Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea in apa - merita investitia?

nasterea nasterea in apa

31 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 11:18

Cand auzi de nasterea in apa, si esti graviduta te gandesti - wow ce chestie moderna o fi asta si cu siguranta este ceva super natural si fara dureri. Da, si este adevarat- subiectele despre nasterea in apa sunt foarte urmarite pe forumul gravidutelor de la Desprecopii. Si totusi Merita Nasterea in apa investitia?

 

nasterea-apa-romania.jpg

 

Va asteptam raspunsurile - ati da atatia bani pe o nastere in apa?



#2
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 15:14

Personal,in momentul Nașterii n am mai suportat apa,nu știu de ce,poate din cauza durerilor,si am cerut sa fiu scoasă din cada.Era ceva gen wirlpool,mare,copilul monitorizat tot timpul,insa ,asupra durerilor pe care le am avut ,apa nu și a făcut niciun efect.Astfel ca am născut pe un pat mare rotund,dotat cu toata aparatura necesară.



#3
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 15:35

Nasterea in apa la o clinica privata nu costa mai mult decat nasterea normala la aceeasi clinica, deci daca oricum nasti natural la privat, de ce nu ai naste in apa, sa ai mai putine dureri si sa scapi de o serie de interventii anormale (epiziotomia, epidurala)? Si-n plus sa te bucuri de alaptarea copilului tau din prima clipa de viata?

 

Partea proasta este ca exista foarte putin clinici la noi in tara unde poti naste in apa. Este maternitatea din Botosani, Eva Medlife din Brasov, Isis din Constanta si Regina Maria din Bucuresti.

 

Mai stiti de altele la noi in tara?



#4
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 15:38

Personal,in momentul Nașterii n am mai suportat apa,nu știu de ce,poate din cauza durerilor,si am cerut sa fiu scoasă din cada.Era ceva gen wirlpool,mare,copilul monitorizat tot timpul,insa ,asupra durerilor pe care le am avut ,apa nu și a făcut niciun efect.Astfel ca am născut pe un pat mare rotund,dotat cu toata aparatura necesară.

 

Ai putea te rog sa imi dai cateva detalii asupra clinicii unde ai nascut in apa? Cat te-a costat, cand ai nascut, daca e adevarat ce se spune ca nu ti se fac acele interventii nenecesare (epiziotomie, epidurala, taierea cordonului imediat dupa expulzie) si daca ai putut alapta bebelusul imediat dupa nastere, in prima ora.

 

Merci frumos!



#5
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 19:42

Dd_tash, ca sa poti alapta copilul imediat dupa nastere nu e necesar sa nasti in apa. Mie mi-au pus copilul in brate imediat dupa nastere, parca dupa expulzia placentei. Daca voiam, puteam sa alaptez bebelusa dar m-am multumit sa o tin in brate si sa o dragalesc. Dupa cateva minute au luat-o la neonatologie si m-am dus eu la ea peste 2-3 ore (dupa ce am ajuns in salon).

Imediat cand a iesit au pus-o pe o masuta, putin mai jos decat corpul meu, ca sa nu se scurga sangele prin cordonul ombilical inapoi spre placenta. Apoi medicul a pus o clema pe cordon si l-a taiat si apoi bebelusul a fost luat de persoana de la neonato care l-a invelit intr-un scutec, i-a facut ce mai trebuia sa-i faca (aspirat secretii, evaluare Apgar etc). Intre timp eu am eliminat placenta. Apoi mi-a fost pus bebicul in brate.

Am nascut la stat in 2012 (ultima oara).

Editat de lavi02, 21 februarie 2014 - 19:43 .


#6
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 21:32

Are dreptate Lavi, nu e nevoie sa nasti in apa ca sa poti pune bebele la san imediat dupa nastere. Eu pe primul copil l-am primit in brate de indata ce medicul a "inchis" operatia de cezariana si l-am pus la piept in "camera de recuperare", unde m-au dus din sala de operatie, deci cam la 30 de min dupa nastere, iar pe bebelina, nascuta natural, am pus-o imediat la san, inca nici nu imi terminase de cusut epiziotomia doctorita si mandra mica deja luase cateva gurite de colostru si apoi a adormit in brate.



#7
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 08:15

Ai putea te rog sa imi dai cateva detalii asupra clinicii unde ai nascut in apa? Cat te-a costat, cand ai nascut, daca e adevarat ce se spune ca nu ti se fac acele interventii nenecesare (epiziotomie, epidurala, taierea cordonului imediat dupa expulzie) si daca ai putut alapta bebelusul imediat dupa nastere, in prima ora.

 

Merci frumos!

Clinica nu este in Ro,insa faptul ca ți doresti ceva nou in momentul Nașterii nu înseamnă ca si poți face lucrul asta.Eu nu am avut puterea de a naște in apa,poate frica.Nu pot da alte detalii in ce privește intervenția in astfel de moment,insa am putut vedea la altcineva care a născut in condițiile astea.Mama si copilul erau monitorizati,nu am văzut sa facă vreo epidurala sau altceva,poate n a fost nevoie,insa cordonul nu la tăiat imediat,si i la pus in brate,dar nu pentru alăptat.E foarte importantă prezenta tatălui pentru tăierea cordonului,aratarea placentei si fotografia de familie.Apoi spălat mama si copilul,si dupa urmează amprentarea copilului,cântărirea,etc,mama e servita cu mâncare,si apoi copilul este adus pentru alăptare,insa sub control ca sa se vadă daca alăptează bine,indiferent de experiența pe care o are.



#8
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 17:57

Dd_tash, ca sa poti alapta copilul imediat dupa nastere nu e necesar sa nasti in apa. Mie mi-au pus copilul in brate imediat dupa nastere, parca dupa expulzia placentei. Daca voiam, puteam sa alaptez bebelusa dar m-am multumit sa o tin in brate si sa o dragalesc. Dupa cateva minute au luat-o la neonatologie si m-am dus eu la ea peste 2-3 ore (dupa ce am ajuns in salon).

Imediat cand a iesit au pus-o pe o masuta, putin mai jos decat corpul meu, ca sa nu se scurga sangele prin cordonul ombilical inapoi spre placenta. Apoi medicul a pus o clema pe cordon si l-a taiat si apoi bebelusul a fost luat de persoana de la neonato care l-a invelit intr-un scutec, i-a facut ce mai trebuia sa-i faca (aspirat secretii, evaluare Apgar etc). Intre timp eu am eliminat placenta. Apoi mi-a fost pus bebicul in brate.

Am nascut la stat in 2012 (ultima oara).

 

Tu spui ca ai fi putut alapta bebica imediat dupa nastere, dar in acelasi timp spui ca dupa numai cateva minute ti-au luat-o cei de la neonato si ai mai ajuns la ea de abia dupa 2-3 ore. Intrebarea mea era daca ti-ar fi lasat-o ATUNCI sa o alaptezi, daca ai fi vrut, si nu dupa 2-3 ore. Alaptarea in prima ora dupa nastere, asta era intrebarea mea.

 

De asemenea spui ca imediat dupa expulzie i s-a clampat si taiat cordonul. Deci nu dupa ce acesta nu a mai pulsat (dureaza cam 10 minute), nu?

 

Merci frumos pt info.

 

Clinica nu este in Ro,insa faptul ca ți doresti ceva nou in momentul Nașterii nu înseamnă ca si poți face lucrul asta.Eu nu am avut puterea de a naște in apa,poate frica.Nu pot da alte detalii in ce privește intervenția in astfel de moment,insa am putut vedea la altcineva care a născut in condițiile astea.Mama si copilul erau monitorizati,nu am văzut sa facă vreo epidurala sau altceva,poate n a fost nevoie,insa cordonul nu la tăiat imediat,si i la pus in brate,dar nu pentru alăptat.E foarte importantă prezenta tatălui pentru tăierea cordonului,aratarea placentei si fotografia de familie.Apoi spălat mama si copilul,si dupa urmează amprentarea copilului,cântărirea,etc,mama e servita cu mâncare,si apoi copilul este adus pentru alăptare,insa sub control ca sa se vadă daca alăptează bine,indiferent de experiența pe care o are.

 

Deci sa inteleg ca daca mama dorea sa il alapteze acolo, in apa, imediat dupa expulzie, nu i s-ar fi permis? Decat dupa taierea cordonului, aratarea placentei, fotografii, spalarea si hranirea mamei??

 

Merci si tie mult pt raspunsuri.



#9
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 23:58

Tu spui ca ai fi putut alapta bebica imediat dupa nastere, dar in acelasi timp spui ca dupa numai cateva minute ti-au luat-o cei de la neonato si ai mai ajuns la ea de abia dupa 2-3 ore. Intrebarea mea era daca ti-ar fi lasat-o ATUNCI sa o alaptezi, daca ai fi vrut, si nu dupa 2-3 ore. Alaptarea in prima ora dupa nastere, asta era intrebarea mea.

 

De asemenea spui ca imediat dupa expulzie i s-a clampat si taiat cordonul. Deci nu dupa ce acesta nu a mai pulsat (dureaza cam 10 minute), nu?

 

Merci frumos pt info.

 

 

Deci sa inteleg ca daca mama dorea sa il alapteze acolo, in apa, imediat dupa expulzie, nu i s-ar fi permis? Decat dupa taierea cordonului, aratarea placentei, fotografii, spalarea si hranirea mamei??

 

Merci si tie mult pt raspunsuri.

Întocmai,il da mamei sa L Tina in brate,dupa care urmează operațiunile explicate anterior,urmând sa i facă copilului mai întâi analizele de rutina  si apoi vine cu copilul pentru alăptare.In niciun caz direct dupa naștere.



#10
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 12:58

Întocmai,il da mamei sa L Tina in brate,dupa care urmează operațiunile explicate anterior,urmând sa i facă copilului mai întâi analizele de rutina  si apoi vine cu copilul pentru alăptare.In niciun caz direct dupa naștere.

 

Mda, deci copilul nu poate beneficia de laptele matern din prima ora dupa nastere...nu inteleg cum medicii pot ignora cu buna stiinta importanta acestei prime ore dupa nastere atat pentru fiinta de abia nascuta cat si pt mama sa...trist.

 

Pt cele care nu inteleg de unde incapatanarea mea pt aceasta "prima ora" pot citi aici o serie de adevaruri spuse foarte bine si intr-un mod profesionist: http://www.totuldesp...spre-ora-magica

 

Merci foarte mult pt raspunsuri!





Etichetat si cu nasterea, nasterea in apa

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -