Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea in apa - merita investitia?

nasterea nasterea in apa

31 raspunsuri la acest subiect

#31
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 22:17

Eu zica sa nu le judeci pe acele mame. Nu ai fost in pielea lor, nu sti cat de mare era durerea lor. Nu suntem toti la fel. 

Spui de travaliu de 17 ore. Pentru cine e benefic? Pentru mama, pentru copil? Nu, pentru niciunul.

 

Cred ca fiecare alege cum vrea sa nasca : cu medicamente sau fara. Nici vorba de emancipare versus salbaticie. Consider insa insconstienta sa nasti acasa cu o moasa.


Editat de mcoca, 03 martie 2014 - 01:34 .


#32
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 00:22

Dd_tash, daca ai un medic cu care sa te intelegi bine in ceea ce priveste doleantele tale legate de nastere este excelent. E tare greu dar nu imposibil.

 

Eu daca as da timpul inapoi si as fi putut alege sa nasc in apa sigur as fi mers pe varianta aceasta. Dar in Bucuresti in 2004 cand am nascut eu prima data nu erau nici macar maternitati private, de nastere in apa nici nu se punea problema. Iar epidurala nu se facea decat in anumite spitale. Unde am nascut eu nu se facea epidurala. As fi ales sa nasc in apa pentru ca se spune ca e travaliul mai usor. Exista insa un mic inconvenient, acela ca intri in apa si tot iesi la control dar cred ca se face mai multa caldura in camera.

Eu am trecut pe langa sansa de a intra in cada la al doilea travaliu. Nu aveam contractii regulate, dilatatie 2-3cm doar, si au considerat ca mai bine ma trimit acasa sa ma odihnesc, sa prind putere ca mai dureaza travaliul. Mi-au dat ceva somnifere care m-au facut sa dorm o ora si cand m-am reintors la spital nu am mai avut cada in camera alocata. Si ei nu prea erau de acord sa intru in cada pentru ca la VBAC se monitorizeaza mai bine copilul daca mama sta in pat si se ajunge rapid in sala de operatii daca e nevoie. De exemplu, eu am avut apa verde si i-au pus copilului un electrod pe cap sa-l monitorizeze pe el direct,  e mai bine asa decat cu centurile care se pun pe burta. Asa ceva nu cred ca se face in cada.





Etichetat si cu nasterea, nasterea in apa

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -