Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

minunile noastre nov-dec.2012...dupa 1 an!

copii nov-dec. 2012

456 raspunsuri la acest subiect

#11
almy

almy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:05

Multumim, Bioana! Ce mamica de brutarita esti tu, chiar ca se iau de mana mandrele noastre! 

 

IRILAC, cum mai e puiul?



#12
pyaoliang

pyaoliang

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 19:08

Bine v-am gasit in casuta noua. Bioana, multumim!

Wow, cred ca o sa fie o incantare sa vezi pozele din septembrie incoace cu toate activitatile pe care le-a facut Irina la gradinita...Foarte frumos din partea lor ca s-au gandit la asta. E o gradi super, sunteti norocosi!

 

Bubu, a iesit delicioasa banana bread dar musiu Victorin n-a prea mancat...Eu am gustat-o doar puutin, asa cum gust tot ce-i dau lui Vic sa manance, caci sunt la cura (a prietenului Montignac :-)))) dar s-a bucurat tati, care, desi e si el la aceeasi cura, nu s-a putut abtine...Deh, i-am dat invoire, la el nu-I asa stringenta problema kg ca la mine :-).

Azi insa a mancat mai bine, si ieri la fel...Am vazut ca e intr-o perioada in care vrea fructe...mango si strugurii sunt preferatele lui, aaa, si portocalele.

 

Irilac, multa sanatate puiului...Of, e tare greu cand sunt bolnaviori si nu stii de la ce e...

 

Noi am reusit sa bifam iar o arcada umflata (a cazut de pe un topogan micut) si o buza sparta, la masuta de tv...Oare ce crema e buna pentru vanatai /lovituri? Sau alt remediu...Incerc sa-I pun ceva rece daca am la indemana si nu suntem afara, insa nu-i place si nu prea sta...

 

Va pup, e deja tarziu la noi...iar s-a facut 12 si nu dorm...

 

ps- Bubu, cazul prezentat de tine...brrr, nici nu vreau macar sa ma gandesc la asa ceva...bataie...ca are 2 sau 12 sau 22 de ani, pentru noi, ca parinti, nu-I o solutie...Trist ca exista astfel de mame/tati sau bunici...Cum spui tu, isi doresc copilul cu ardoare si apoi recurg la asta...:-(



#13
mena1906

mena1906

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.994 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:17

Ohooo! Activitate! Bifam si noi primul pas . A fost emotionant! Multumim Bioana pentru casuta!

#14
mena1906

mena1906

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.994 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:21

Uh Bubu m-a luat cu rau! Nu concep cum si de unde agresiune asupra puiului. Mi se intoarce stomacul pe dos nunai cand aud asa ceva.

#15
Lacramioara76

Lacramioara76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 21:40

Bioana, ziua lui Achim a fost pe 21 Noiembrie! Am flacau mare mare ca si puiutza ta!
Angi, toate bune la noi. Imi e tare ciuda ca nu m-am putut alatura fetelor ce s-au intalnit azi in parc!

#16
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 21:53

Pya il pupam pe Victor sa treaca repede.In afara de ceva rece nici eu nu i pun nimic.

am fost si noi in parc,se uita fascinat la un baietel mai mare cu care s a si imprietenit.A alergat,s a catarat,a intrat in noroi si cand am ajuns acasa a cazut lat de somn.Apoi s a trezit necajit,ii ies doua masele,asa banuiesc si nu vroia decat la mine in brate,pleca sa se joace apoi venea plangand la mine,ma lua in brate si punea capul pe mine,dupa care cerea sa il pup.L am lasat un pic cu tati si plangea dupa mine si batea cu palmele in usa de la wc.Cand m a vazut a inceput sa rada si intindea mainile sa il iau in brate.Of tare mi e mila de pui cum se chinuie ei cand le dau dinti si maselele.

Va pup,o noapte linistita!

#17
Bubulina42

Bubulina42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 03:34

si eu am vazut azi, la o hlizeala de-a lui, un coltisor de masea sus, in stanga, ceea ce explica si nemacatul si balutele.In seara asta au fost 2 grade plus, asa ca l-am plimbat aproape doua ore, a fost foarte fericit, ca a vazut zeci de camioane, avioane, toate preferatele momentului. [:)]

Ne-am intors cand am constatat ca i-a inghetat nasul.

 

Fericitelor, aud ca in Ro e primavara si frumos...



#18
Bubulina42

Bubulina42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 04:40

asaaaa..sa va dau reteta de praji, ca am reusit sa o fac azi, e asa rapida ca nici nu poti sa zici ca iti trebuie timp, in 6 minute e in cuptor:).E bunaaaa si asa, poroasa, ca un buretel imbibat cu...lapte vanilat.Buna buna, eu am dat peste cap o portie mareeeee..Iar Nicholas a mancat si el vreo 3 linguri, eveniment! parca erau galuste..ha ha [:)]

 

Deci:

Prajitura cu gris si vanilie  (foaaaarte usoara)

 

3 oua

6 linguri zahar (eu am pus 3zahar, 3sirop artar)

9 linguri gris

375 ml lapte caldut

unt pt uns tava(si pentru cine vrea, -puteti pune si dulceata deasupra, la sfarsit)

E f buna rece, insa si calda e bunaaaaaaaaaaaa

 

 

-se separa oule

-albusurile se bat spuma pana stau batz [:)]

-galbenusurile se amesteca bine cu zaharul

- peste galbenusuri se adauga 9 linguri de gris (eu nu le-am pus cu varf), apoi albusurile si se amesteca usor, dar se amesteca bine

- se unge o tava de chec (Yena, am folosit eu) cu unt si se presara cu gris

-se adauga compozitia si se da la foc moderat 25 min, pana se rumeneste deasupra.

Scoateti, turnati laptele caldut (in care ati fiert, eventual, un bat de vanilie sau puneti 2 pliculete de zahar vanilat) si mai dati la cuptor 10 minute.

 

 E o bunaciuneeee, asa  ca pofta  buna la cea mai rapida praji din lume!:) [:)]  [flo2]



#19
Bubulina42

Bubulina42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 07:02

Pya, pentru vanatai se foloseste cu succes si foaia de varza, bine pisata, ca zeama aia ajuta enorm, insa  nu stiu la asa locuri sensibile ce sansa am avea noi sa folosim la astia mici.. Sper ca nazdravanul e mai bine...Cred ca trebuie acoperite colturile de la masuta, macar cu niste cauciuc/spuma din aia speciala... S-ar putea?

 

sanatate!



#20
bioana

bioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 09:18

Neata,
v-am citit pe fuga...schimb locul de munca de luni!!voi avea un programa fain,de la 7-15.revin deseara.un sf de saptamana minunat langa minunile noastre!!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -