anunt ca tre' sa termine nivelul, ei termina nivelul si pun jocul de-o parte. daca cumva vin si vad ca au trecut la nivelul urmator si n-au respectat intelegerea, ipad-urile vin pe loc la mine.

 

sunt si momente in care nu e posibil sa asteptam terminatul nivelului (de ex suntem in sala de asteptare la dotor, sau la meditatii si vin si ne cheama inauntru). ei bine, in secunda aceea punem tableta bine, nivel sau nenivel.

 

asa lasa si ei de la ei, si eu de la mine (cu terminatul nivelului) si nu ne certam, ca de fiecare data cand spun ok, puteti sa va jucati pe tablete, si reamintesc regulile.

 

PS: la inceput a mai fost taraboi, dar cand se prind ca tu iti respecti constant cuvantul incep sa faca si ei la fel... eu nu am spus: tu nu te-ai tinut de intelegere, nu ma tin nici eu, ci de fiecare data spun: asa cum eu ma tin de intelegere, vreau sa o faci si tu.


Editat de Aqai, 26 februarie 2014 - 18:28 .


#44
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 20:21

Aqai, mereu ma uimesti cu ideile tale!  [flo2]

 

Androix, este extrem de greu sa inviti un copil de 4-5 ani pe la tine fara parinti. Daca nu sta in zona ca sa zic asa. 

Baiatul merge insa la gradinita (acum e acasa pe motiv de varicela) si noi iesim mereu ca avem masina si ne deplasam oriunde nu e o problema asta. 

Eu adult nu as rezista in casa fara sa ies din curtea proprie prea mult. Zilele astea cu varicela cand la baiat, cand acum la fata m-au cam dus in pragul depresiei. Abia astept si eu sa mai mergem in parc, la inot sau oriunde, sincer nu conteaza asa mult unde mergem [:D]

Doar am vrut sa atrag atentia ca daca scoti copilul in curtea proprie nu inseamna socializare iar pt ei la varsta asta 2-5 ani eu cred ca socializarea e f importanta. 



#45
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 20:24

 

Pai si cat copiii sunt in bazin o ora parintii ce fac?

 

Pai fac niste aerobic ca unii mananca ciocolata pe ascuns!  [smulgpar]



#46
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 20:29

Pai fac niste aerobic ca unii mananca ciocolata pe ascuns!  [smulgpar]

 

 

:)))))



#47
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 10:59

Pai fac niste aerobic ca unii mananca ciocolata pe ascuns!  [smulgpar]

[:-)))] [:-)))] [:-)))] 

 

Eniuei, eu intelesesem ca pustiul tau se plicitiseste si de-aia prefera tv-ul in locul cataratului prin copaci prin curtea proprie.

 

Aqai, da ce bine le zici cu nivelul! Problema mea e ca nivelele lu' fi-miu dureaza cate o juma de ora, si pe urma pana se salveaza baga si "o reclama", un filmulet in care se blocheaza toate butoanele de nu poti misca, de imi iese mie parul prin caciula pana il opreste. Da, trebuie sa gasim si noi metode mai bune de cooperare. Problema e ca in nivel teoretic si el sta foarte bine, imi da dreptate, ii zic regulile de la inceput, ma aproba, imi zice ca a inteles, nici vorba sa se supere la sfarsit, de unde??? Pana ajunge acolo uita tot ce a spus!



#48
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 11:03

De fapt, asta cu jocurile e cea mai mica problema a noastra. Problema e ca e un copil foarte greu de multumit, care mereu are cate ceva de comentat, care inconjurat de jucarii plange cu lacrimi de i se innoada in barba ca se plictiseste, caruia pot si sa-i explic de o suta de ori fara sa schimb un cuvant din explicatie si sa declar discutia incheiata si el tot are rabdare sa insiste cu aceeasi propozitie repetata obsesiv ore in sir in speranta ca ma face sa cedez, etc. [smulgpar]



#49
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 11:34

Androix, parca vorbesti de fiu-miu! Parca's clone! [batcap]



#50
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 12:23

Treaba cu terminatul trebuie sa fie cam asa , ii spui cat timp poate sa se joace , ii arati ceasul sau pana termina un joc sau un nivel apoi ii dai doua variante ; Preferi sa inchizi tu computerul sau vrei sa o fac eu ?  Pune-l sa aleaga.

Daca spune ca s-a plictisit de jucarii strange-le pe toate , puneti-le intr-un dulap pana i se face dor de ele.





Etichetat si cu carti, parenting

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -