Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


1439 raspunsuri la acest subiect

#11
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 13:43


Monik,cum a fost la puericultura?

 

 

Iulia, felicitari inca o data!! [artif] [artif]

Multumim pentru casuta noua si s-o umplem de vesti bune!!

Dragelor, cursul a fost fooooooarte interesant!! Prezentarea a fost facuta de un dr pediatru iar informatiile foarte utile.

Finutza mea si ea gravi in 13 sapt, a apucat sa scoata porumbelul cu gemenii....bineinteles ca am fost in centrul atentiei [clo]  si multe exemple se raportau la gemenii meii. De pilda o gravida intreaba pediatru , cat recomanda sa i sa faca masaj lui bb, pt ca ea a citit pe net , intre 20-40 min ...faza la care pediatra a zis ca baia+ masaj max 10 min....Eu consternata de intrebarea ei... am intrebat-o cum ar fi sa frec un copil 40 min, ce fac cu celelalt intre timp [batcap] ?? Ras general [:-)))]

Pentru cine este mama prima data, cursul merita facut!!

Ce m-a socat a fost o alta gravi in 7 luni +, cu o burtica minuscula, care ma intreaba intr-o pauza, de la cate luni s-au vazut gemenii mei....ma uit cubic la ea si ii zic ca de la 6 saptamani. O intreb de ce si imi spune ca dr ei traieste cu impresia ca sunt 2 bebelusi la ea in burta...doar ca pe al doilea nu-l vede, nu-l aude... [batcap] [batcap] [batcap] [batcap] [batcap] [batcap]

Am sfatuit-o sa-si schimbe urgent dr....asa ceva!?!?!?!? [alcool]


Editat de monik33, 23 februarie 2014 - 13:46 .


#12
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 15:45

Monik esti criminala [:-)))]

Bubu suntem bine, tot la pat...am mai iesit la cate o plimbare de cate o ora zilele astea, ne-am simtit binisor. Maine merg la pranz sa verific colul.... [fri]



#13
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 19:53

Monik, exista niste materiale scrise de la cursurile de puericultura, care sa poata fi folosite si in orasele in care nu se organizeaza asa ceva? Mi se pare f interesanta experienta asta, dea fi la un loc mai multe mamici. Tipa cu gemenii care nu stie daca sunt sau nu 2, un pic cam infiorator....

Rlk_2009 iti inteleg grija si emotiile pt verificarea colului. Si eu il verific o data la 3 saptamani. Ai cumva cerclaj sau doar iti verifica lungimea? Oricum ar fi iti tin pumnii, sa primesti doar vesti f bune. Bafta!

#14
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 23:04

Fetelor, asta nu e tot!!!!!! Am povestit asta si la " cirese de mai" si ce credeti ????? [batcap] 

"burtica minuscula" este a lui Lorelaii, gravi de mai!!!Sa cad de pe scaun, nu alta!! S-a recunoscut din povestire!! [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] Oricum, i-am spus ca sfatul meu ramane in picioare!!

Bea, din pacate nu prea exista. Asta e si ideea , sa exeplifice si sa arate cum se face o baie la copil, cum se imbraca , cum se ia febra, cum se alapteaza, etc.


Editat de monik33, 23 februarie 2014 - 23:48 .


#15
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 06:16

Am inteles ce spui Monik si are sens. Am sa caut pe net, poate gasesc ceva filmat...

#16
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 11:22

Monik,super tare fazele,atat cu dr cat si cu identitatea burticii,nu se supara nimeni ca doar 90% suntem avide de informatii si e f bine asa,ma uit la mine cat de multe intreb desi in teorie ar trebui sa se cheme ca am experienta,numai ca mereu e diferit,mai bine intreb si ma edific decat sa iau decizii pripite,intreb femei care au trecut recent sau simultan cu mine prin odiseea asta.

dr acela vede ceva in plus pe langa bb si nu-si explica ce e,ca doar la 7 luni nu se mai pune prb ca nu apare pe ecograf si oricum se vede la morfologie daca la un eco simplu nu e in stare sa interpreteze,normal ca sfatul oricui e sa mai ceara a 2a parere,n-are gemeni daca burtica e micuta,noi suntem ditamai la varsta asta.si de aici precautia ei tre sa fie maxima fata de actul medical actual.

 

pe mine ma framanta ce fel de anestezie sa am:generala sau locala,voi cum ati avut sau cum ati fost sfatuite sa aveti.



#17
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 12:54

Bea [pup] multumesc de incurajari..acum o sa plec, la 13:30 am programare. Nu am cerclaj, dar data trecuta a fost sub 3 cm..nu a putut bine sa-l masoare ca erau bebeii jos.. acum am stat mai mult in repaus si cu bazinul mai sus si sper sa isi fi revenit.

Bubu mie o sa imi faca rahie-anestezie..o sa ii vad prima!!!!!!!!!!!



#18
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 13:19

salutare fete,

vad ca avem capitol nou,,nu am citit din urma...

am avut cateva zile de cosmar,,,si riscul e mare in continuare...m-am gandit numai la Brigit zilele astea....

am fost internata de urgenta cu contractii mari,col deschis si scurt...mi-au facut urgent injectiile pt plamainii bblor si am stat la perfuzii nonstop fara sa ma dau jos din pat cateva zile... 

mai bine nu are cum sa fie, dar ne rugam sa nu fie mai rau..suntem in repaos strict la pat si cu tratam,, Doamne ajuta sa ajungem macar la 34s!numaram zilele si speram sa mai creasca bbii ca sunt inca tare micuti...

va pup si aveti grija de voi! repaos cat mai mult!!!eu eram in putere sa fac multe, acum mi s-au taiat aripile de tot,,,dar ptr bb merita sa stai si in cap!!



#19
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 13:29

Jaguar...offf [fri] ...unde esti internata?? Ai grija de tine si de bebeloii!! Banuiesc ca nu se mai pune pb de cerclaj acum, nu? Ai exagerat cu ceva de s-a deschis colul? Ce greutate au acum?



#20
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 13:34

Bubu, bine ca Lorelaiii mai are un dr normal la cap!!Iti imaginezi ce medicina a facut el daca poate sa ridice aceasta suspiciune in 7 luni + , nu e grav, e de filme de groaza!! Daca nu era aparatura de acum , as fi zis, da domnule, poate sa aiba dubii...dar sa faci eco si sa ii spui gravidei ca ai indoieli asupra nr de feti...WTF!!....era grav si in 3 luni...d-apai acum?!?

Iar eu sunt cu 3 sapt mai mica ca Lorelai si am burta de 4 ori mai mare ca a ei...

Tu Bubu cum ai nascut celelate fete? Mie de rahi mi-e groaza!!! Si am ceva experiente in domeniul anesteziei. Darsa dorm cand ii scoate nu as vrea, pt ca vreau sa-i vad cu ochii mei.Acum depinde si de sfatul dr!


Editat de monik33, 24 februarie 2014 - 15:48 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -