Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala de dupa amiaza - dezbaterea parintilor

dezbatere scoala scoala dupa amiaza

42 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:10

O intrebare: in Romania nu s-au mai construit scoli dupa 1990? Adica au ramas doar cele ceausiste??



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:18

mi-am cauta singura raspunsul :)

 

Din 21.000 de şcoli, doar 386 sunt noi. Banii i-a dat Europa, nu românii

Datele oficiale de la Ministerul Educaţiei arată că în prezent există  7.402 unităţi de învăţământ cu personalitate juridică, care au în grijă alte 14.069 şcoli fără personalitate juridică. Asta înseamnă că, în total, există 21.071 de clădiri în care funcţionează şcoli, în România. Dintre acestea, oficialii ministerului Educaţiei nu deţin o cifră clară cu privire la câte sunt nou construite, după 1989.

Din datele obţinute de la oficialii de la minister, gândul a calculat că 82 % din aceste clădiri au fost construite înainte de 1970, iar restul s-au construit până în 1989. O mică parte din construcţiile începute înainte de Revoluţie au fost finalizate după 1989, însă, potrivit ministerului, acestea nu reprezintă un procent semnificativ.

Cele mai multe şcoli noi au fost construite în România cu bani din fonduri europene. Unitatea de Management al Proiectelor pentru Modernizarea Reţelei Şcolare şi Universitare (UMPMRSU) susţine că după Revoluţie au fost construite 371 de şcoli noi din bani proveniţi de la Banca Europeană de Investiţii şi de la Banca Europeană pentru Dezvoltare.

 

si cu riscul sa ii irit pe membrii bisericosi - astea sunt faptele

 

În România, ritmul de creştere al bisericilor îl depăşeşte pe cel al şcolilor, chiar dacă numărul de clădiri nu diferă semnificativ: sunt în jur de 21.000 de şcoli şi 18.500 de biserici ale tuturor cultelor recunoscute oficial. Pentru fiecare şcoală nou construită în România după Revoluţie, au apărut însă peste 5 biserici noi.

 

 

În medie, anual, în România apar 90 de biserici noi, şi acestea sunt doar cele ale ortodocşilor. După 1989 şi până în prezent, bisericile ortodoxe s-au înmulţit cu aproximativ 2.000 de lăcaşe de cult în toată ţara. În ce priveşte şcolile, media anuală este de doar 17 unităţi noi, dacă ţinem cont că, după 1989, s-au construit în România doar aproximativ 385 de şcoli noi. Astfel, raportul dintre biserici noi şi şcoli nou apărute după 1989 este de 5 la 1.

Autorităţile nu deţin, la nivel central, nici măcar o statistică clară în ce priveşte numărul de şcoli noi apărute după Revoluţie. Nimeni din Ministerul Educaţiei de la Bucureşti nu are habar câte şcoli noi s-au construit în România.

 

sursa aici.



#13
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:53

  Am avut norocul sa invat numai dimineata pana in clasa a 8a.Din cate imi amintesc si in clasa a 9a . 

In Romania , la ora asta , nu exista infrastructura necesara pentru ca toti copiii sa invete dimineata . Period.

 

O idee foarte buna ar fi separarea ciclului primar de cel secundar , asa cum se practica cu succes prin alte parti, ( unde am invatat eu exista asa ceva ).

Unde acest lucru nu este posibil ar trebui in pauze sa fie supraveghetori care sa stea efectiv in mijlocul elevilor.

 

 

 

Terenuri pe care sa se construiasca scoli mai exista , pot fi cumparate terenuri si case vechi pentru demolare , diverse cladiri ,anexata o noua aripa la scoala existenta , variante ar fi daca s-ar vrea .Din cate vad toata lumea vede ca pe o normalitate mersul la scoala dupa-amiaza si nu cred ca vom vedea pe cineva sa-si puna pe lista electorala necesitatea construirii unei scoli . s-ar numi risipa [fri]

 

Pot sa vorbesc despre scolile din comina unde traiesc parintii mei , cunosc situatia mai bine , acolo chiar s-au construit scoli in ultimii 10 ani , s-au renovat toate scolile existente , s-au instalat centrale termice , au amenajat toalete in incinta scolii, au primit mobilier nou. S-au facut multe Dar a existat o buna colaborare primarie- scoala.



#14
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:07

La scoala generala nr 1 din Voluntari,se invata in 3(trei) schimburi .Al meu baiat,clasaa. 2-a ,incepe orele la 7.30 si iese la 11, si dupa ei mai sunt inca doua ture ,inca o clasa a 2-a ce intra dupa ei,simapoi o clasa a 4-a ... .In 2012 cand a intrat tero al meu in clasa a 1a , au fost 11 clase de clasa 1 si 9 clase de clasa 0 ..fiecare cu minim 25 copii ...Sunt copii ,cata frunza si iarba in voluntari...dar dom' Pandele,ce sa se gandeasca sa faca scoli,el face catedrale,ca asa,are asigurate voturile tuturor babetilor din voluntari,pe care ii si poarta in excursii si pelerinaje,pe banii nostrii .



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:14

La scoala generala nr 1 din Voluntari,se invata in 3(trei) schimburi .Al meu baiat,clasaa. 2-a ,incepe orele la 7.30 si iese la 11, si dupa ei mai sunt inca doua ture ,inca o clasa a 2-a ce intra dupa ei,simapoi o clasa a 4-a ... .In 2012 cand a intrat tero al meu in clasa a 1a , au fost 11 clase de clasa 1 si 9 clase de clasa 0 ..fiecare cu minim 25 copii ...Sunt copii ,cata frunza si iarba in voluntari...dar dom' Pandele,ce sa se gandeasca sa faca scoli,el face catedrale,ca asa,are asigurate voturile tuturor babetilor din voluntari,pe care ii si poarta in excursii si pelerinaje,pe banii nostrii .

3 schimburi? OMG...

Mult mai usor prinzi votul unei dne in varsta decat a unei mamici tinere - asta e clar. Si mult mai ieftin,



#16
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:26

Politicienii arunca fumigene ca sa se bage in seama. Apoi altii preiau discutiile si fac audiente la TV.

Noi stim ca nu e posibil, asa ca stam linistiti.

In plus, daca e sa ma iau dupa fata mea mijlocie care invata de ani buni doar dupaamiaza, asta e varianta perfecta. Pai nu trebuie sa facem cum le este lor bine? [:)]



#17
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:28

 Nu cumva extraordinara lui sotie propunea afterschools intoate scolile . La Voluntari unde s-ar fi tinut.

-Unde , doamna Gaby?



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:29



Politicienii arunca fumigene ca sa se bage in seama. Apoi altii preiau discutiile si fac audiente la TV.

Noi stim ca nu e posibil, asa ca stam linistiti.

In plus, daca e sa ma iau dupa fata mea mijlocie care invata de ani buni doar dupaamiaza, asta e varianta perfecta. Pai nu trebuie sa facem cum le este lor bine? [:)]

Rufus - pai nu inteleg resemnarea asta. CUm adica NU se poate? Nu se poate construi o scoala? Da ce e catedrala? E NASA?

Cred ca aceasta resemnare nu e buna - si da libertate politicienilor.

 

Si eu daca il intreb pe fiu-meu care ar fi varianta cea mai perfecta de scoala ar spune de la 10 la 12 seara. Pai ei trebuie sa decida ??? [:-)))]



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:40

Mirela, trebuie sa te hotarasti -tu si altii care gandesc la fel- ce sa faceti cu banii de biserici sau catedrale: scoli, gradinite, spitale, autostrazi... [:)]

Cand discutam de spitale...hop bisericile. Cand discutam de scoli, la fel. Identic pentru autostrazi, locuinte sociale si alte investitii aflate in suferinta la noi.

Nu sunt resemnat, nici vorba. Dar sunt realist. Chiar crede cineva ca banii de biserici ajung pentru toate nevoile astea?

Sa fim seriosi...



#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:45

Eu am avut in liceu ore dupa-amiaza vinerea, de la 12 la 7 seara si ulterior de la 11 la 6 seara. In afara de asta, joia aveam ore de la 7 dimineata, era o aventura sa ajungi la ora aceea la scoala, mai ales iarna, afara era inca noapte. Mi s-a parut nu greu, ci foarte greu, pentru ca aveam foarte multe teme.





Etichetat si cu dezbatere, scoala, scoala dupa amiaza

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -