Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala de dupa amiaza - dezbaterea parintilor

dezbatere scoala scoala dupa amiaza

42 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 15:24

Trebuie sa recunosc ca am trait si eu prin acest anachronism: scoala dupa amiaza. Era in gimnaziu - ma rog, eram multi si clasele de gimaaziu aveau cate un trimestru ore dupa amiaza. Nu imi placea, era oribil.

 

Credeam ca acest lucru nu se mai practica de mult - in primul rand nu cred ca un copil poate fi atent la ore seara. In plus, in serile de iarna si toamna, copiii se intorc de la scoala pe intuneric. Nu mi se pare ca este in siguranta.

 

Intre timp - stiu ca si acum, azi, sunt scoli care practica invatamantul dupa amiaza. Eu ma intreb de ce ?

 

Am vazut astazi punctul de vedere al dnei Saftoiu aici Şcoala de după-amiază – o nerozie!

 

Fisier atasat  dezbatere-scoala.jpg   35,65K   0 descarcari

 

---------

 

din ce spune dna Saftoiu:

Sunt enorm de multe de făcut şi schimbat în învăţământ şi nu îmi propun acum să reiau inventarul tuturor traumelor sistemice şi nici să pun la cale de-a valma revoluţii şi rezoluţii. Există însă un rău care se amplifică pe an ce trece. În loc ca Ministerul să încerce să tempereze măcar câteva aspecte la îndemână, din contră, priveşte cu aceeaşi obrăznicie înrăutăţirea sistemului.

 

Se vorbeşte mult despre cum părinţii pierd contactul cu odrasla, cum trebuie create programe de nutriţie pentru a corecta apucăturile nesănătoase ale adolescenţilor, cum tânara generaţie şi-a făcut un obicei tot nesănătos să se culce târziu şi să se trezească la fel de târziu. Şcoala dă un ajutor nesperat pentru întreţinerea acestor tare de comportament adolescentin. Cursurile de după-amiază sunt cel mai bun context. Iar Ministerul nu doar că nu intenţionează să restricţioneze cât se poate acest imbecil de sistem, ci chiar îşi găseşte justificări la fel de nesimţite pentru a-l extinde.

Acest ciclu de după-amiază poate fi masiv limitat, până la desfiinţare. Dar noi ne agităm – noi, părinţii - doar la început şi la final de an şcolar. Apoi, tăcem isteric timp de un an. Urmărim convulsiv lipsa de preocupare a ministerului, Guvernului şi administraţiei locale în faţa problemelor care se adaugă an de an.

Şcoala de după-amiază poate fi desfiinţată. Soluţii există, iar faptul că funcţionarii invocă pretextul că nu sunt spaţii e fantoma cu care ne sperie. Sunt spaţii! Chiar şi de închiriat!

 

ce parere aveti de acest punct de vedere, dragi parinti?



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 15:41

pai cum sa nu se mai practice? ca in mod clar majoritatea scolilor nu au spatiu destul ca toate clasele sa invete dimineata.

la noi in scoala inclusiv clasa a IV-a invata dupamiaza, de cand cu clasa 0.

in Constanta nu cred ca sunt 10 scoli din 40 si ceva in care sa se poata invata cu toate clasele dimineata.



#3
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 15:44

Aici copiii au scoala si dimineata si dupa-masa (asta de zeci de ani, deci si cand era al meu sot copil programul era acelasi); adica programul lor e de la 8 la 15.30-17.30 (fiica-mea are anul asta scoala lunea de la 7.20), cu pauza de masa : 12-13.30 (cei mici - cl. 1-6 pot veni si acasa, dar pot ramane si la scoala sa manance; cei mari, incepand cu clasa a 7a raman la scoala la pranz). Singura exceptie cand nu au scoala dupa-masa e ziua de miercuri, cand in toata Elvetia e liber. Chiar si in anul 2 de gradinita au 2 zile cand merg dupa-masa. Nu vad nici o problema in faptul ca au scoala si dupa-masa (Marcia e in cl. a 5a acum); e adevarat insa ca materiile importante (mate si germana) le au in general dimineata - dar nu e o regula; dupa-masa au sport, cor, desen, stiintele naturii, dar si engleza si franceza.

 

Aici fiecare generatie are sala ei de clasa (la Marcia la scoala sunt 6 clase pt anii 1-6, deci din fiecare generatie cate o clasa), in Romania ma gandesc ca ar fi o problema lipsa spatiului.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 15:59

MIha, au doar 4 zile de scoala pe saptamana? cum au miercurea liber?



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:11

Da, chiar, care e faza cu miercurea libera? Ca am auzit prin mai multe tari ca se practica: Franta, Olanda.. Toata lumea e libera miercurea? Si adultii? Daca-s liberi doar copiii, cum se descurca lumea cu supravegheatul copiilor in zilele de miercuri?



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:21

Monica nu exista miercure libera de scoala in Olanda ci miercuri dupa-amiaza libera (adica dupa ora 13.30 nu se mai fac ore in acea zi)- e ca in bancul cu bicicletele ... :)

In celalte zile, scoala primara e pana la ora 15.45



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:35

Ar vrea copiii sa aiba liber; am scris de liber miercurea dupa-masa [:)]

 

Fiica-mea mi se plange ca au prea putina vacanta; vara doar 5 saptamani, pe cand in Romania sunt 3 luni...m-a intrebat daca nu poate merge la scoala in Romania [:)]

 

 

Mihaela


Editat de Marcia03, 20 februarie 2014 - 16:37 .


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:38

Fie`mea a facut grupa mare si grupa pregatitoare la gradi ... de dupa-masa, din lipsa de spatiu in gradinita cea mai mica din oras(intre timp s a mutat clasa 0 la scoala si nu a mai fost nevoie de orele de dupa-masa :-). A fost perfect atunci pt noi, de la 13 la 17.

 

Scoala generala la care merge acum are ore doar de dimineata, m-a interesat si acest aspect cand am ales scoala in cartier. Acum ar fi o tragedie sa aiba orele de dupa-masa, practic nu ar mai putea face nimic din ce ii place ei.



#9
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:46

Aici copiii au cursuri (private) chiar daca termina scoala atat de tarziu; Marcia avea curs de la ora 16 sau 17 (pian, teatru, dans, cor, gatit); venea acasa, lasa ghiozdanul si pleca la curs. Inotul era de la ora 19, asta pt ca nu putea merge singura (dar era vinerea, l-am ales asa, tocmai pt ca nu avea scoala a doua zi); o perioada a avut 4 zile pe saptamana cursuri (si le-a ales ea, nu i-am impus noi).



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:47

nu sunt bani nici pentru dotarea, repararea, modernizarea si intretinerea scolilor existente, de unde bani pentru spatii de inchiriat sau constructia de noi scoli ? si unde sa le construiasca in orase, ca nu prea mai sunt terenuri libere, decat la periferia acestora ?

sunt prea putine scoli, implicit sali de clasa fata de numarul copiilor scolarizati. este aproape imposibil sa mearga toti copiii la scoala, dimineata. plus ca nici nu e foarte safe, ma refer la copilasii din clasele 0 si I, sa fie pe acelasi palier, de ex, cu elevii claselor mari.

ma uit la scoala fetitei mele, baietii de clasa a 3-a alearga ca disperatii si se imbrancesc pe hol, hol unde se afla si clasele 0, unde ies si cei mici sa se joace putin. au existat deja cateva situatii de cazaturi, accidentari in randul celor mici, din cauza celor mari care alearga si dau peste ei.





Etichetat si cu dezbatere, scoala, scoala dupa amiaza

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -