Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 22

gravidute ciresele mai sarcina

309 raspunsuri la acest subiect

#21
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 18:32

Si pisicuta noastra e vaccinata la zi, iar deparazitarea la fiecare 2 luni. Asa ne-a recomandat veterinarul. Eu nu am anticorpi pt toxoplasma, iar analiza am repetat-o lunar ca sa ma asigur ca totul e ok.

 

Chestie e ca ma tem sa nu faca vreo criza de gelozie, nu ca am vazut-o pana acum facand asa ceva, dar nu e castrata inca si eu stiu ce reactie o avea mititica.

 

LLorrenna pe a voastra ati castrat-o?

 

Mai e o chestie cu parul, care oricat as aspira sau as pieptana-o pe mandra, tot exista... Voi ce stiti cu perisorul asta... e de ingrijorat sau nu?



#22
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 18:35

Mda Lorena eu stau lipita de pat..cred ca stau de bine cu kg.

 

Cu pisicile vom vedea dupa ce vine bebel. Veterinarul a spus ca daca sunt deparazitate si vaccinate e ok. Parul afecteaza doar daca nu sunt deparazitate.

http://www.sfatulmam...-copii-499.html

 

Eu m-am gandit sa cumpar o plasa pentru patut anti insecte sau sa cumpar patut dotat cu asa ceva si poate asa nu intra pisicile. Patut de genul aceasta : http://www.bebebliss...tut-grande.html

 

E interesant linkul cu parul de pisica.

Nu va mai spun cate sfaturi au venit ca ar trebui sa o dam pe pisica si noi nu si nu...

 

Am si eu la patut plasa contra insectelor, cred ca o sa fie de folos....



#23
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 18:37

Adriana, si eu sunt de aceeasi parere cu pisicuta, este vaccinata si deparazitata, castrata si nu mananca carne cruda, si nici nu iese afara. O sa o mai duc prin aprilie la vaccin si deparazitare.

Eu vreau sa imprietenesc pisicuta cu bebelina, sa o las sa miroasa pe bebe, sunt sigura ca va fi tare curioasa [:)]

Hehe si noi abia asteptam sa vedem reactia celor doi protagonisti (bebe+pisic)... ma si amuz de pe acum, cand ma gandesc ca la primul scancet sau plans al mititelului, pisica noatra o va lua la fuga sau poate ca nu  [:)]



#24
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 18:52

Adriana, eu cand am nascut am stat 5 zile in spital, ca facuse printesa icter in ziua 3, si a trebuit sa stam pana i-a trecut. Si m-am spalat pe cap acolo, era si vara, cald rau, nu mai rezistam fara sa ma spal. Avand in vedere ca era spital de stat, si nascusem cu cezariana, m-am descurcat chair ok la capitolul asta.

 

Vad ca vorbiti de alaptat, eu inca nu am colostru, dar mi-au crescut sanii mai mult decat la prima sarcina (macar atat, chiar aveam nevoie  [soricel] ). E adevarat ca vine lapticul si dupa ceza, mai greu dar vine.

Ce vroiam sa spun: la mine la prima sarcina alaptarea a fost un fiasco total. Printesa cat a stat in spital a fost hranita cu biberonul pt ca avand greutate mai mica, au tinut-o la prematuri si nu m-au lasat sa incerc sa o alaptez, mcar cat se se obisnuiasca si cu varianta asta. Mie a inceput sa imi vina laptele cam la 4 zile dupa ce am nascut, si atunci doar cateva picaturi. Apoi acasa am tot incercat, dar ea se enerva groaznic de fiecare data cand primea altceva decat biberon (nici macar de-ala cu forma anatomica nu vroia). Cu pompa nu am scos niciodata mai mult de 20 ml pe zi! Asta in ciuda tuturor ceaiurilor de lactatie si metodelor de pe internet, consilieri de alaptare, etc.

Cel mai rau insa mi-a facut cicalirea constanta a "binevoitorilor" care ma intrebau zilnic daca am reusit sa alaptez, si ma dojeneau ca nu incerc suficient, ca e f important, si imi repetau iar si iar ce trebuie sa fac si cum ca sigur trebuie sa mearga pana la urma. Ei bine nu a mers, toata atitudinea asta a diferitelor persoane nu ma facea decat sa ma simt si mai incompetenta ca nu reusesc  [alcool] . De asta nu suport sa aud ca "sigur o sa mearga alaptatul"; sigur ca o sa incerc si de data asta, fac tot posibilul, dar refuz sa ma cramponez aici, chiar nu e un capat de tara  [flo2]



#25
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 19:04

Eu nu intentionez sa schimb cu nimic modul de trai al catelului. Noi nu o vaccinam si deparazitam regulat, regulat trimit insa cacuta la analiza.mpana acum nu a avut niciodata viermi. Reactioneaza tare urat si la vaccin si mai ales la deparazitare. Nici nu vreau sa imi aduc aminte de nopti intregi de vomat si plans, asa ca are mai bine de un an de cand a scapat de chimicale. Costa mai mult analiza de viermi, dar tinand cont ca de fiecare data ajungeam dupa deparazitare de doua ori la veterinar plus chinul ei, e mai bine asa. 

Noi avem o perie foarte buna, cu care chiar am scapat de 90% din par, cum zice in reclama. Se numeste Furminator, e tare scump dar sigur cat traieste ea avem si petia. E metalica, pe cele din lemn ea le rodea. Plus ca nu erau bune de nimic. Daca o periez cam la doua zile nu am par in casa decat foarte putin. E incredibil ce poate scoate peria aia. Prima data, vara trecuta, era in perioada naparliriu de dupa iarna, am umplut un cos de gunoi de par. I se vedea pielea cand am terminat. Si ea sta cu intinsa si nu misca, moare de placere. 

Probabil cand vine bebe voi aspira mai des. Dar nu cred ca voi umbla cu dezinfectantul in urma cainelui. De Sf. Valentin Lola a primit un os mare cat ea, pe care l- a tot plimbat pe aici. Si ma gandeam cum la anul sigur va prinde si Mara un moment sa roads din osul ala.

Si eu ma gandeam sa nu o las in pat cu mine si cu bebe, dar apoi, eu nu o stau cu ea doar in dormitor, dimpotriva. Asa ca nu prea am ce face, trebuie sa traiasca una cu alta, si microbii lor sa se inteleaga. Si Lola e moarta dupa copii, va fi in culmea fericirii ca are si ea in sfarsit copilul ei. Stiu ca o va linge, ii va fura mancarea si o va tranti de mii de ori. Dar beneficiile si fericirea vor fi mai mari. Mie imi e frica doar de o alergie la catei. Aia ar fi o tragedie pt noi, nu cred ca am putea renunta la ea. De aceea vreau sa intre de la inceput in contact. Si apoi, cum zice barbatul: acum e casa plina de par ca se aspira doar odata pe saptamana. Deci e rau. Sigur am par de Lola si in burta, pluteste prin apa. Devi sigur Mamaruta stie deja ce urmeaza. Culmea e ca, daca e vreun zgomot mare se sperie fetita, imediat misca. Dar cand o apuca pe catelusa latrayul de nebuna la pisicile de la televizor sau la hoti imaginari, de imi sare mie sufletul de sperietura, ea nu face nimic. DECI cu latratul suntem obisnuite deja.



#26
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 19:07

Adriana intru in 30 sapt cu toate ca e mai mare cu o sapt bebe...

#27
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 19:10

Ca vorbeati de filmulete, chiar ieri am descoperit filmul pe care incerc sa il pun. Deci catelusa noastra e exact ca cea din film, si miscarile sunt tot ale ei. Si incearca sa linga pe toata lumea. In gura daca se poate. Deci cam asa o sa arate viitorul celor doua



#28
ralulav

ralulav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 19:39

Buna Raluav! Ce faci?

Adriana, eu m-am mentinut in forma caci am tot venit la serviciu, merg 15-20 de minute pe jos dimineata si la fel si seara, aici am de rontait, dar nu ca acasa... Sa ma vezi si pe mine cand o stau acasa! [batcap]

Iarina, si pisicuta mea tot pana intr-un an este, mai précis implineste 1 an pe 1 aprilie! [:)] Nu stiu nici cum sa o fac sa nu se urce in patutul bebelinei...macar acolo sa nu aiba acces la inceput...



#29
ralulav

ralulav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 19:48

Llorrenna sunt bine, mulțumesc de intrebare.de dimineata la munca, dupa amiaz prin casa , mai fac cate o plimbarica.

#30
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 20:05

"Buna dimineata" dragelor, m-am trezit si eu in cele din urma si am avut ceva de citit [:)]

 

Sunland bine ai venit in randul mamicilor de mai. [flo2] Sa ai o sarcina usoara si sa ne mai scrii din cand in cand.

 

Adriana am 1.57 si 55 de kg iar burtica are 99 de cm. [pk] Pot spune ca sunt miica toata nu numai burtica. Intotdeauna mi-am imaginat ca atunci cand voi fi insarcinata voi fi mare cat China dar se pare ca am ramas tot asa mica :))  Bebelu meu sta mai mult jos si de-a latul (tare mi-e teama ca nu se va intoarce).

 

Llorrenna multumesc, esti tare draguta. Si mie medicul tot asa mi-a zis la Morfo 2 ca bebe e bine creste si chiar e foarte bine ca nu m-am ingrasat. Iti tin pumnii la recoltat sa te intepe de mai putine ori.

 

Miky multumesc [flo] ai grija cu durerea aia ca nu e buna deloc si mai ales ca va apucati de zugravit.  Bafta la eco sapt viitoare.

 

FlorinaIris ce bina ca intrii in prenatal, ai grija de tine, multa sanatate si sa vii cu vesti bune.

 

Nici eu nu am colostru picaturi doar ca gasesc cristale micute intarite si galbene pe sfarcuri.

Referitor la pompa de san o sa imi iau manuala, ma gandesc intre Avent si Medela. Astept targul de bebelusi sa le vad si live si sa ma decid.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -