Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 22

gravidute ciresele mai sarcina

309 raspunsuri la acest subiect

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 21:28

ce ti-a zis dr. ca s-a intarit burtica? si cum ti s-a intarit burtica? ce faceai? eu am observat ca in mers se tot intareste, ma cam sperie. Nu merg repede, din contra si tot se intareste si la ultimul contrl am uitat s-o intreb pe dr. daca sa iau no-spa...

Am si mers, si am ract si am tusit mai mult si a ramas asa tare, incordata.  Mi-a zis sa iau no-spa (3/zi) si sa stau in pat,  sa scap de raceala, sa iau paracetamol si din astea naturiste, ridiche neagra scobita si cu zahar in ea si sa beau siropul, portocale multe, lamaie, propolis, echinacea..Iau Propolis C raceala si gripa kids, maine o sa iau si oscilococcilum am auzit ca e bun.

• 0

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 21:31

Neata, fetele.

Eu cred ca am cam trait ieri primele contractii mai adevarate, cu intaritul burticii. Ma intrebam mereu daca trebuie sa se intareasca si braul de grasimuta. Ei bine, ieri era si grasimuta tare. Si parca ma strangea cumva. Nu am facut mare efort, doar m- a enervat maica- mea la prima ora a diminetii.  De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, ea e singura care a reusit sa ma enerveze in sarcina. Nu face nimic special, ce nu facea si inainte de sarcina, deci ma gandesc ca probabil subconstientul meu ii plateste polite mai vechi.

Noi mai avem de cumparat,  cumparaturile mari scoica pt masina de stat lungita, un maxi cosi avem deja. Si o sa luam totusi un baby phone. Dar astea in lunile urmatoare. Ieri am dat comanda de sacosa de cumparaturi si plasa impotriva tantarilor pentru carut, 2 chestii de musama de pus pe comoda de infasat, nu imi vine deloc numele in romeste, una ne trebuie pt gradina,niste cutiute din lemn pe care sa i le pictez eu in care sa tin pe comoda scutece, sosetele, chestii mici. Probabil maine, cand mergem la ginecologie o sa ma folosesc de ocazia ca e barbatul cu noi si o sa merg si pana la farmacie si la  DM sa mai iau chestiute mici, servetele si porcarioare de astea si cred ca suntem cam gata cu cumparaturile. Si m- am mai decis la un wrap elastic deocamdata, ar mai fi chestii in care po fi pusi bebelocii de la 3,5 kg, dar aparent wrapul elastic e cel mai ok.  Si apoi pot sa imi mut burtoiul in gradina, si catelul mucos, si sa asteptam nascutul. Sper sa tina si vremea o noi, ca nu mai suport canapeaua si peretii apartamentului. Ah, si tati a vrut neaparat doua tutu pt copila, va pun poze pt copil. Si , am visat ca am cumparat patut copilului. 

Astazi am programare la diabetolog [alcool]  maine la gine [pk]

Si eu ma tot intreb ce e cu Ralex.

Lorelai, cum e spatele?

Sill, e ziua ta? La multi ani si toate cele bune, nastere usoara si o viata fericita alaturi de cei.  3 barbatei ai tai.

Spate;le ma doare in continuare, am stat azi mai mult intinsa in pat si m-a mai ,lasat putin in schimb nasul si tusea imi dau de furca, am racit cobza !!

SI eu vreau wrap elastic :) pupici

• 0

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 21:32

Irva, este superb patutul!

Ramoon si mie mi se intareste burtica in timp ce merg.

Fetele, v-am spus ca mi-am facut program de 6 ore. Eu am ales sa vin dimineata si sa plec mai devreme, asa mi se pare logic, pt ca de dimi esti mai odihnit, iar seara mai obosit. Azi mi s-a sugerat ca seful ar prefera sa vin mai tarziu si sa plec la sfarsitul programului :(. Nu stiu cum sa procedez....

Mai bine ramai de dimineata, esti mai odihnita plus ca seara nu e ok sa umblii pe strazi, e mai riscant, parerea mea.

• 0

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 21:41

Buna burtici,

Didi,sanatate fetitei,asa fac ei,una doua febra mare si cel mai fericit caz e al vostru ca i-a trecut repede,i-ai dat vreodata oscillo?

Vroiam sa va intreb,daca ia careva magne b6 in plus de prenatale?

Si daca ati avut asa mari probleme cu insomniile incat sa recurgeti la medicamente si ce ati luat.

eu trec de la una la alta,ba am arsuri mari,ba am inosmnii,cand e sa se suprapuna e jale.

Eu pe langa Elevit iau si o pastila de Magne B6 pe zi si nu mi se mai pun carcei. Insomnii am cateodata. Vad ca de cateva zile am inceput sa ma trezesc la 4 sa merg la baie :))

Editat de Lorelaiii, 27 februarie 2014 - 21:42 .

• 0

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 21:44

Multumesc fetelor .Eu inca sunt in Ro si aici sunt mai ocupata din cauza baietelului care are diverse activitati si eu sunt driver  [flo2] ...v-am citit pe fiecare zi .

acum fug sa il iau de la pregatire la matematica ..

Va pup pe toate !

La multi ani mamica draga !! Sa ai o sarcina usoara si o nastere si mai usoara iar bebe sa fie sanatos si voios ! [flo2] [flo] [floare3]

• 1

Lorelaiii

Lorelaiii

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 21:46

Iar am umplut pagina :))) eu cand intru scriu intr-una nu ma mai opresc.

Fetelor pe voi va dor sanii ?? Eu azi am niste dureri nasoale de sani, cand la unul cand la celalalt [batcap]

• 0

madacristina

madacristina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 22:18

Buna seara burtici,

Eu nu am probleme cu sanii...la inceput s au umflat mai tare si erau durerosi, acum sunt mai mari dar usor moi si parca lasati...o fi normal? Imi aminteam de data trecuta ca erau mari si tepeni :D

Eu nu reusesc sa ma odihnesc...seara adorm greu si tarziu, peste noapte ma tot intorc cand pe o parte cand pe alta si clar ma trezesc pt ca ma tine spatele..iar la 7 sunt in picioare sa l pregatesc pe fi miu de scoala...dupa ce pleaca zic ca poate mai adorm putin dar ba ma suna de la servici ca nu stiu ce nevoi au, ba vreun client si tot asa...ziua nu reusesc sa dorm...dupa ora 2-3 astept sa ma sune fi miu cand sa l trimit pe tata sa l ia de la scoala...si adio somn...tb ca de maine sa mi fac un program...mi e dor sa dorm sa ma simt odihnita...:)
  • 1

madacristina

madacristina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 22:21

Azi nu am avut gaze pana dupa amiaza...trebuia sa fac de mancare...cand am zis ca ma bag la un somn...hop au venit gazele...a tb sa ma apuc de gatit, venea strumful de la scoala si mi cerea mancare...eu pauza...va imaginati ce iesea...asa l am pacalit cu o banana pana a fost mancarea gata...:)

Dar gata...de maine recuperez...:D
  • 0

Irva

Irva

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 22:29

Capitol nou!!!

• 0

bubu5

bubu5

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 22:35

multumesc fetele pentru raspuns.

Mishutza,sunt naturale,e magazinul acela si cu alte produse,ca sa caut in week-end?

mi-a prescris ceva,e medicament in toata regula,da dependenta,nu prea-i recomandat in sarcina,de aceea v-am intrebat,m-am dumirit mai tarziu ca nu e de mine pana nu i-am citit prospectul,stiam ca magne b6 rezolva si inosmniile usoare dar iau femibion si au atat mg cat si b6,de fapt toate prenatalele au,vad ca multe burtici iau si fata de o super chimicala si periculoasa e de preferat ceva usor.

la arsuri am gasit drajeuri din plante,bunicele,initial am crezut ca nu-s de mare efect,dar dupa 3 zile parca s-au ameliorat starile.

cum burtica e mare,ma astept si la dureri de spate carora chiar nu stiu cum sa le fac fata,am cateva geluri,de gimnastica nu pot sa ma apuc tocmai acum,probabil ca ma voi limita la plimbarici scurte si dese.

treaba nasoala,e ca daca de altele scapi dupa nastere,e de dureri de spate scapi mai greu,nici nu vom avea timp pentru noi ca sa zici ca incepi sa faci sport de 2 ori pe sapt.

daca vad si vad,printre picaturi,acasa.n-ai timp niciodata daca e s-o luam asa.

ce greutati au bebelasii la 28-29 sapt?

• 0

Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Intrebari Panica

• JimmysGirl
    - Astăzi, 11:03

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - Ieri, 22:12

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - Ieri, 22:12

• Durere de spate

adeeeee
    - Ieri, 18:12

• Cind

rusuiana
    - Ieri, 18:05

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Băiețel sau fetiță?

MarinaGeorgiana
    - Astăzi, 09:48

• Crăciun plin de speranțe cu emoții mari

andreeacvlp
    - Astăzi, 02:55