Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala de dupa amiaza - dezbaterea parintilor

dezbatere scoala scoala dupa amiaza

42 raspunsuri la acest subiect

#31
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 12:29

Eu va spun cinstit, fara nici o urma de exagerare: am doua fete care au invatat ani buni de dupamiaza (una inca e in liceu) si niciodata, dar niciodata nu le-am vazut sa lucreze cand vin de la scoala pana tarziu si sa se scoale dimineata s-o ia de la capat. Au rezultate bune spre foarte bune, nu sunt nici pe departe genii, au facut si fac sport, citesc si au si alte ocupatii. Sunt zile cand au referate sau alte lucrari si atunci le vad ca stau mai mult la computer, de exemplu, dar asta se intampla de cateva ori pe semestru, atunci cand au ceva special. Au invatat/invata in scoli/licee cu pretentii, e adevarat nu la Sava unde aud ca sunt profesori mai pretentiosi, dar oricum in top 10 in Bucuresti.

Pur si simplu nu-mi explic de ce alti copii trudesc de dimineata pana seara si ma baga de tot in ceata, pentru ca imi ridica semne de intrebare la care nu gasesc raspunsuri.

Fata cea mica e in clasa a 2-a si lucreaza mai mult, e drept, pentru ca stam de ea pentru suplimentare...dar are oricum timp pentru sport, joaca, citit. Isi face lectiile singura (e singura acasa) si le verificam seara. Cand poate trage chiulul, are tot felul de metode, insa nimic neobisnuit.



#32
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 12:30

Fi-me are, in clasa a doua, peste o ora de teme si trebuie sa lucreze si suplimentar ca sa tina pasul cu materia.



#33
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 12:34

Părerea mea, având posibilitatea să fac comparație și cu alte sisteme de învățământ, este că la noi elevii lucrează mult mai mult acasă, decât în alte părți, fie sub forma temelor obligatorii pentru școală, fie sub forma lucrului suplimentar, de multe ori necesar. În plus, majoritatea au teme de vacanță astfel încât trebuie să le aloce timp aproape zilnic, dacă vor să le facă fără să se supraaglomereze.



Dar cred că discuția alunecă pe altă pantă, cea în care începem să comparăm sisteme de învățământ fundamental diferite, deși subiectul ne propune să ne spunem părerea despre învățatul de după-amiază...




Cred că în țara noastră, în special îm mediul urban, copiii de gimnaziu învață după-amiază. În special în clasele mai mari, au câte 6-7 ore pe zi, cu pauzele de 10 minute dintre orele de curs. Acasă mai trebuie să aloce cel puțin 2-3 ore temelor, uneori și mai mult. Dacă un copil vrea să aprofundeze o materie, are chiar mai mult de lucru. Nu știu dacă un program de dimineață ar schimba lucrurile cu ceva, cel puțin în cazul nostru, particural, să zicem. Tot atâtea ore ar petrece la școală, tot atâtea ore ar dura temele pentru acasă.

Editat de brilla, 21 februarie 2014 - 12:34 .


#34
ramonaa

ramonaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 13:31

Si baiatul meu invata dupa-amiaza si este in clasa a IV-a. Ce pot sa spun, este ca nu-i place deloc. Are destul de scris, seara. Luni, miercuri si vineri merge la AIKIDO si e putin timp pentru teme. El are ore luni si marti de la 11-16, miercuri, joi 12-16 si vineri 12-15.

Dimineata termina ce nu reuseste seara si invata. Timp pentru alte activitati nu prea este. Ei, acum si noi suntem mai multi, adica mai am 2 fetite, una in clasa 0, care are ore dimineata si mezina care e la camin la program lung. Daca nu ar fi tatal meu cu copiii ar fi foarte greu.

In legatura cu spatiile noi pentru scoala...la noi in cartier nu e loc. La caminul fetitei s-a inceput de vreo 3 ani, cred, un etaj la camin. E la rosu sa spun asa. Clasele sunt supraaglomerate 30-35 copii. Masa se serveste in sala de clasa, nu exista un spatiu pentru festivitati, etc.

Ce pot sa spun? Ca nu vad de unde vor da autoritatile bani pentru investitii noi.

La scoala baiatului nu exista sala de sport. Copiii fac orele afara cand le permite vremea si intr-o "sala" de sport cat o clasa. Acum stiti cum e sa faci sport intr-o clasa, 30-32 de copii? [alcool]

Ma simt neputincioasa.



#35
ramonaa

ramonaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 13:40

Da Rufus, si eu am invatat dupa-amiaza, am facut sport de performanta cu 2 antrenamente pe zi, am invatat, e adevarat ca m-am jucat mai putin, am citit si nu am murit, am participat si la olimpiadele scolare, dar iti spun sincer ca nu stiu de ce mi se pare asa complicat acum. Dar cred ca intre baieti si fete e o mareeee, dar mare diferenta. Baiatul meu invata foarte bine, prinde repede, dar e baiat si trage tare de timp. [:)]



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 14:09

Si fii-mea invata dupa-amiza acu' la liceu. Va invata dimineata in clasa a XII-a - an terminal examene.

In gimnaziu a invatat tot dupa-amiza cu exceptia clasei a VIII-a - an terminal, examen.

 

Iarna copiii au program scurt, cei de dupa amiaza incep mai devreme cu vreo 20 minute, ora e mai scurta cu 5 minute, pauza la fel. Termina mai devreme cu o ora si un pic.

 

Ei ii place sa invete dupa-amiaza.

 

Are 2 zile cand incepe la 13 si in rest la 12. La programul scurt de iarna incepe la 12.40 si resepctiv 11.40. Iese la 18.10 sau 17.10.

 

Partea proasta este cu pierde masa de pranz si ca ziua e fractionata.

 

Cateodata daca are teme de scris si le face seara cand vine. Dimineata e pentru invatat.

 

 



#37
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 15:23

 iti spun sincer ca nu stiu de ce mi se pare asa complicat acum.

 

Pentru ca esti parinte si vezi totul mai complicat? [:)]



#38
ramonaa

ramonaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 15:29

Scuze Rufus, nu stiu sa te citez. [:)]  Posibil nu stiu...Poate vreau prea mult, am asteptari mari, poate ma adaptez mai greu cu ritmul si noutatile. Tot ce pot sa spun este ca am impresia mereu ca timpul e mai scurt decat era odata. [ups]

Si da, e complicat sa fii parinte.  [:)]



#39
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 16:00

[:-)))] normal ca e mai scurt.



#40
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 16:10

In Franta, copii de gradinita si clasele primare sunt la scoala de la 8-8:30 la 16-16:30 , cu 1 -  1:30 ore de pauza de masa, cu miercurea libera sai nu in functie de comuna.

De anul asta, a avut loc o reforma in invatzamant (contestata de parinti si profesori), sa se lucreze si miercuri dimineata (de la 8:30 la 11:30). Nu toate orasele si comunele au aplicat aceasta prevedere. De la anul e obligatoriu (noi scapam ca prin urechile acului. Ce-a mica termina anul asta scoala primara, si in orasul nostru, miercurea e libera.

Dupa scoala, copii pot sa ramana inca 1 - 1:30 ore sa-si faca temele la scoala, cica indrumate (aiurea).

Si pot sa vina la scoala mai devreme (incepand cu ora 7) si ramane dupa ora de teme pana la 18 - 18:30. Scoala e gratuita (perioada dintre 8-16), in afara de pauza de masa. In rest, pentru celelalte activitati (ora de teme, venitul devreme si plecatul tarziu), sunt contra cost.

 

La gimnaziu se schimba treaba: au orare asa de bizare ca pot sa inceapa scoala intre 8 si 9 si termina intre 15 si 17. Cu o ora sau mai mult pt pranz, cu gauri intre ore, cand ard gazul...

 

La liceu inca n-am ajuns ca sa stiu cum e.

 

Eu am facut scoala si dimineata si dupa-amiaza, si nu mi s-a parut nimic anormal in asta





Etichetat si cu dezbatere, scoala, scoala dupa amiaza

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -