Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala de dupa amiaza - dezbaterea parintilor

dezbatere scoala scoala dupa amiaza

42 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:45

nu insa ar trebui prioritizati nu?

Sau tu consideri ca e ok ca intotdeauna prima prioritate sa aiba biserica?



#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:58

Nu am date si deci nu-mi pot da cu parerea care-s prioritatile.

Daca ma intrebi pe mine, mie imi ajung bisericile care sunt si nu-mi trebuie nici catedrale.

Totusi, nu m-as incumeta sa minimalizaz nevoile spirituale ale celorlalti doar pentru ca, in anul 2014 cuiva i-a traznit prin cap ca invatatul dupamiaza este o greseala si, de ce nu, banii de biserici ar fi buni pentru scoli.

Cu siguranta insa nu cred ca putem discuta corect la un subiect daca apare invariabil "problema" bisericii. Ma gandesc ca ar trebui totusi niste limite...dar asta e parerea mea.



#23
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:04

Cred ca nu e atât de deranjant programul de dupa amiaza de învatare privind Neputința părinților de a i supraveghea,asta exista si la programul de dimineața,cand sunt destui parinti care ajung tocmai seara acasă.Atâta timp cat copilul,pardon elevul,constientizeaza obligativitatea si necesitatea unei educații atunci e in regula.Sistemul de învățământ Trebuie schimbat.Recomand in sensul asta filmul Waiting for Superman,in special celor din conducerea Ministerului.



#24
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:57

Eu am invatat in clasele 1-4 dimineata, 4-8 dupa-masa si la liceu cl.9+11 dimineata, 10+12 dupa-masa. Si nu mi-a fost greu deloc. In clasele 1-8 scoala era la 30 de min de mers pe jos (de la Palatul Copiilor la Budapesta); si noi mergeam zilnic pe jos, chiar daca aveam troleibuz. Pt a ajunge la liceu imi trebuia o ora (mers pe jos pana la metrou, apoi schimbat metroul de 2 ori...stateam in Tineretului, langa Palatul copiilor si invatam in Lazar). In liceu cred ca aveam ore seara pana la 6,7.

 

Aici scoala primara nu e impreuna cu scoala secundara (sau liceul); exista scoli pt cl. 1-6 si scoli pt cl 7-9 (pt liceu : 7-12). La scoala primara, in pauzele mici, cele de 10 min , copiii nu au voie sa iasa afara, stau in clasa si citesc, se joaca sau daca ies pe culoar nu au voie sa alerge; exista insa o pauza mare, de 20 min, in care toti elevii sunt obligati sa iasa afara; asta e si pauza cand pot manca; dar si aici la fel, nu am voie sa alerge, sa se imbranceasca; lucrul asta li se spune cand incep clasa 1a si li se prezinta regulile scolii. Cine nu respecta regulile, suporta consecintele.

 

Iar aici prin lege numarul maxim de copii dintr-o clasa este de 24. Si nu se face nici o exceptie. Daca nu gresesc, noi eram intre 35 si 40 intr-o clasa.



#25
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 21:03

 Nu cumva extraordinara lui sotie propunea afterschools intoate scolile . La Voluntari unde s-ar fi tinut.

-Unde , doamna Gaby?

 

Scoala are AS ,dar sunt vai de mama lor ....mai bine copilul singur acasa ,decat la AS lor .



#26
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 11:34

Sistemul de invatamant de dupa masa este unul dintre motivele pentru care eu voi muta fetele in clasa a V-a la alta scoala decat cea unde fac clasele 0-4.

 

Am multe prietente cu copii in clasele V-VIII, toti invata dupa masa si toti sunt adusi la disperare de acest sistem. Copiii intra la scoala la 11,45 si termina lpe a 6. Cand ajung acasa au teme de facut, fac pana seara tarziu, nu le termina, se trezesc dis de dimineata  pentru a face restul de teme si tot asta fac pana pleaca la scoala. Nu au timp de alte activitati, nu de sport, nu de limbi straine, de nimic. Ce sa mai vorbim de joaca, lectura. Nici vorba! Alea sunt numai pentru vacante.

 

Problema nu este numai de supraveghere, ci mai ales de programul ultra incarcat si care nu mai permite nicio alta activitate in afara de scoala!



#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 11:41

Fiica-mea nu s-a plans niciodata ca are scoala de la 8 la 15.30/16.30. La liceu cursurile sunt pana pe la 17.30/18. Oare copiii de aici cum reusesc sa faca fata unui asemenea program ? Ca si ei au lectii, si ei au activitati extrascolare, si ei se joaca. Marcia avea inot de la ora 19.15 la ora 20 si nu a refuzat vreodata sa mearga, chiar daca era destul de tarziu (iar vara, dupa inot mai statea si la joaca o ora sau doua).

 

Cand invatam dupa-masa faceam lectiile dimineata. Seara ieseam in general la joaca. Si pe vremea mea se invata si sambata, deci nu aveam liber 2 zile pe saptamana.


Editat de Marcia03, 21 februarie 2014 - 11:47 .


#28
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 11:46

Mihaela, ei au pauza de masa? ca dupa cum stii in Romania nu exista. cat de multe teme au acasa? ca si asta conteaza.



#29
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 12:00

Roxana, au pauza de masa, dar tot la scoala stau alea 8-9 ore (deci acasa ajung pe la ora 16/17, plecati de dimineata de la 7.30). Multi raman la scoala sa manance, numai ca nu exista cantina la fiecare scoala, asa ca trebuie sa se deplaseze la scoala unde exista cantina (si merg singuri). Am calculat si in clasa a 5a au 30 ore / saptamana. Si aici scoala primara este de 6 ani.

 

Lectii au in functie de clasa in care sunt : cl 1a: 10min, cl 2a: 20 min, cl. 6a: 60 min. Profesoara lor chiar ne-a spus ca daca un copil petrece mai mult timp la lectii decat timpul alocat, sa le spunem si vor reduce numarul lectiilor date pt acasa. Copiii in general incep ft multe teme la scoala si acasa doar le continua. Aici nu se dau teme ft multe; asta pt ca au nevoie si de timp liber; pt vacanta nu exista teme, pt ca vacanta este pt relaxare si nu pt facut teme. Numai ca aici sunt doar 13 saptamani de vacanta pe an; vara doar 5. Deci nu prea uita asa repede ce au invatat inainte.



#30
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 12:08

copiii de scoala din Romania dupa ce vin acasa au de obicei minim o ora lectii. in gimnaziu 1 ora e .... joaca. stau si cate 2-3 ore. deci oricat am invarti-o, nu prea se pot compara lucrurile.





Etichetat si cu dezbatere, scoala, scoala dupa amiaza

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -