Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2014 (Brumarei de Noiembrie 2014)

sarcina gravidute bebe noiembrie 2014

334 raspunsuri la acest subiect

#321
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:01

xandra28 ingrijorator pt mine e ca tocmai m-am cantarit si nu am luat nimic in greutate...asta poate pt ca nu mananc prea mult..iar bebe ia din rezervele pe care le aveam deja ;))



#322
Gabriela27

Gabriela27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:44

Panda asta da e chiar ingrijorator ...ca nu ai luat deloc in greutate :(

 vezi cum faci si pune si mananca mai bine

nici eu de multe ori nu pot manca.....dar mananc ptr acum e un suflet in mine

 

iar eu fetelor sunt varza de obosita

ieri am fost la padure ....iar seara pe faleza la popcorn si inghetata

si acum imi plang de mila la servici ca mi cad ochii in gura :))))

eu intotdeauna duminica am dormit mai mult iar duminica asta m am trezit la acceasi ora la care ma trz ptr a merge la servici 6:50 ca la mine e greu cu demarajul :)))

 in rest totul ok ...ma binedispune vremea asta superba

voi cum sunteti? Anandrei sa stii ca ti am pus absent nemotivat :P

asa nici un semn...speram ca esti bine



#323
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:59

Panda, eu nu cred ca ai deocamdată motive de îngrijorare legat de greutate. Daca bb e in standarde, de ce sa îți bati capul? Stiu persoane, nu putine, care au slabit chiar si 10 kile in primul trimestru, si-apoi totul a fost super ok.

#324
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 11:00

P.s.: eu sunt iar tare gretoasa azi......

#325
Anandrei

Anandrei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 673 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 11:15

Buna fetelor :)

Noi suntem bine, am fost doar aglomerata si nu am apucat sa va mai scriu, lucru care o sa se mai intample saptamana asta, ca e colega mea in concediu si sunt foarte aglomerata la serviciu. Ma bucur ca sunteti bine toate si ca nu a fost nevoie de internari peste we :), ca v-ati simtit bine la plimbari, aer si bunatati.

Sa avem o saptamana usoara! Eu stiu sigur ca o sa am nevoie.

#326
mom2be

mom2be

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 14:16

Gravidutze, eu ma cantaresc 1 data/saptamana (Duminica dimineata)... pana acum am 500 g in plus, insa mananc portii mai mici ca inainte de sarcina, altfel mi se face greata/rau, dar mai des. Am citit ca 2,5 - 3 kg in plus ar fi normal la sfarsitul primului trimestru, deci xandra28, nu cred ca ai motiv de ingrijorare.

 

Eu am plecat mai devreme de la servici azi, ca ma luase un somn teribil! Nu m-am odihnit bine azi-noapte, am dormit toata naptea, dar cu stres, somn iepureste... asa patesc in fiecare duminica noaptea, dorm cu gandul la o noua saptamana :( Stiu ca am mai zis-o, dar abia astept concediul... ma gandesc ca la inceputul lui august sa-mi iau un medical scurt, apoi concediul de odihna si de la 1 septembrie prenatalul! Sa speram ca socoteala de acasa se va potrivi cu cea din targ...

 

Ieri mi-am facut de cap cu un sos tzatziki iute (usturoi din abundenta) facut de subsemnata pentru pizza home-made facuta de sot... am mancat tot castronul de 300 ml singurica... "saracul" sot a luat cateva lingurite, cand si-a intins pe feliile de pizza.

 

Am fost sa votam ieri, intr-o plimbare dupa somnul de dupa-masa copioasa... cred ca am omorat toti germenii si bacteriile in urma mea, nu am nici o indoiala [:)]

 

Acum ma retrag la un somn dulce... [il]

 

O saptamana cat mai usoara si cat mai scurta, burtici!



#327
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 16:51

off...ca si mie imi e dor de usturoi!! dar acum si daca ii simt un pic mirosul ma ia raul...si cred ca e cam singurul aliment cu care patesc asta. Intr-un fel e bine ca e doar el...si totusi, de ce tocmai el?:))

 

Eu am avut un weekend in pat...si astazi la fel. Stau linistita cu gandul sa nu ma mai doara burtica :D



#328
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 17:28

Fetelor, va recomand sa incepeti un nou capitol: copiati datele din primul mesaj al subiectului si completati cu datele voastre (data UM, DPN, etc) in noul capitol (un nou subiect).

 

Succes! [dc]



#329
Anandrei

Anandrei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 673 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 07:58

Fetelor, am facut capitol nou! Cap 2

 

Am incrcat sa ne trecem in ordinea in care am aparut pe forum, unde ati scris UM, DPN, am mentionat, pentru cele care nu au mentionat sau daca aveti corecturi de facut, va rog sa imi spuneti si intru sa modific.

 

Anda08, nu am reusit sa atasez poza cum trebuie, la inceputul mesajului, ne poti ajuta, te rog?

 

Va astept acolo!



#330
Pearlfisher

Pearlfisher

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 09:19

Joy and mom2be, sunteti foarte dragute!Multumesc pentru încurajări , ce bine e ca am ajuns aici, pe langa voi!
Mom2be,ce norocoasa ești !Usturoi n-am mai mâncat de aproape 16 saptamâni , nici tot ce conține ceapa, de la supe sau sosuri, nici legume ci doar vinete, dovlecel si cartofi...e nebunie...pana acum am ținut-o doar cu câteva fructe si chestii din făina, biscuiți , turte, saratele si lapte...carne ori brânza tăiate de pe lista...intr-adevăr simt ca ma ia ameteala zilnic dar de exemplu am facut "o încercare"de zacusca, doar cu vinete, roșii si ardei...la câteva minute am eliminat-o ... De asta spun ca sunt tare gretoasa... Si te înțeleg pe tine , Xandra28!
Asa sa faci, Panda, încearcă sa te relaxezi si sa-ți ocupi mintea cu altceva... Weekend-ul asta am avut cățelușul bolnav, stat cu el in perfuzii si chiar contientizez ca daca atenția mea s-a îndreptat către altceva, si eu si bebe suntem mai linistiti si optimiști !
Gabriela, merge sa te plimbi pe faleza, nu e inundata ? Asa spuneau astia in ziare! Din câte am observat mai avem ceva in comun, suntem născute in '86 :).
Va doresc o săptămana frumoasa!



Etichetat si cu sarcina, gravidute, bebe, noiembrie, 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -