Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Septembrie (Dovlecei de septembrie 2014) (4)


203 raspunsuri la acest subiect

#21
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 12:32

Neatza fetelor,

Eu azi sunt binisor, am avut tensiunea cam mica, 9 cu 6 si din cauza asta aveam o stare de lesin. Dar mi-am mai revenit si din fericire greata e mai redusa. Am visat azi noapte zmeura dar nu ma lasa matusi-mea sa cumpar, ba ca e prea scump, ba ca sa nu iau de la cutare...

 

NicNic, m-am decis sa fac si eu testul Panorama, dar pentru ca nu prea am drumuri pe la Medlife, poti sa-mi spui te rog la tine cum s-a desfasurat? Am sunat sa vad daca este necesara o programare si operatoarea m-a pus sa vin pur si simplu la Dr Radoi sa-mi explice dansa ce si cum, abia apoi sa-mi fac programare la dansa?!? Nu inteleg, de ce? Sa platesc si consultatie pe langa test? Merci frumos de info  [flo2]

 

Fetelor sa aveti o zi usoara  [flor]



#22
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 12:38

Referitor la peste ( v-am spus eu ca uit de la mana pana la gura) este de preferat a se evita pestele mare gen : ton, macroul regal, pestele spada, rechin etc. pe ca se presupune ca pot acumula o cantitate suficienta de mercur cat sa atace fatul atunci cand e consumata intr-o anumita cantitate. Cred ca se refera la vreo 200 g peste la masa, dar nu mai stiu sigur. De preferat ar fi sa consumam somon ca are si omega 3 si peste mai mic, dar de evitat cred in general majoritatea pestelui oceanic/ marin. Putem consuma si fructe de mare, dar parca nu scoici, dar sa fie bine gatite. A se evita pestele crud : sushi, cred si cel doar marinat. Nu stiu sigur de cel din conserva, dar banuiesc ca atata timp cat e consumat f rar, adica odata la 2-3-4 saptamani si in cantitate mica nu ar trebui sa dauneze. De legume si fructe nu stiu de interdictii decat in alaptarea sau alimentatia bebeului pt ca unele
Pot provoca gaze gen fasole si varza, sau declansa alergii, cum sunt capsunile. De carne sa fie intotdeauna f bine preparata, de orice ar fi si de oriunde ar proveni ea, chiar de e de curte. Cam atat ca nu mai stiu :)
Va pup si sa aveti o zi frumoasa :)

#23
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 13:00

Arwen doar mergi dimineata dupa ora 8 pana la ora 1 parca, sa nu mergi mai devreme ca nu e dr acolo. Asa, nu platesti nimic in plus. Dansa iti explica inainte de recoltare cum vei primi rezultatele, ce anume se verifica, vei citi doua hartii cu explicatii sa ingelegi cum anume vine rezultatul si ce inseamna, cam atat. Fiind vorba de un test genetic, probabil ca ei considera ca e necesar ca cineva din domenii sa iti explice una alta si e chiar bine asa. Nu conteaza daca mananci sau daca bei apa. Te intreaba care sunt motivele pt cate vrei sa il faci. Rezultatul am inteles ca il primesti cam in 15 zile lucratoare, si mergi sa il ridici de la ei de la MMF. Cam atat. Rezultatul am inteles ca vine sub forma de procent.

#24
Cupcake

Cupcake

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 16:52

Adriana saptamana viitoare sper sa reusesc sa termin cu toate analizele si sa fac si dublul test. Apropo, voua cine v-a calculat DPN? Eu am calculat-o in functie de data ovulatiei ca stiu sigur cand a fost, insa sincer sper ca bebe sa se nasca ininte de ziua mea adica 15 septembrie. Acuma ce o vrea D-zeu ca doar nu-i dupa noi, important este sa vina bebe la termen si sanatos.

In legatura cu pestele zic si eu ca si NicNic adica mai putin peste oceanic, iar in ceea ce priveste fructele si legumele mi se pare o prostie ... eu numai din alea mananc pentru ca nu mananc carne de vreo 2 ani, decat peste ... ocazional. Deci chiar nu stiu cum as putea trai doar cu paine, oua si lactate?

Va pup, ma bag la somnic putin de frica sa nu ma apuce obisnuitele greturi de dupa-amiaza. [flo]



#25
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 17:26

Buna dragi burtici, 

 

Va multumesc pentru primirea calduroasa pe care mi-ati facut-o! [flo]

 

Kytana imi pare rau sa aud de toate lucrurile rele si grele prin care ai trecut. Esti o curajoasa si un exemplu pentru noi toate, in primul rand pentru ca ti-ai deschis sufletul in fata noastra si pentru ca ai infruntat toate situatiile cu atat de mult curaj. Sunt sigura ca o sa-ti fie mult mai bine, mai ales in trimestrul 2 si 3 de sarcina. [pup] Noi suntem alaturi de tine si oricand vei avea nevoie ne vei gasi aici pe forum.

 

Noi ne pregatim de dublu test, pe care il vom face chiar de ziua mea, adica pe 7 martie si sunt foarte fericita pentru ca este cel mai frumos cadou pe care il pot primi (ecograful in care o sa vad iarasi bebele miscand). Ieri cand am fost la control cu rezultatele de la TORCH am vazut ghemotocul cum se agita pe acolo si dadea din toate cele. De atunci numai la asta ma gandesc.

 

Vroiam sa va intreb, pe burticile care deja au facut dublu test, cam cat dureaza pana se primesc rezultatele la analizele de sange. Sper ca doar cateva zile, pentru ca trebuie sa merg cu rezultatele la d-na doctor si vreau sa vina si sotul sa mai vada bebele, iar el pe la jumatatea lunii martie va pleca din tara pentru 6 saptamani. Noi il vom face la clinica Med Life din Brasov.

 

Stiu ca ziceti ca sunt norocoasa ca nu am greturi, si stiu ca asa este, dar nu va puteti imagina cat de stresanta a fost perioada dintre 7 si 10 saptamani de sarcina cand nu am fost la ecograf. Am visat numai minunatii si-mi imaginam mereu ca sarcina e oprita din evolutie, pentru ca altfel sigur as avea simptome, la fel ca majoritatea prietenelor care s-au simtit foarte rau in primul trimestru. Eu nu am avut nimic, in afara de sanii foarte mariti, de insomnii, de  gramada de pofte pentru chestii care inainte nici macar nu imi placeau [batcap] si de o foame de lup. Din fericire sunt slaba si nu am pus pe mine mai mult de 1 kg pana acum. Acum avem ameteli, sunt letargica, am nasul infundat si in continuare mi-e foame mai mult ca de obicei. Nu adorm mai devreme de 2 am si la 5 dimineata sunt treaza. Bineinteles ca ma pun la loc in pat, dar in mai putin de 1 -2 ore nu mai adorm. Din fericire sunt in concediu si nu am prea multe de facut, asa ca azi ne-am trezit la ora 11 am  [pk]

 

O sa fie bine, dragi burtici, trebuie sa avem incredere in noi si mai ales in Doamne Doamne care ne iubeste si are grija de noi si de ingerasii nostri.

 

 

Sa aveti o seara frumoasa, fara greturi!  [flo2]  [pup]


Editat de LittleLulu, 26 februarie 2014 - 17:27 .


#26
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 18:29

Lulu, si eu fac dublul test tot pe 7 martie si abia astept sa-l vad pe bebe. Doar o singura data l-am vazut miscand, la 10 saptamani. Pana atunci a fost in stadiul de fasolica. [:)]



#27
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 18:42

Buna fetelor,
Lulu rezultatele de la.dublu test mie mi-au spus ca le am in 5 zile lucratoare,deci daca luni mi-a recoltat sange probabil lunea viitoare voi avea rezultatele,de obicei am inteles ca dureaza cateva zile :)
Astazi m-a cam durut burta la servici probabil de la statul pe scaun si de la cativa nervi insa dupa un no-spa si stat la orizontala parca mi-am mai revenit putin.
Ma amuz ca eu lenevesc iar al meu sot bucatareste de zor in locul meu,cred ca ma pot obisnui cu asta :)))))
Va pup!

#28
diana_dia

diana_dia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 18:49

Buna burticute!

Kytana imi pare rau pe ce ti s.a intamplat dar imi pare si bine ca te.ai mai eliberat spunandu.ne. Acum cel mai mult conteaza bebele...nu tre sa te mai intereseze altceva.

Si eu am fost destul de stresata pana acum 10 zile aproximativ...nici la mine in familie nu st roz lucrurile...daca ii pot spune familie...deoarece este vorba de familia iubitului meu. Si spun acum 10 zile aprox deoarece acum am coborat cu picioarele pe pamant si am zis asa: de ce sa sufar?..sa.mi fac rau mie si acum si bebelului...ca oricum nu rezolv lucrurile si pe nimeni nu intereseaza daca ma consum eu. Deci tre sa fim tari pt minunile noastre. Acum doar bebele e pe primul plan pt mine.

Va pup si sa aveti grija de voi! O seara placuta!



#29
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 19:02

Seara buna :) gagici am primit rezultatul la
Panorama mai devreme decat speram eu, si spune ca e cu risc scazut la toate cele de acolo. Si avem un bebe baietel. Asteptam si morfogia de maine sa il vedem pe jucaus :)
Doamne ajuta sa fie bine :)

#30
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 20:21

Sara buna burticutze,

NicNic, sa fie sanatosi, amandoi sa fiti, primul baietel confirmat la noi in topic.  [pk]  Multumesc de info de mai devreme, o sa ma duc saptamana viitoare ca stau acasa si o si fac. Banuiesc ca in Grivitei ma duc, nu-i asa? Ma bucur ca ti-a iesit bine testul, super veste  [pk]

Cupcake, DPN se calculeaza de la data ultimei menstruatii, nu de la ovulatie. Confirmat de toate site-urile de calculeaza si de Dr.

Eu am recoltat pt bi-test pe 29 ianuarie, mi-au venit rezultatele la cateva zile dar nu sunt concludente. Aceste rezultatele le introduce Dr la eografia din sapt 12, a mea a fost pe 19 februarie, intr-un programel, alaturi de masuratorile lui bb, data de nastere a mamei, sarcina cum a fost obtinuta, de ex la mine a fost FIV cu ICSI si asta i-a marit gradul de risc. Toate astea calculate dau un indicator statistic de risc.

 

Nu mi stiu daca mai vroiam sa mai scriu ceva....

Va pup, mai vb




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -