Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Septembrie (Dovlecei de septembrie 2014) (4)


203 raspunsuri la acest subiect

#31
Cupcake

Cupcake

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 21:14

Multumesc Arwen, la mine oricum as calcula imi iese aceeasi DPN plus/minus o zi iar medicul mi-a confirmat varsta sarcinii la eco asa cum am calculat-o si eu.

Sa ne vedem ajunse in septembrie toate, apoi dac n-o fi la fix ziua pe care o asteptam nu cred ca are importanta, bebeii sa fie sanatosi. 

Felicitari NicNic pentru rezultate si pentru baietel, acum cred ca te poti gandi deja la nume  [flor] 

diana nu lasa nimic sa-ti umbreasca bucuria de a fi insarcinata, uneori chiar nu putem ajuta la unele lucruri si atunci de ce sa ne mai stresam degeaba.

Kytana  imi pare tare rau sa aud de depresiile tale, cred ca ai luat o decizie inteleapta in legatura cu terapia, asta o sa te ajute cu siguranta. Si stii ce o sa te mai ajute? Minunatia de acasa si cea din burtica, cu ajutorul lor o sa treci peste toate aceste traume si o sa te concentrezi pe ce trebuie sa le oferi lor si nu ai avut tu in copilarie. asa cum au spus toate fetele noi suntem mereu aici, sper sa legam frumoase prietenii pana in septembrie.

Va pup



#32
CarmenStoica

CarmenStoica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 21:33

Buna seara, burtici!

Vad ca stati mai bine cu greturile, ma bucur! Parca si la mine e mai bine, dar sunt vesnic obosita.

Nic, felicitari pt rezultatele bune si pt baietel!!

Kytana, imi pare ca ai trait asemenea grozavii in viata, dar trebuie sa le lasi in trecut. Ai o minune de baietel acasa, inca o minune in burtics, asa ca ai toate motivele sa iesi la suprafata! Imi pari o persoana puternica si sunt sigura ca vei reusi sa treci peste depresiile astea!

Lulu, bine ai venit, sarcina usoara!

#33
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 21:40

Buna seara dragi burtici!

 

Va multumesc din suflet pentru incurajari si sustinere. Situatia noastra se va schimba din nou in curand si probabil de aceea ma trec tot felul de stari. In martie Dl Pinguin va sustine interviuri de angajare (el anul acesta termina facultatea, eu sunt mai mare ca el  [:I] ) si este posibil sa ne mutam in Elvetia sau intr-un alt oras din Anglia. Va dati seama ca ma apuca frica gandindu-ma ca in iunie, va trebui sa cautam casuta, sa renuntam la ce avem aici si sa o luam iar de la zero. Gandul ca va trebui sa nasc cu cineva care poate nici nu va sti engleza ma ...  [zirea]  Dar, cum va vrea Dumnezeu pentru noi, asa vom face.

 

Ati tot vorbit de eco. Abia astept sa il vad si eu pe guguloi. Pe 13 martie am programare si parca nu mai am rabdare sa o vad cu batzana in burtica de colo-colo.

 

Cum mai stati cu greturile? Eu inca le tin sub control (sau ele pe mine [zid] ) Va servesc cu o supa crema de praz cu cartofi, usor condimentata cu ardei chilli.  [flor]

Mai ziceati de pofte. Eu nu sunt carnivora, ba chiar ma batea un cand sa nu mai mananc deloc carne. Ce sa vedeti? De cand cu burtica poftesc numai carnuri. Astazi mi-am facut sanvisuri cu sunculita. S-a dus "dieta" mea  [aerob]

 

De dublu test nu stiu ce sa va zic pentru ca eu l-am refuzat la prima sarcina si ma bate gandul sa nu il fac nici acum. 

 

Sa aveti o noapte minunata si o zi fara pic de greturi!  [artif]

P.S V-ati gandit la nume?



#34
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 22:00

Cupcake, pai putem noi sa ne facem planuri peste planuri ca ei vor veni cand vor ei. La mine e  sept, dar se poate transforma lejer sf lui august sau 5 sept. Mai depinde si cum e dr disponibila pentru ca la mine pe frunte scrie cezariana fara drept de apel. Sa vina cand vor ei numai sa vina sanatosi si cu note cat mai mari.

Kytana, nasoala perioada cu mutatul, dar sunteti puternici si veti face fata. Nasha mea cu gemeni naste in mai si acum s-a apucat sa zugraveasca aproape toata casa. Tre sa ai curaj pt asa ceva,

Pe mine m-a luat greata rau acum, stau cu geamul deschis, sper sa nu vad buda de sus  [vom]

Mi-am adus aminte ce vroiam sa spun mai devreme desi nu stiu daca e cineva interesat. Regina Maria are ceva oferte la pachetele de nastere acum pana la targul Baby Expo de la Polivalenta, daca este cineva interesata.. Eu ma duc sapt viitoare sa vad ce ofera.

Seara buna



#35
diana_dia

diana_dia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 22:13

Cupcake multumesc pt sustinere [pup]

Kytana nasol cu mutarea...dar inca o data iti spun sa fii tare [flo2]

Nic felicitari pt rezultatele bune inclusiv sexul bebelului...ma bucur mult pt tine. Baietel imi doresc si eu dar pana la urma si daca e fetita e bine venita...fiind primul am timp sa fac si baiat daca nu iese cum vreau eu...important acum e sa fie sanatos [:)]

Va pup



#36
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 23:13

Diana, Arwen [pup]

 

Arwen, pare rau cu greturile, cred ca tare greu mai trebuie sa iti fie! 

 

Nic, vrei sa trec pe prima pagina ca vei avea o frumusete de baietel? Banuiesc ca o confirmare mai 100% de atat nu exista, nu? [:-D] 

 

Diana, eu la prima sarcina am simtit ca e baietel si asa a fost. Acum ne dorim o fetita, dar momentan nu imi doresc decat sa fie sanatos/oasa, apoi daca o mai fi si fetita fericire mare, daca nu, la fel de mare!



#37
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 23:46

fetelor,aveti idee daca analizele ce mi le-a dat sa le fac la inceput d sarcina(rubella,mycoplasma etc) mai sunt valabile si daca le fac in trim 2 de sarcina(13-14sapt)?

in legatura cu numele:daca ar fi fata,ne-ar place sabrina/sabina,carina,rebeca si denisa+ioana

iar daca ar fi baietel,ne-ar place sebastian,rafael,raul,luca,denis+ionut

sotul insista sa poarte si numele de ion dp mine :D



#38
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 06:19

Neatza burtici :) de o ora ma tot foiesc prin pat :(((

Diana cei mai importanti acum sunteti voi ca familie: bebe, tu si iubitul tau. Nu familia lui sau a ta sau oricine altcineva. Tu nu trebuie sa ai hrija lor ca se pare ei nu au grija ta. Bebe trebuie sa fie relax sa creasca mare si sanatos in burtica :) asa ca, sa le spui pas si sa te sune si sa te viziteze atunci cand pe limba vor avea doar intrebari despre voi trei si numai de lucruri bune :) sa pui pociorul in prag ca n-aveti voi nevoie acum de drame familiale. Sunt mari, vaccinati, sa si le rezolve singuri, ca ei singuri au intrat in ele, nu i-ati impins voi de la spate :)

Eu in sufletul meu mereu mi/am dorit sa am doi copii : un baietel si o fetita, iar primul sa fie baietel ca ma gandeam ce frumos e sa ai un frate mai mare care sa te protejeze :) eu sunt cea mai mare din trei si mereu am grija de ei si de verisori de cand aveam cativa ani. Mai tarziu, cand am vazut ca e cam greu sa ai un copil, am zis sa vina macar unul, ce o fi, sanatos sa fie :)

Kytana sigur, poti trece de baietel pe prima pagina, si UM 3 dec.

Eu sunt nascuta chiar pe 3 dec si pe 4 ( nu am vrut sa fac beta pe 3 in ciuda sangerarilor) am primit rezultatul de la fiv fin noiembrie. Intai a fost cu suparare dar apoi am muncit ca poate poate iese cu doua liniute si multumim lui Dumnezeu ca s-a indurat de noi :)

Felicitari pentru toate burticile si confirmarile de bebei / bebeline sanatosi si sanatoase :)

Si multumesc din suflet tuturor pentru urari si felicitari, si ma rog sa ii aducem pe bebei sanatosi si la termen :)

Arwen eu la Grivita l/am facut, nu stiu daca se poate recolta si in alta parte. Mergi de luni pana vineri intre 8-13 . Testul, cum am zis, vine sub forma de risc scazut sau nu si este calculat pt 5 chestii la care chiar nu ma pricep. Scrie si iti explica si dr ca nu este un test de diagnostic, dar ca are acuratete mai mare decat bitestul pt ca analizeaza acele modificari ale sangelui fetal. O conditie este ca sa se gaseasca min 4 % sange fetal in sangele matern. Daca proba nu este concludenta sau daca s-a intamplat ceva cu ea, iti recolteaza din nou fara a mai plati o alta taxa :)

Oana este bine sa faci acele analize imediat cum afli ca esti insarcinata, deoarece multe dintre acele boli daca le contactezi in primul trimestru de sarcina si nu ai anticorpi pot provoca malformatii fatului sau chiar avorturi. Sunt boli in general virale si pot fi mai greu tratabile. Nu intra in contact cu copii pt a te feri de rubeola si cu animalele, in special pisici-nisipul murdar al acestora pt a nu face toxoplasmoza. Ambele sunt f f f periculoase in sarcina daca nu ai anticorpi, mai ales in primul trimestru.

Carmen si pe la mine s-au mai dus din gretzuri, dar seara mai dau cate un ocol :)) iar oboseala e cam mereu prezenta :)) gafai cateodata de zici ca am facut 5 zile hatza hatza in continuu iar noi suntem la repaos total :))))

La carne si eu inca sunt reticenta. Dar mai reusesc sa mananc asa cate putin si impartita in mai multe mese. Asta e, nu prea mancam ce vrem noi, ci ce vor iubaretii mici din burtici :)

Va pup fetelor, poate mai reusesc sa prind si eu o ora de somnic :)

#39
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 09:22

        NicNic, m-ai cam pus pe ganduri cu analizele. Nici eu nu le-am facut....sunt programata cand deja sunt in trim. 2. Acum am 11 sapt. Ma mai ajuta cu ceva sa le fac acum sau sa astept pana la data programata....10 martie? Am o imunitate destul de buna, asa ca sper sa nu fie probleme. Pfff...greu e acum cu programarile astea...de pe o luna pe alta!

      

       Sarcina usoara tuturor, fara greturi si cu pofta de mancare sanatoasa! [:)]



#40
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 11:07

Sincer eu nu stiu cum e cu programarile pt analize. Eu cand am avut de facut, am luat trimiterea cu analizele respective m-am dus si le-am facut. Astea de rubeola, toxoplasmoza si ce mai sunt stiu ca nu se fac gratuit. Dar si la cele gratuite eu am luat trimiterea si m-am dus la ce o clinica care le primea si le-am facut. Sincer nu cred sa an ai ceva anticorpi. Ma gandesc ca daca ar fi fost ceva, ai fi avut ceva simptome pana acum. Nu inteleg de ce totusi medicul te-a lasat sa astepti pana in trim 2. Eu pe unde am fost, toti mi-au cerut, si chiar dinainte de a incerca sa fac bebe, aceste analize. Si apoi le repeti trimiestrial numai pe cele pt care nu ai anticorpi. Oricum, fiind deja la sf trim 1 cred ca totul e ok la tine :) sanatate multa si Doamne ajuta la bebei sanatosi :)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -