Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea in apa - merita investitia?

nasterea nasterea in apa

31 raspunsuri la acest subiect

#11
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 21:53

Am văzut materialul .Emotionant si intr adevăr merita trăit momentul.Multumim!

 

Mda, deci copilul nu poate beneficia de laptele matern din prima ora dupa nastere...nu inteleg cum medicii pot ignora cu buna stiinta importanta acestei prime ore dupa nastere atat pentru fiinta de abia nascuta cat si pt mama sa...trist.

 

Pt cele care nu inteleg de unde incapatanarea mea pt aceasta "prima ora" pot citi aici o serie de adevaruri spuse foarte bine si intr-un mod profesionist: http://www.totuldesp...spre-ora-magica

 

Merci foarte mult pt raspunsuri!



#12
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 00:25

Mda, deci copilul nu poate beneficia de laptele matern din prima ora dupa nastere...nu inteleg cum medicii pot ignora cu buna stiinta importanta acestei prime ore dupa nastere atat pentru fiinta de abia nascuta cat si pt mama sa...trist.

 

Pt cele care nu inteleg de unde incapatanarea mea pt aceasta "prima ora" pot citi aici o serie de adevaruri spuse foarte bine si intr-un mod profesionist: http://www.totuldesp...spre-ora-magica

 

Merci foarte mult pt raspunsuri!

 

"prima ora" nu este deloc egal cu "laptele matern din prima ora dupa nastere"

Tu stii exact planul tau de nastere insa intotdeauna e bine sa fii pregatita si pentru planul B, C si in general pentru neprevazut in ceea ce te priveste pe tine dar si pe copil. Nu uita ca nici o nastere nu este exact ca alta [;)] si copii sunt unici.

Nu toti copii sug in prima ora dupa nastere chit ca stau la pieptul mamei. Unii adorm, unii plang, unii descopera lumea noua, unii sug dupa 2-3 cand li se face foame.



#13
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 16:10

"prima ora" nu este deloc egal cu "laptele matern din prima ora dupa nastere"

Tu stii exact planul tau de nastere insa intotdeauna e bine sa fii pregatita si pentru planul B, C si in general pentru neprevazut in ceea ce te priveste pe tine dar si pe copil. Nu uita ca nici o nastere nu este exact ca alta [;)] si copii sunt unici.

Nu toti copii sug in prima ora dupa nastere chit ca stau la pieptul mamei. Unii adorm, unii plang, unii descopera lumea noua, unii sug dupa 2-3 cand li se face foame.

 

Stiu ca planul meu poate fi usor da peste cap de neprevazut si incerc sa fiu pregatita si pt alte manevre pe care nu le-as fi acceptat, daca asta este in interesul meu sau al lui bebe.

 

Sunt doar impotriva lucrurilor nu numai nenecesare, dar care fac si mult rau si mamei si copilului, cum ar fi aceasta despartire imediat dupa nastere. Masuratorile, spalatul, cantaritul pot astepta, bebe nu pleaca nicaieri si nu devine mai greu cu 1 kg daca suge cateva picaturi de lapte de la mama.

 

Si daca el nu vrea sa suga in acea ora, e foarte ok, insa faptul ca sta la mama pe piept, skin-to-skin ii aduce numai beneficii pe termen lung.



#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 16:16

Toate ingrijirile care se dau bebelusului dupa nastere nu dureaza mai mult de 15 minute. 

Imi amintesc ca mi-au pus-o pe piept dupa nastere, ne-am dragalit, a incercat sa suga (nu imi amintesc daca a si supt, dar amandoua au fost puse la san imediat), cordonul a fost taiat cand nu a mai pulsat la prima nastere, in expulzie la a doua (dubla circulara). Apoi bb si tati au plecat la ingrijiri, dar s-au intors repede :).



#15
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 16:24

eu nu cred ca fi putut sa nasc in apa.  dar cand am nascut al doilea copil acesta a fost tot timpul in camera cu mine.  a lipsit doar o ora atunci cand au luat-o sa ii faca testul de auz care se face la nu stiu cate ore de la nastere.  mi-au pus-o pe piept imediat dupa ce au verificat-o si spalat-o in fata mea si primul instinct al meu a fost ca ii e foame. avea o gura  atat de mica incat nu am crezut ca o sa poate sa se prinda de sanul meu dar s-a descurcat de minune. nu aveam lapte inca dar ea vroia numai sa traga. 

 

ce amintiri frumoase imi starniti! [flo2]



#16
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 17:37

si ca sa va spun totul, in noaptea cand am nascut-o, dupa ce s-au terminat toate operatiunile, am fost eu si cu ea. ma uitam la ea cat de perfecta e si cat de frumos doarme si cat de fericita sunt cu doi copii incat mi s-a umplut sufletul de fericire. 

 

atunci am realizat ca am totul!

 

daca va mai doriti un alt doilea copil nu ezitati sa il aveti. toate vor veni de la sine! [flo2]



#17
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 18:50

DD_tash, au durat cateva minute pana i-a taiat cordonul dar nu pot aprecia cat, era foarte emotionant momentul, eu ma uitam la ea cu curiozitate si cu mirare cat e de scumpa si de dulce [il]. Am incredere in medicul meu ca a facut bine ce a avut de facut. Mai ales ca mai am doua fetite mai mari nascute tot cu el, sanatoase si voioase.

#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 26 februarie 2014 - 21:02

nu dureaza 10 minute pana nu mai pulseaza cordonul, dureaza mai putin. Mult mai putin.

Din pacate da, nu se pera respecta punerea la san a copilului imediat dpa nastere desi si in facultate se invata acest lucru.

dar poti vb cu medicul tau daca nasti la cineva anume sau cu medicul de garda si poti spune ca este ff important pt tine sa faci asta.



#19
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 00:02

Stiu ca planul meu poate fi usor da peste cap de neprevazut si incerc sa fiu pregatita si pt alte manevre pe care nu le-as fi acceptat, daca asta este in interesul meu sau al lui bebe.

 

Sunt doar impotriva lucrurilor nu numai nenecesare, dar care fac si mult rau si mamei si copilului, cum ar fi aceasta despartire imediat dupa nastere. Masuratorile, spalatul, cantaritul pot astepta, bebe nu pleaca nicaieri si nu devine mai greu cu 1 kg daca suge cateva picaturi de lapte de la mama.

 

Si daca el nu vrea sa suga in acea ora, e foarte ok, insa faptul ca sta la mama pe piept, skin-to-skin ii aduce numai beneficii pe termen lung.

 

M-ai facut sa caut povestea nasterii mijlociei mele. Pentru ca ea a fost singura care am primit-o la piept imediat dupa nastere, singura careia i-a taiat sotul cordonul. Chiar nu mai tineam minte daca a supt sau nu in prima ora.

Uite ce scriam prin 2009: "Si mi-au dat-o in brate asa murdara cum era, am remarcat ca avea capul tuguiat. Nu pot sa uit cum avea ochisorii deschisi si se uita buimacita la noi, am infasurat-o intr-un prosop si am pus-o sa suga, deloc nu a ezitat, stia ce sa faca minunea mica. Mai mult a ezitat sotul cand a fost vorba sa-i taie cordonul. Mie nu-mi venea sa cred ca am nascut, eram epuizata dar nu eram la capatul durerilor, imi venea sa ma dau jos din pat si sa alerg de bucurie. Simteam cum ma coase dar eram ocupata cu bb. Nu mai spun ca aveam una din maini la fundul ei si ea era plina de kk, am realizat cand am vrut sa ma sterg pe fata. De abia dupa aproape 2 ore au spalat-o pe cap, au cantarit-o si au imbracat-o. Ne-am tot rugat de moasa sa ne spuna si noua greutatea si lungimea ei ca sa plece si sotul cu prietena acasa. Mie mi-au servit masa la pat si uite asa a intrat totul in normal. La 2 ore dupa nastere mi-au luat tensiunea, m-am dat jos din pat, am mers pe picioarele mele sa fac un dus, m-au trimis fortat sa fac pipi, si dupa aceea mi-au dat patutul cu bb in el si m-au externat. Am mers cu bb la hotelul spitalui, am inceput sa dau mesaje, ma simteam ca o gaina care cotcodaceste dupa ce a facut un ou. Dar trebuia sa spun, nu? Si ca am nascut natural de altfel o mare implinire pentru mine, de fapt asa am si inceput mesajul: "Am reusit sa nasc natural, epidurala mi-au pus-o tarziu, dupa dilatatie 6 cm. Minunea din burtica este sanatoasa, 3182 grame, 50 cm, Apgar 9/10m ora 23.:55. Deja a papat la san. Suntem tare fericiti!" Eram atat de fericita ca nu puteam dormi, nu-mi venea sa cred ca deja merg singura, fac dus singura, am grija de bb si sunt singura in camera cu ea. Intr-un final mi-am luat cozonacica micuta cu mine in pat si asa cu miros de bb pufos si lapticos la nas am reusit sa adorm, prima dimineata alaturi de mezina mea scumpa."

 

M-am uitat si la pozele de atunci si mi-am adus aminte ce m-am enervat ca nici nu ma lasau sa ma dau jos din pat si sa ma ocup eu de ea, nici nu mi-au sters-o de kk. Aveam si eu o dunga maronie fix pe sanul unde era ea sa suga .

Dupa cum intelegi pe mine ma interesa sa o cantareasca si mi-au pus rabdarea la incercare. De cum am vazut-o mi s-a parut tare slabuta, nicidecum 3,5 kg cum au zis ei ca ar avea. Si intr-adevar, a avut 600 de grame mai putin decat sora mai mare.

 

Cat despre beneficiile pe termen lung mie imi e foarte clar ca acelea nu se anuleaza doar pentru ca e copilul luat cateva minute ca sa-i puna stetoscopul si sa-i faca vitamina K.

Ma refer la paragraful de aici "Separarea copilului de mamă duce la imunitate scăzută, creșterea hormonilor de stres (cortizon), temperatura mai scăzută a corpului, respirație cu pauze, ritm cardiac neregulat, somn anormal, vărsături și constipație, hiperactivitate și autostimulare, anxietate, depresie și traumă. Animalele, instinctual, nu-și părăsesc puii! Societatea trebuie învățată că, dacă până și în regnul animal părinții asigură nevoile fizice, fiziologice și psihice ale puilor, cu atât mai mult omul trebuie să satisfacă nevoile emoționale și fizice ale urmașilor."

Paragraful e mult prea general, nu se specifica deloc durata separarii si e forumulat intr-un stil mult prea categoric care nu il avantajeaza dpdv al mesajului ce se vrea transmis. Corect mi s-ar fi parut sa fie o formulare de genul "Separarea copilului de mamă poate duce la ..." Asa cum e scris acum eu pot spune ca e neadevarat caci eu am fost separata de una din fete multe ore (am vazut-o dupa vreo 15 ore de la nastere) si cu toate acestea imunitatea ei pana acum a fost foarte buna.

Am avut trei experiente diferite la nastere dar n-as putea spune ca pe termen lung a contat. Eu aleg sa cred ca alaptatul pe termen lung conteaza mult mai mult decat "ora de aur".



#20
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 13:56

M-ai facut sa caut povestea nasterii mijlociei mele. Pentru ca ea a fost singura care am primit-o la piept imediat dupa nastere, singura careia i-a taiat sotul cordonul. Chiar nu mai tineam minte daca a supt sau nu in prima ora.

Uite ce scriam prin 2009: "Si mi-au dat-o in brate asa murdara cum era, am remarcat ca avea capul tuguiat. Nu pot sa uit cum avea ochisorii deschisi si se uita buimacita la noi, am infasurat-o intr-un prosop si am pus-o sa suga, deloc nu a ezitat, stia ce sa faca minunea mica. Mai mult a ezitat sotul cand a fost vorba sa-i taie cordonul. Mie nu-mi venea sa cred ca am nascut, eram epuizata dar nu eram la capatul durerilor, imi venea sa ma dau jos din pat si sa alerg de bucurie. Simteam cum ma coase dar eram ocupata cu bb. Nu mai spun ca aveam una din maini la fundul ei si ea era plina de kk, am realizat cand am vrut sa ma sterg pe fata. De abia dupa aproape 2 ore au spalat-o pe cap, au cantarit-o si au imbracat-o. Ne-am tot rugat de moasa sa ne spuna si noua greutatea si lungimea ei ca sa plece si sotul cu prietena acasa. Mie mi-au servit masa la pat si uite asa a intrat totul in normal. La 2 ore dupa nastere mi-au luat tensiunea, m-am dat jos din pat, am mers pe picioarele mele sa fac un dus, m-au trimis fortat sa fac pipi, si dupa aceea mi-au dat patutul cu bb in el si m-au externat.

 

Cat despre beneficiile pe termen lung mie imi e foarte clar ca acelea nu se anuleaza doar pentru ca e copilul luat cateva minute ca sa-i puna stetoscopul si sa-i faca vitamina K.

 

Ma refer la paragraful de aici "Separarea copilului de mamă duce la imunitate scăzută, creșterea hormonilor de stres (cortizon), temperatura mai scăzută a corpului, respirație cu pauze, ritm cardiac neregulat, somn anormal, vărsături și constipație, hiperactivitate și autostimulare, anxietate, depresie și traumă.

Paragraful e mult prea general, nu se specifica deloc durata separarii si e forumulat intr-un stil mult prea categoric care nu il avantajeaza dpdv al mesajului ce se vrea transmis. Corect mi s-ar fi parut sa fie o formulare de genul "Separarea copilului de mamă poate duce la ..." Asa cum e scris acum eu pot spune ca e neadevarat caci eu am fost separata de una din fete multe ore (am vazut-o dupa vreo 15 ore de la nastere) si cu toate acestea imunitatea ei pana acum a fost foarte buna.

Am avut trei experiente diferite la nastere dar n-as putea spune ca pe termen lung a contat. Eu aleg sa cred ca alaptatul pe termen lung conteaza mult mai mult decat "ora de aur".

 

Iti multumesc pt relatarea povestii nsterii fetitei tale mijlocii. Este aproape exact cum mi-as dori eu sa fie si a mea, cu exceptia epiduralei si a urgentei masuratorilor sau cantaririi. Pt mine e mai important sa stea cu mine ora aia, il pot cantari/masura apoi.

 

Cat priveste faptul ca bebe este mereu luat, curatat si spalat inainte sa fie adus mamei, acest lucru s-a incetatenit probabil tot din vina repulsiei umane la vederea unor lichide/secretii precum kk, sange, meconiu, lichid amniotic, vernix. Insa toate astea ii fac bine lui bebe in prima ora, pt ca il ajuta sa isi regleze singur temperatura corporala. Il pot spala si dupa o ora, ma indoiesc ca exista vreo mamica care sa isi refuze copilul la piept pe motiv ca nu-i spalat si nu miroase a samponel, ar fi absurd! Sau ma insel eu?

 

In ceea ce priveste administrarea de vitamina K nou nascutilor, sa stii ca si asta este o practica absolut nenecesara in cazul unui copil sanatos. Vitamina K se administreaza absolut profilactic, nicidecum ca ar exista o necesitate, pt prevenirea sindromului hemoragic. Dar ei habar nu au daca copilul chiar are lipsa de vitamina k, nu ii fac niciun test, se reped din start cu injectia de vitamina k la el. Identic este cu picurarea antibioticelor in ochisori, sa previna o infectare oculara. Dar nu verifica daca copilul are vreo infectie inainte de administrare. Ca si cum noi am lua, la inceputul anului, asa, preventiv, cate 2 pastile din medicamentele impotriva tuturor bolilor, ca "in caz ca" ne imbolnavim, sa avem acolo substanta in organism. Vi se pare logic?

 

Sa stii ca paragraful de care aminteai, in care sunt expuse pericolele la care e supus copilul daca e separat de mama se refereau la perioade mari, nicidecum la cateva minute. In extrem de multe cazuri mama a apucat sa isi vada nou-nascutul pret de cateva secunde si apoi i-a fost luat ore bune, cel putin 2-3, uneori toata noaptea, daca a nascut noaptea, nicidecum doar 5 minute. Pentru ce aceasta separare? Pt care motiv in universul asta un nou nascut ar sta separat de cea care i-a dat viata, de unica fiinta de care ar avea nevoie pt a se putea adapta acestui nou mediu de viata?? Asta mi se pare mie o barbarie.

 

Si chiar daca tu pe termen lung nu consideri ca cele 15 ore de separare dintre tine si fetita cea mare ar fi afectat in vreun fel capacitatea ei de adaptare si viitorul sistem imunitar, nu ai de unde stii asta cu siguranta, pt ca din nefericire, puterea/slabiciunea sistemului imunitar se poate vedea dupa multi ani, nu imediat.Sper doar din tot sufletul sa nu te fi inselat.





Etichetat si cu nasterea, nasterea in apa

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -